Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1929.

III. volební období.

1. zasedání.

Tisk 12.

Návrh

senátorů R. Pánka, Ant. Šolce a spol.

na změnu zákona ze dne 12. srpna 1921, č. 295 Sb. z. a n., o poplatku ze služebních smluv.

Navrhujeme, aby senát Národního shromáždění usnesl se na tomto zákoně:

Zákon

ze dne..............,

jímž se mění zákon ze dne 12. srpna 1921, č. 295 Sb. z. a n., o poplatku ze služebních smluv.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Článek I.

Paragraf 2, zákona ze dne 12. srpna 1921, č. 295 Sb. z. a n., o poplatku ze služebních smluv

doplňuje se takto:

Služby dělníků, čeledi a živnostenských pomocných pracovníků nepodléhají tomuto paušálu. K živnostenským pomocným pracovníkům se nepočítají osoby, které pro vyšší služební výkony jsou ustanoveny obyčejně ročním nebo měsíčním služným, jako úředníci, dílovedoucí, mistři, mechanikové, faktoři, účetní, pokladníci, výpravčí, kresliči, chemikové a p., pokud služné nebo jiný celkový příjem podle kolektivní nebo jiné smlouvy případně podle jiného ujednání převyšuje ročních 60.000 Kč.

Článek II.

Zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení a provede jej ministr financí.

Důvody:

Poplatek ze služební smlouvy musí platiti každý zaměstnanec v soukromých službách, podléhající zákonu o obchodních pomocnících a to ať má služební smlouvu sjednánu či nikoliv. Poplatek tento nutno pokládati za jakýsi druh daně ze služebních příjmů, vlastně konkretněji vyjádřeno je to skutečně druhá daň ze služebních důchodů. Jestliže stát plným právem uznal za správné odstraniti t. zv. jmenovací taxu pro zaměstnance státní, máme zato, že i u soukromých zaměstnanců, zejména nižších, jichž poměry platové i právní nejsou nijak výhodnějšími oproti zaměstnancům veřejným (ba spíše o opaku bylo by možno mluviti) bylo by žádoucno a nejvýš spravedlivo odstraniti tyto poplatky, jež jsou více přežitkem doby, než skutečným pramenem státních příjmů.

Konečně celkový zisk pro finanční zprávu není tak značný, aby nemohl býti postrádán, zato však u zaměstnanců s celkem nepatrnými důchody bývá těžce pociťován. Snad by tu mohla býti stanovena určitá hranice příjmová pro osvobození od této daně, kterou navrhujeme částkou 60.000 Kč ročně.

Návrh budiž přikázán výborům: sociálně-politickému a rozpočtovému.

V Praze, dne 12. prosince 1929.

Pánek, Šolc,

Dr Klouda, dr Veselý, ing. Marušák, Berkovec, Komrs, Vaněček, Riedl, Merta, dr Milota.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP