Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1932.

III. volební období. * 6. zasedání.

1828.

Návrh

poslance Františka Mašaty a druhů

na rychlé poskytnutí pomoci živelní pohromou postiženým zemědělcům podbla-

nických okresů.

V neděli dne 22. května 1932 a čtyři dny na to dne 26. téhož měsíce postiženy byly prudkými bouřemi, spojenými s ničivým krupobitím okresy: benešovský, vlašímský, sedlčanský a neveklovský.

V okrese benešovském byla v neděli dne 22. května t. r. postižena jmenovitě obec Bedrč, dne 26. května pak Býkovice, Svatý Jan, Milovanice; obec Bedrč byla tohoto dne zasažena katastrofou po druhé. Rovněž okres neveklovský postihla živelní pohroma v uvedených dnech dvakráte za sebou. Nedozírné škody na obilí a majetku byly zde způsobeny zejména v obcích: Křečovice, Krchleby, Nahoruby, Zderadige, Neštětice a Zahrádka.

Bouře s krupobitím byla tak prudká, že nejenom osení bylo zatlučeno úplně do země, na mnoha místech však voda vyplavila a odnesla celou ornici. Vichřicí, kterou bouře tato byla provázena, byly dokonce i silné kmeny stromů ulámány a zpřeráženy a v četných případech i střechy a obytná stavení silně poškozena. Dravý příval vody prorval hluboké rokle, strhal meliorované louky. V Krchlebích ležely kroupy v celých nánosech a velikosti holubích vajec ještě druhý den.

Také okres vlašímský a sedlčanský byly postiženy podobnými pohromami v obou uvedených dnech. Takřka úplně byla zničena veškerá úroda v obcích: Chotýšany, Takonín, Třeběšice, Znosín, Bílkovice, Divišov, Drahňovice a Čeřenice. Je dále celá řada obcí, které byly rovněž velmi citelně poškozeny, odkudž však hlášení rozsahu škod dosud nedošla.

Situace zemědělců v postižených obcích jmenovaných okresů je zoufalá. Škody jsou tím větší, že již loňského roku i v létech předešlých byly tyto obce postiženy živelními pohromami, jimiž výsledek celoroční práce tamních drobných, chudých lidí byl úplně zničen. Řada zemědělců v těchto obcích ocitala se již v důsledku těžkých hospodářských poměrů v nesmírně tísnivých poměrech. Jejich existence byla namnoze nebezpečně ohrožena a poslední živelní pohromy toto nebezpečí ještě vystupňovaly a hrozící zkázu urychlují. Postižení nemají náhradního osiva, ani krmiva, nemají nejmenších prostředků k jich zakoupení a tím ani možnosti alespoň k částečnému zmírnění vzniklých škod.

Je nutno okamžitě přispěti k záchraně jejich hospodářství a poskytnouti jim neodkladnou, rozsáhlou nouzovou výpomoc.

Vzhledem ke shora vylíčené svízelné situaci podepsaní navrhují:

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti: Vládě se ukládá, aby:

1. neprodleně dala vyšetřiti výši škod ve všech postižených obcích příslušnými orgány za účasti místních znalců,

2. dle výsledku šetření poskytla poškozeným jednak ihned peněžitou nouzovou

podporu, jednak všemožné daňové úlevy, zvláště odpisy daní,

3. nařídila, aby urychleně poskytnuto bylo postiženým náhradní osivo, krmivo a jiné zemědělské nezbytnosti a aby pro jich dovoz byly sníženy dopravní tarify,

4. neprodleně přikročila k ústavnímu projednávání zákona o živelním pojištění.

Finanční zatížení tímto návrhem vzniklé budiž uhrazeno z položek rozpočtu k tomu účelu určených a z úspor rozpočtových vůbec.

Po stránce formální budiž návrh tento přikázán výboru iniciativnímu, zemědělskému a rozpočtovému.

V P r a z e dne 2. června 1932.

Mašata,

Bečák, Machník, Prokop, inž. Žilka, dr. Zadina, Honzl, Jan Tůma, Janček, Zeman, Venci, Pelíšek, dr. Suchý, Blažek, Bistřický, Chloupek, dr. Staněk, dr. Černý, Teplanský, Dorič, Nejezchleb-Marcha, Zajíc, Petrovič, Haupt.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP