Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1935.

III. volební období. 12. zasedání.

2845.

Zpráva

výboru technicko-dopravního a zahraničního o vládním návrhu (tlak 2789),

kterým se předkládá Národnímu shromáždění ke schválení Druhý dodatkový protokol k Dohodě mezi Československou republikou a republikou Francouzskou o letecké dopravě, sjednané v Praze dne 26. května 1925, podepsaný v Paříži dne

7. prosince 1933.

I.

Výbor technicko-dopravní jednal o vládním návrhu č. t. 2789 ve schůzi dne 18. prosince 1934 a usnesl se doporučiti po-

slanecké sněmovně toto schvalovací usnesení:

Národní shromáždění republiky Československé souhlasí s Druhým dodatkovým protokolem k Dohodě mezi republikou Československou a republikou Francouzskou o letecké dopravě, sjednané v Praze dne 26. května 1925, podepsaným v Paříži dne 7. prosince 1933.

V Praze dne 18. prosince 1934.

Inž. Záhorský, v. r.,

místopředseda.

Ant. Srba, v. r., zpravodaj.

II.

Francouzská republika upravila poměry obchodního letectví zákonem z 11. prosince 1932, jímž sloučila všechny své letecké společnosti v jedinou společnost »Air France«. Na základě tohoto zákona ujednány byly s novou jednotnou francouzskou společností dvě smlouvy o podmínkách provozu a subvencování, odchylné od stavu, který platil do té doby, a který také byl základem naší úmluvy s Francií. Druhý dodatkový protokol ze 7. prosince 1933 přizpůsobuje naši leteckou dopravní dohodu s Francií těmto novým poměrům, zejména pokud jde o hustotu provozu a kilometrické subvence.

Stručný obsah dohody je asi tento: letecký provoz na trati Vídeň-Bukurešť v době zimní a na trati Praha-Varšava na celý rok se restringuje na tři kursy v týdnu. Kilometrické subvence obou států se stanoví pevnou cifrou bez ohledu na

nosnost a motorický výkon letadla. Poměr našich subvencí k francouzským je jako 1: 4 s maximem 4, 600. 000 Kč. Povinnost »Air France« nakupovati u nás letecký materiál, jest stanovena v dodatkovém protokolu až do konce r. 1937 pevnou částkou l milionu a poměr technického personálu československého a francouzského se stanoví podle poměru celkových subvencí našich a francouzských.

Dlužno upozornit, že podle dodatkového protokolu korunou československou v této dohodě se rozumí výslovně koruna s původním obsahem zlata 44. 58 mg.

Zahraniční výbor navrhuje, aby poslanecká sněmovna dodatkový protokol, jehož ratifikace je v závěrečném ustanovení vyhrazena, a jenž také vyhovuje změněným poměrům a našim potřebám, schválila.

V Praze dne 13. března 1935.

Frant. Tomášek, v. r.,

předseda.

Ferd. Richter, v. r., zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP