Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1933.

III. volební období.

9. zasedání.

2454.

Zpráva

výboru živnostensko-obchodního

k vládnímu návrhu (tisk 2439) zákona

o prodeji zboží za jednotné ceny.

Stížnosti z kruhů obchodních, které na obchody a jednotnými cenami jsou vyslovovány, mají velmi vážný ráz a nelze je proto přehlížeti. Opakuje se zde zjev, který vidíme často, i v jiných oborech obchodu a výroby. Ten zjev, kdy za pomoci velkých, kapitálově silných jednotlivců, společností a svazů a s použitím lákavých metod poškozuje nebo ubíjí se malý a střední podnikatel.

 Až dosud podobným případům a zjevům nebyla věnována náležitá pozornost. Pod různými lákavými a líbivými hesly nechala a nechává se ničiti řada drobných samostatných existencí, aniž by na jejich volání byl vzat jakýkoliv zřetel, nebo učiněna opatření, která by je chranila a jim pomáhala. Pokrok a vývoj doby přináší nové a nové formy a způsoby obchodu a výroby, jež ve svých důsledcích přinášejí zdánlivý pokrok a prospěch, ale také škodu a záhubu.

Podobným zjeven jsou též obchody s jednotnými cenami. Pod lákavým heslem levných cen a líbivou formou prodejní zařízena byla řada prodejen, kde vyloženo jest zboží všeho druhu v několika jednotných cenách. Prodejny ty jsou volně přístupny k nahlédnutí a tam vyložené zboží lze prohlédnouti, aniž by kdo ke koupi byl lákán, nebo nejmenší povinností vázán. Je to lákadlo tak zv. levných cen. a zvláště příležitost k volnému prohlédnutí, která láká kupující k návštěvě a často i k samovolnému nákupu.

Jak zkušenost ukazuje, jest tvrzení o těchto levných cenách dosti pochybné. V obchodech s jednotnými cenami prodává se povětšině zboží partiové, vadné, vyřazené, méně hodnotné a tím vysvětlují se tyto levné ceny. Co ku př. provádí obchodní domy v Paříži, které starší a nehodnotné zboží vykládají volně na prknech u zadních vchodů svých obchodů a za takové je označují a pod cenu je prodávají, mělo by se díti i u nás, aby řádný a regulérní obchod nebyl nejen poškozován, ale i ničen.

Výroba solidního zboží je ohrožena a zakládání samostatných obchodních existencí je znemožněno. Jsou zde ještě vážné důvody fiskální, ale i sociální. Neboť zaměstnanci, lépe řečeno zaměstnankyně těchto obchodů jsou bídně placeny, pracovní doba se nedodržuje a tak režie těchto obchodů jest, v porovnání s obchody jinými, nepatrná a sociální poměry neudržitelné.

Náš dosavadní obchod měl a má vady, které ve svém vlastním zájmu a po tomto poučení musí odstraniti, aby vyhovoval svému úkolu a stál stykem s kupujícími a cenami na výši svého poslání.

Hospodářská krise a tyto poměry působí v místech, kde obchody s jednotnými cenami se nacházejí, zvlášť tísnivě. V obchodech je povážlivá stagnace, personál se propouští a majitelé dovolávají se ochrany. Další rozšíření těchto obchodů s jednot-

nými cenami hrozí vyvolati úplnou zkázu. Jeví se proto nutné omezeni navrhované tímto vládním návrhem zákona.

Výbor živnostensko-obchodní pojednal o této vládní osnově a navrhuje, aby se jí dostalo ústavního schválení.

V Praze, dne 19. prosince 1933.

Frank Petrovický v. r.,

místopředseda.

JOs. Netolický v. r.,

zpravodaj.

Zákon

ze dne.........

o prodeji zboží za jednotné ceny.

Národní shromáždění republiky československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

(1) Prodejny, v nichž se nabízí a prodává zboží několika druhů, které podle obchodních zvyklostí k sobě nepatří, nebo druhů, které osobou výrobce spolu nesouvisejí, a to výlučně nebo převážně v jedné nebo několika pevných cenových stupnicích po způsobu t. zv. obchodů s jednotnými cenami, smějí býti od 1. prosince 1933 zřizovány jen na zvláštní povolení. Povolení uděluje zemský úřad v mezích směrnic vydaných ministerstvem průmyslu, obchodu a živností v dohodě s ministerstvem sociální péče.

(2) Po dobu dvou let od účinnosti zákona nebuďtež povolení podle odstavce l udělována.

(3) Provoz prodejen podle odstavce l, které byly zřízeny po 30. listopadu 1933 do dne účinnosti tohoto zákona, se zakazuje.

§ 2.

(1) Prodejny podle § l, odst. l zřízené před 1. prosincem 1933 nesmějí býti rozšiřovány ani co do druhů zboží ani co do počtu místností, ani do jiné obce překládány a nesmějí býti zřizovány závody vedlejší.

(2) Provozování živnosti hostinské a výčepní se v těchto prodejnách zakazuje a to i v těch případech, kdy byla koncese udělena před 1. prosincem 1933. Udělené koncese zanikají.

§ 3.

žádný podnik nesmí ve firmě, ve vnějším označení závodu, na ohlášeních v prodejních místnostech nebo mimo ně, na obchodních papírech a ve sděleních určených pro větší okruh osob užívati označení "obchod s jednotnými cenami", "jednotkový prodej", nebo jiných podobných, označení poukazujících na zvláštní způsob sestavení cen uvedený v § l, odst. 1.

§ 4.

Jestliže při prodeji podle § l, odst. l se nabízí a prodává zboží v jiných než v obchodě obvyklých jednotkách množství, míry nebo váhy, neb jakostech, jest tuto okolnost zevně na zboží nebo na jeho obalech zřetelně vyznačiti.

§ 5.

(1) Při povolování prodejen zmíněných v § l mohou býti uloženy podmínky s hlediska policie bezpečnostní, požární, zdravotní a dopravní.

(2) Jestliže by při provozu prodejen, zmíněných v § l, nastaly závady se stanoviska policie bezpečnostní, požární, zdravotní neb dopravní, může okresní úřad naříditi potřebná opatření, jimiž by závady ty byly zmenšeny na nejmenší míru, aniž by však těmito opatřeními byla ohrožena existence dotyčné prodejny.

(3) Prodejny podle § l podrobeny jsou živnostensko-policejní úpravě podle § 54 živnostenského řádu (§ 70 živnostenského zákona), kterou by bylo zabezpečeno dosažení účelu tohoto zákona.

§ 6.

V pochybnostech, zda jde o prodejnu ve smyslu § l, odst. l, rozhoduje zemský úřad; v řízení, které jest možno zavésti i k návrhu příslušného živnostenského společenstva (grémia) nebo provozovatele prodejny, vyslechne obchodní a živnostenskou komoru, která má svoje vyjádření sděliti ve lhůtě zemským úřadem stanovené.

§ 7.

O odvolání do rozhodnutí zemského úřadu rozhoduje ministerstvo průmyslu, obchodu a živností v dohodě s ministerstvem sociální péče.

§ 8.

(1) Na osoby zaměstnané v prodejnách podle tohoto zákona vztahují se ustanoveni platná o obchodních pomocnících, vyjímajíc osoby zaměstnané čištěním, úklidem, balením a podobnými pomocnými pracemi.

(2) O mzdách (platech) zaměstnanců v prodejnách podle tohoto zákona platí ustanovení kolektivních smluv a není-li takových, místní zvyklosti pro dotyčná odvětví a kategorie zaměstnanců. V individuelních smlouvách nesmějí býti stanoveny podmínky méně příznivé než ty, které jsou v kolektivní smlouvě nebo v místě obvyklé.

§ 9.

Působnost zákona ze dne 12. srpna 1921, č. 330 Sb. z. a n., o závodních výborech, vztahuje se obdobně na prodejny podle tohoto zákona; lhůta 1/2 roku určená v § l, odst. l uvedeného zákona počítá se od zahájení provozování prodejny.

§ 10.

Přestupky tohoto zákona nebo předpisů vydaných na základě § 5 tohoto zákona trestají se podle živnostenského řádu (zákona) a to peněžitou pokutou od 100 Kč do 5. 000 Kč. Pokuta budiž při nedobytnosti přeměněna podle míry zavinění v náhradní trest vězení v trvání nejvýše 14 dnů. Došlo-li k opětovnému překročení předpisů tohoto zákona, budiž prodejna okresním úřadem uzavřena.

§ 11.

Pokud tento zákon nestanoví jinak, platí předpisy živnostenského řádu (zákona).

§ 12.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provedou jej ministr průmyslu, obchodu a živností a ministr sociální péče v dohodě se zúčastněnými ministry.

Státní tiskárna v Praze. - 4287-38.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP