Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1929.

III. volební období.

1. zasedání.

Tisk 11.

Návrh

senátorů R. Pánka, Karla Riedla, Ant. Šolce, dr Miloty a spol.

ve věci vydání zákona o soukromých zaměstnancích ve vyšších službách.

Senát Národního shromáždění republiky Československé usnesl se takto:

Vládě se ukládá, aby co nejdříve předložila k ústavnímu projednávání osnovu zákona o soukromých zaměstnancích ve vyšších službách.

Důvody:

Všeobecně se uznává, že dosavadní zákon o t. zv. obchodních pomocnících, kterým se za bývalého Rakouska upravily právní poměry nejen obchodních pomocníků, nýbrž všech úředníků a zaměstnanců soukromých ve vyšších službách, je naprosto nedostatečným a nikterak neodpovídá požadavkům dnešní doby. K tomuto poznání dospělo se ve vládních kruzích již bez mála před šesti lety, když při příležitosti nepoužití zmocňovacího zákona ve věci prodloužení výpovědních lhůt prohlásil tehdejší ministr spravedlnosti dr Dolanský, že nejpozději do podzimu r. 1924 předloží osnovu nového zákona o t. zv. obchodních pomocnících. Ministr dostál svému slovu pouze potud, že skutečně do uvedeného termínu dal vypracovati příslušný návrh, vlastně pouhou studii příští vládní osnovy, kterýžto návrh zaslal různým interesentům k posouzení. A od podzimu roku 1924 počíná v pravém toho smyslu slova Odysea jmenované předlohy o níž dnes po šesti létech nikdo bezpečně neví kde je, v čí rukou se nalézá a tím méně co se s ní zamýšlí učinit. Nejdříve vznikl tu kompetenční spor různých ministerstev, které z nich je oprávněno návrh předložiti a když byl konečně po delší době šťastně odklizen, nastala osudná cesta t. zv. připomínkového řízení nejen po všech ministerstvech, nýbrž také po obchodních komorách a různých jiných zájmových ústřednách, aniž by se za tak poměrně neobvykle dlouhou dobu dospělo k jakémusi cíli. Vinu za tento neodůvodněný průtah svaluje jeden úřad na druhý, ačkoliv při trochu dobré vůle překážky ať již by byly jakéhokoliv druhu, mohly býti odstraněny za dobu šesti, zdůrazňujeme šesti let.

Nevíme, zda-li podobný způsob vyřizovati zaměstnanecké otázky, zejména naléhavé, uznané a slíbené (návrh ministerstva spravedlnosti je toho dokladem) přispívá k zvýšení autority vládní i parlamentu. Také okolnost, že zákon o obchodních pomocnících z roku 1910 platí pouze v historických zemích, kdežto na Slovensku a Podkarp. Rusi je v platnosti zvláštní zákon z r. 1922 č. 34, padá jistě na váhu a to po stránce žádoucí unifikace.

Již z těchto málo slov vysvítá jak bylo by žádoucno, aby otázka nového zákona o soukromých zaměstnancích ve vyšších službách byla neprodleně řešena.

Navrhujeme, aby návrh byl přikázán iniciativnímu a sociálně-politickému výboru.

V Praze, dne 12. prosince 1929.

Pánek, Riedl, Šolc, dr Milota,

Dr Klouda, dr Veselý, ing. Marušák, Merta, Berkovec, Komrs, Vaněček.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP