Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1930.

III. volební období.

1. zasedání.

Tisk 45.

Zpráva

I. sociálně-politického výboru

II. rozpočtového výboru

o opatření Stálého výboru Národního shromáždění republiky Československé podle § 54 ústavní listiny ze dne 22. října 1929 o nemocenském ošetření důchodců podle zákona ze dne 21. února 1929, č. 26 Sb. z. a n., o pensijním pojištění soukromých zaměstnanců ve vyšších službách (tisk 5 příl. H).

I.

Zákonem ze dne 21. února 1929, č. 26 Sb. z. a n., bylo upraveno pensijní pojištění soukromých zaměstnanců ve vyšších službách. Podle §u 48 tohoto zákona mají i důchodci Všeobecného pensijního ústavu nároky v případě onemocnění na nemocenské ošetření a pomoc při porodu podle zákona o nemocenském pojištění soukromých zaměstnanců ve vyšších službách, pokud nemají nároku na tyto dávky proti Léčebnému fondu veřejných zaměstnanců nebo z uvedeného zákona.

Výlohy s léčením důchodců Všeobecného pensijního ústavu nese nositel pensijního pojištění.

Poněvadž zákon o nemocenském pojištění soukromých zaměstnanců ve vyšších službách není dosud projednán, navrhuje sociálně-politický výbor, aby senát schválil opatření Stálého výboru ze dne 22. října 1929 ve znění, jak je otištěno v příloze H k sen. tisku čís. 5.

V Praze, dne 9. ledna 1930.

V. Johanis v. r.,
předseda.

Jos. Koukal v. r.,
zpravodaj.

II.

Již za projednávání citovaného zákona č. 26/1929 Sb. z. a n. o pensijním pojištění soukromých zaměstnanců ve vyšších službách bylo v senátě poukázána na některé mezery a nedostatky formální i věcné povahy tohoto zákona a zejména na okolnost, že v několika paragrafech odvolává se zákon na dosud neexistující zákon o nemocenském pojištění soukromých zaměstnanců ve vyšších službách. Také i pokud jde o § 48 uvedeného pensijního zákona pozastavil se senát nad jeho ustanovením, podle něhož důchodci mají míti pro případ onemocnění nárok proti příslušné nemocenské pojišťovně na nemocenské pojištění a pomoc při porodu podle zákona o nemocenském pojištění soukromých zaměstnanců ve vyšších službách a vyslovil pochybnost, zda tímto zněním nebudou poškozeny zájmy důchodců, neboť podobného zákona o nemocenském pojištění posud není a teprve se připravuje.

Tyto pochybnosti byly rozptýleny zástupci vlády poukazem, že příslušný zákon bude předložen v nejbližší době; senát se tím upokojil, ačkoliv se tím upokojiti neměl, neboť podobná citace odporuje pravidlům správné zákonodárné techniky. Pochybnosti senátu byly správné, neboť ještě ani do dnešního dne nový nemocenský zákon předložen nebyl a nositelé pojištění nebyli by v důsledku toho povinni prováděti nemocenské ošetření svých důchodců. Proto bylo třeba zákonodárného zákroku, k němuž došlo opatřením Stálého výboru ze dne 22. října 1929, neboť na novelu nebylo již patrně času.

Poněvadž tu jde o věc s hlediska sociálně-politického nejvýš naléhavou a neodkladnou, která je konečně pouze povahy přechodné a fakultativní než bude vydán nový nemocenský zákon, a poněvadž také opatření Stálého výboru má všechny předpoklady, jak je žádá ústavní listina, navrhuje rozpočtový výbor, aby slavný senát schválil uvedené opatření Stálého výboru ve znění otištěném v příloze H k sen. tisku č. 5.

V Praze, dne 15. ledna 1930.

Dr J. Karas v. r.,
předseda.

Rudolf Pánek v. r.,
zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP