Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1932.

III. volební období. 6. zasedání.

1888.

Návrh

poslance Štětky a soudruhů na zřízení vyšetřovacího výboru.

Podepsaní navrhují, aby se poslanecká sněmovna usnesla zvoliti 24členný výbor vyšetřovací, který by vyšetřil tvrzení senátora Trnobranského, ze kterých vyplývá, že se poslanec Jiří Stříbrný dopustil trestného činu tím, že jako ministr Národní obrany nařídil zničení originálu rozkazu, který před

tím dal Václav Klofáč jako ministr Národní obrany k zapáleni tiskárny »Lev« slovenské ľudové strany v Ružomberku a že »jisté vysoké osobě v tomto státě vzkázal, že do určitého dne musí býti Palounek propuštěn z 18měsíční vazby«, takže prý Palounek byl skutečně do tří dnů propuštěn.

Odůvodnění.

Senátor Trnobranský prohlásil ve své řeči v senátě 19. května 1932 v řeči o případu Palounkově toto:

Mohu Vám, pánové, posloužiti svědectvím, nejen tímto svědectvím písemným, ale i osobním inženýra Palounka, jenž praví v podání, které mi učinil:

»Žaluji na sebe, že jsem z rozkazu, který byl podepsán ministrem Národní obrany Klofáčem, nechal zapálit tiskárnu slovenské rudové sírany Lev « v Ružomberku. Zápalné bomby byly mi dodány ministerstvem Národní obrany a vyzkoušeny dne 8. prosince 1919 na stanovišti vily tehdejšího ministra Václava Klofáče ve Strašnicích, při čemž mimo mne byli přítomni: kap. Vladimír Vaněk, nyní konsul, kapitán Jan Kyjovský, nyní u vyslanectví nebo konsulátu

kdesi v Americe, plukovník Kalhous a ministr Klofáč.

Šifrovaná depeše, nařizující zapáleni, resp. zničení tiskárny »Lev«, byla odeslána z Bratislavy kap. Kyjovským a vyzývala mne, abych za každou cenu tiskárnu Lev zničil a znemožnil tak Hlinkovi a jeho straně předvolební agitaci. Nevěřil jsem a jel jsem do Bratislavy, kde mně Kyjovský ukázal výše uvedený a třemi ministry podepsaný rozkaz. Dámy a pánové, ten rozkaz podepsaný ministrem, byl v ministerstvu N. O. až do doby, kdy tam přišel Jiří Stříbrný jako ministr. Tento rozkaz byl Stříbrnému předložen v originále a byl to Stříbrný, který nařídil zničení tohoto rozkazu. Udělal ještě jiná opatření. Ing. Palounek, když udělal pokus, který se nezdařil, byl postaven před soud a odsouzen, tuším, na 18 měsíců, do

žaláře. Jiří Stříbrný vzkázal jisté vysoké osobě v tomto státě, že do určitého dne musí býti Palounek propuštěn. A za tři dny byl propuštěn.

Po tomto obvinění proneseném v senátě po dal náš senátorský klub návrh na zřízení vy-

šetřovacího výboru proti Václavu Klofáčovi. Navrhujeme také zde, aby poslanecká sněmovna zřídila vyšetřovací výbor k jednáni o obviněních vznesených proti Jiřímu Stříbrnému.

V Praze, dne 23. května 1932.

Štětka,

Kubač, Kliment, Steiner, Śliwka, Török, Hruška, Novotný, Hrubý, Höhnel, Dvořák, Gottwald. Barša. Juran, Hodinová, Čižinská, Kuhn, J. Svoboda, K. Procházka, Babel, Zápotocký, Tyll, Vallo.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP