Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1930.

III. volební období.

1. zasedání.

Tisk 60.

Návrh

senátora J. Kotrby a druhů

na zrušení přepychové daně z jemného pečiva.

Podepsaní navrhují:

Slavný senáte, račiž se usnésti, by ze seznamu předmětů, podrobených daní přepychové vyňata byla položka >Jemné pečivo<.

Důvody:

Dnem 31. prosince 1929 končí platnost zákona z 16. prosince 1926, č. 246 Sb. z. a n., o dani z obratu, pracovních výkonů a dani přepychové.

Pokud bude zákon tento obnoven a nový seznam předmětů, dani z přepychu podléhajících vydán, navrhujeme vypuštění z něho položky 14. >Jemné pečivo< z těchto důvodů:

Dle seznamu za jemné pečivo se nepovažuje jemné diabetické pečivo, oplatky, perník, piškoty, kokosové pečivo a volně sypané suchary. V důsledku toho téměř všechno ostatní pečivo, vyrobené s přísadami, jakost zlepšujícími (omastkem, cukrem a j.) jest považováno za pečivo přepychové a dani podléhající. Jsou to zejména: vánočky, bochánky, koláče a pod. Uvalení přepychové daně na tyto a obdobné výrobky pekařské stalo se naprosto nespravedlivě a vyžaduje nezbytně svého odčinění.

Vždyť této přepychové, 12%ní dani podléhá ve skutečnosti ono pečivo, které náleží do pojmu pečiva lidového a běžných pekařských výrobků, z nichž před vydáním shora uvedeného seznamu přepychových předmětů platila se 1 % daň obratová. Pečivo ono jest vyráběno zhusta po domácku i v rodinách nezámožných a jest součástí výživy nejširších vrstev lidových, nelze je tudíž žádným právem považovati za předměty přepychové.

Pekařské krámy nejsou vůbec prodejnami přepychových předmětů.

Z důvodu, že pečivo ono jest konsumováno všemi vrstvami lidu bez rozdílu stavu a hospodářských prostředků pojmu jakéhokoli přepychu zde naprosto schází.

Uvedenou daň nemůže výrobce přenésti na konsumentstvo, neboť znamenalo by to značné zdražení těchto výrobků, v důsledku čehož by občanstvo odmítalo toto pečivo odebírati od pekaře a vyrábělo by si je doma, což by bylo ovšem velkým hospodářským poškozením živnostníků, kteří beztak stěží obhajují za dnešních krušných poměrů svou existenci.

Návrh náš jest tudíž plně odůvodněn.

Z důvodů formálních budiž tento návrh přikázán výboru rozpočtovému a národohospodářskému k nejrychlejšímu projednání.

V Praze, dne 17. prosince 1929.

Kotrba,

Sláma, Thoř, Pastyřík, Kroiher, Ušák, Kianička, Sehnal, Sechtr, Trčka, Fr. Novák, Foit.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP