Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1929.

III. volební období.

1. zasedání.

Tisk 32.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne...............................................................,

kterým se znovu prodlužuje platnost zákona ze dne 16. března 1920, č. 165 Sb. z. a n., jímž byla vláda zmocněna zřizovati státní policejní úřady.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Platnost zákona ze dne 16. března 1920, č. 165 Sb. z. a n., jímž byla vláda zmocněna zřizovati státní policejní úřady, prodloužená zákonem ze dne 19. prosince 1924, č. 306 Sb. z. a n., do 31. prosince 1929, prodlužuje se do 31. prosince 1934.

§ 2.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení a provede jej ministr vnitra v dohodě s ministrem financí.

Důvodová zpráva.

Zákonem ze dne 16. března 1920, č. 165 Sb. z. a n., byla vláda zmocněna, aby do pěti let ode dne jeho účinnosti zřídila státní úřady policejní, kdekoliv toho sezná potřebu (§ 1 cit. zák.). Poněvadž tento zákon nabyl účinnosti dnem vyhlášení (§ 6 cit. zák.), t. j. dnem 31. března 1920, měla účinnost cit. ustanovení §u 1 končiti dnem 31. března 1925.

Ježto však celý program této akce nemohl býti hlavně z důvodů finančních proveden ve stanovené lhůtě pěti let, byla platnost zmocnění, uděleného vládě v §u 1 zmíněného zákona, se všemi důsledky prodloužena zákonem ze dne 19. prosince 1924, č. 306 Sb. z. a n., do 31. prosince 1929.

Na základě těchto zákonů byly zřízeny tyto státní úřady policejní:

1. policejní ředitelství:

v Plzni, Liberci, Brně, Opavě, Mor. Ostravě, Bratislavě, Košicích a Užhorodě;

2. policejní komisařství:

v Kladně, Chebu, Karl. Varech, Mar. Lázních, Ústí n. Lab., Jablonci n. N., Znojmě, Jihlavě, Novém Jičíně, Šumperku, Krnově, Rim. Sobotě, Prešově, Lučenci, Komárně, Parkáni, Rožnavě, Mukačevě, Berehově a Hustu.

Je tudíž s připočtením policejního ředitelství v Praze nyní celkem 29 státních úřadů policejních.

Se zřetelem na zájmy celostátní, zejména z důvodů státní bezpečnosti, jest nezbytně nutno zříditi státní úřady policejní ještě v několika významnějších městech a z důvodů finančních, jakož i se zřetelem na potíže povahy technické, zejména na potíže s opatřením personálu a vhodných ubikací, jest třeba rozvrhnouti tuto akci aspoň na dobu do konce roku 1934.

Nezbývá tedy než prodloužiti do té doby platnost zmíněného zmocnění, což má se státi navrhovaným zákonem.

Výši nákladů spojených se zřízením nových státních úřadů policejních nelze předem stanoviti; jest určována potřebou služby a úvahami rozpočtovými.

Vláda doporučuje, aby tato předloha byla přikázána v obou sněmovnách výborům ústavně-právním a rozpočtovým k podání zprávy ve lhůtě co nejkratší.

V Praze, dne 18. prosince 1929.

Předseda vlády:
Udržal v. r.

Ministr vnitra:
Dr. Slávik v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP