Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1930.
III. volební období.
1. zasedání.
Tisk 40.
Zpráva
I. sociálně-politického výboru
II. rozpočtového výboru
o opatření Stálého výboru Národního shromáždění republiky Československé podle § 54 ústavní listiny ze dne 11. října 1929,
kterým se prodlužuje účinnost zákona ze dne 28. března 1928, č. 44 Sb. z. a n., o ochraně nájemníků (tisk 5 příl. B).
I.
Účinnost zákona o ochraně nájemníků č. 44 Sb. z. a n. z roku 1928 byla prodloužena zákonem č. 33 Sb. z. a n. ze dne 21. března 1929. Toto prodloužení končilo 31. října 1929.
Stálý výbor N. S. usnesl 11. října 1929 opatření, jímž se má účinnost tohoto zákona opětně prodloužiti a to do 31. března 1930.
Nutnost prodloužení účinnosti tohoto zákona do 31. března 1930 se odůvodňuje tím, že této doby je zapotřebí k přípravě a ústavnímu projednání zákona, jímž má býti na delší dobu upravena ochrana nájemníků.
Poněvadž se jedná o otázku velikého hospodářského a sociálního významu, která nesnese ani odkladu ani sebe kratšího přerušení, navrhuje soc.-pol. výbor, aby senát schválil opatření Stálého výboru Národního shromáždění, jak je otištěno v příloze B k sen. tisku čís. 5.
V Praze, dne 9. ledna 1930.
V. Johanis v. r.,
předseda.
Jos. Koukal v. r.,
zpravodaj.
II.
Stálý výbor Národního shromáždění usnesl se, aby účinnost zákona č. 44/1928 Sb. z. a n., která byla prodloužena zákonem č. 33/1929 Sb. z. a n. do 31. října 1929, byla nadále prodloužena až do 31. března 1930.
Jedná se tu o ochranu nájemníků, jak byla vymezena citovaným zákonem čís. 44/1928, a není třeba opatření toto zvláště odůvodňovati, neboť jistě není nikoho, kdo by souhlasil s okamžitým zrušením ochrany bez předchozích přechodných ustanovení.
I při tomto opatření, právě tak jako ve věci stavebního ruchu, požádala vláda za příliš krátký termín k přípravě a ústavnímu projednání zákona, jímž by se na delší dobu vyřídila ochrana nájemníků v souvislosti s otázkami státní bytové péče, takže důvodně lze pochybovati, že do uvedené doby se tak stane.
Opatření toto není spojeno se žádným novým zatížením státních financí.
Poněvadž pro toto opatření jsou dány veškeré zákonné předpoklady a náležitosti, jak je má na mysli instituce Stálého výboru, neboť jde tu o věc neobyčejně důležitého hospodářského a sociálního významu, která nesnese odkladu a která by bývala musila býti vyřízena zákonem, kdyby Národní shromáždění zasedalo, navrhuje rozpočtový výbor, aby senát schválil opatření Stálého výboru Národního shromáždění ve znění, jak je otištěno v příloze B k sen. tisku čís. 5.
V Praze, dne 8. ledna 1930.
Dr J. Karas v. r.,
předseda.
Rudolf Pánek v. r.,
zpravodaj.