Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1930.

III. volební období.

1. zasedání.

Tisk 80.

Překlad.

Návrh

senátorů Luksche, Stöhra, Kahlera a soudr. stran, opatření na potírání tísně v zemědělství.

Krise, které od několika let stále znovu postihují naše domácí zemědělství, zhustily se letošního roku v těžkou, pro naše veškeré národní hospodářství nadmíru povážlivou tíseň, která nyní zachvátila skoro bez výjimky všechny zemědělské podniky. Sta milionů škod utrpělo naše zemědělství v tomto roce živelními pohromami. Pod tlakem nezměrné konkurence ciziny klesly ceny skoro všech a zejména nejdůležitějších zemědělských výrobků na takovou míru, která daleko zůstává za výrobními náklady, za které naše zemědělství při svých nepříznivých přirozených výrobních poměrech a při svém velice těžkém zatížení daňovém, při sociálních břemenech a provozních výdajích může své výrobky produkovati.

Tíseň povstalá obrovskými provozními schodky našeho zemědělství musí tudíž všechny činitele, zodpovědné za osud nejen zemědělství, nýbrž veškerého národního hospodářství, naplniti tím většími obavami, ježto poslední příčina toho je povahy trvalé, a poněvadž leží ve velké světové nadprodukcí.

Zadlužení našeho zemědělství roste obrovskými kroky. Daleko převážná většina našich zemědělců není již nyní více s to, aby si opatřila to, čeho je zapotřebí k udržení doposud dosaženého stupně intensity hospodářství. Hrozí tudíž všeobecný pokles naší zemědělské výroby. Pokleslá kupní síla zemědělského obyvatelstva jeví již nyní škodlivé účinky na živností a obchod. Hospodářské shroucení našeho zemědělství jakožto jednoho z nejdůležitějších základních pilířů našeho národního hospodářství bude a musí míti také za následek hospodářské shroucení mnohých důležitých oborů průmyslových, které s ochuzením zemědělského obyvatelstva ztrácejí svého nedůležitějšího a nejbezpečnějšího zákazníka, ježto se obchodně silná cizina, která náš stát zaplavuje svými zemědělskými výrobky, stále více uzavírá proti dovozu našich průmyslových výrobků.

Při této zcela neobvykle vážné situací mají parlament a vláda zodpovědnou povinnost, s největším urychlením zaříditi vše, co nějakým způsobem může býti nápomocno, aby zkáza především našemu zemědělství hrozící byla odvrácena a aby toto uvedeno bylo na cestu trvalého opětného ozdravění.

Podepsaní navrhují, senát račiž se usnésti:

Vláda se vybízí, aby především zahájila bezodkladně následující pomocná opatření, a to, pokud vlastní kompetence vlády stačí, cestou nařízení, jinak bezodkladným podáním osnov zákonů v poslanecké sněmovně.

I.

V oboru celní a obchodní politiky.

1. V čl. II. novely k celnímu sazebníku ze dne 22. června 1926, č. 109 Sb. z. a n., škrtnuty buďtež všechny položky, které oproti čl. I. obsahují snížení cla na domácí zemědělské výrobky, čímž jedině vstoupí v platnost celní sazby, které v čl. I, jíž došly zákonitého uznání.

2. Pakliže Maďarsko nepřistoupí na bezodkladné zrušení spojení agrárních cel, jež obsaženo je v jeho celní a obchodní smlouvě s Československem, budiž celní a obchodní smlouva s Maďarskem vypovězena.

3. Agrární cla, zvýšená ve smyslu opatření podle bodu 1. a 2., nesmí býti zase snižována novými úmluvami s cizími státy.

4. Klausule o dumpingu, obsažené v čl. VIII. novely k celnímu sazebníku ze dne 22. června 1926, č. 109 Sb. z. a n., použíti jest vůči všem státům, které zvláštními opatřeními podporují vývoz svých agrárních výrobků takový způsobem, že tím také československému zemědělství vzniká resp. hrozí zvýšená konkurence,

5. Dovoz obilí a mouky podroben budiž všeobecně zase povolovacímu řízení.

6. Poměr semílání cizí pšenice nechť pro určitou dobu stanoví nařízením ministr zemědělství.

7. Ohledně všech výrobků zemědělských, které na základě klausule o dumpingu a ve smyslu předchozího bodu 5. mají býti podrobeny povolovacímu řízení, smějí se dovozní povolení udíleti jen na návrh zvláštní komise k tomu ustanovené, ke které patří také zástupcové všech zemědělských rad jakož i ústředních korporací zemědělských družstev v poměru, jakého je zapotřebí ke schopnosti usnášeti se.

8. Veterinářská ustanovení o dovozu dobytka buďtež obzvláště vůči státům, jejíchž veterinářské poměry jsou, ještě nedostatečné, zostřena a prováděna rigorosně. Sjednání veterinářské dohody s Německem budiž v zájmu oživení pohraničního obchodu s dobytkem pokud možno urychleno.

9. Pro dobu, po kterou nebude vyřešena otázka cla na len, která má býti vyřízena při vydání definitivního autonomního celního sazebníku Československa, budiž také dovoz lnu podroben povolovacímu řízení.

10. Se vším důrazem dlužno se domáhati snížení cla na chmel u států, které odebírají chmel, v prvé řadě Německa, jakož i uznání československého zákona o původu chmele se strany Německa.

11. Domácímu ovocnářství poskytnuta budiž zvýšená ochrana. stanovením přiměřeného minimálního cla na nezabalená dovážená jablka a hrušky, zvýšením celní sazby za jemné tabulové ovoce jakož i každoročním zastavením dovozu jablek a hrušek v měsících listopadu, prosinci a lednu, zejména vůči všem americkým státům.

12. Zahájiti dlužno jednání o snížení smluvně povolených kontingentů pro dovoz vína.

13. Systém dovozních listů, kterýž nikterak .nedoznal zlepšení, přiměřeného jeho důležitosti, ani opatřením Stálého výboru, budiž dále propracován a to rozšířením možností použiti dovozních listů k placení cla za dovezené zboží tříd celního sazebníku I. a II., jakož i za hospodářské stroje a hnojiva, dále prodloužením doby platnosti dovozních listů, snížením nejmenšího množství pro poskytnutí úlev dovozních listů z 50 q na 5 q a přiměřenou péčí o možnost rychlého odbytu dovozních listů z rukou vývozce do rukou dovozce vytvořením ústředny pro jejich zhodnocení anebo připuštěním jich k bursovnímu obchodu,

14. Vedle uskutečnění opatření, uvedených v předchozím, zahájeny buďtež bezodkladně předběžné práce pro vydání definitivního autonomního celního sazebníku Československé republiky v dohodě se zástupci zájemníků průmyslu na jedné straně a zemědělství na straně druhé, s přibráním zástupců spotřebitelů, i budiž dotyčná vládní osnova co nejdříve předložena poslanecké sněmovně.

II.

V oboru železničních tarifů.

1. Různé tarifování mouky, obilí a otrub uskutečněno budiž v ten způsob, že se doposud platný jednotný tarif za obílí sníží alespoň o 15%, za mouku alespoň o 30%.

2. Za ječmen zaveden budiž vývozní výjimečný tarif, jehož sazby jsou alespoň o 40% nižší nežli dosud užívané sazby třídy XI za ječmen.

3. Pro dopravu brambor domácí produkce v tuzemsku povoleno budiž alespoň 25%ní snížení dopravného zcela všeobecně - bez omezení na jedlé brambory - pro dobu potřebnou k zužitkování letošní bramborové sklizně a dále zvýšeno budiž poskytované 10% ní vývozní snížení na 25%,

4. 40%ní snížení dopravních sazeb dotyčné normální třídy, Přiznané ve výjimečné sazbě 7 jen pro uznané osivo brambor, luštěnin, obilí, semen (vyjímaje semena cukrovky) položek S - 3 - a) a S - 3 - d) jakož i lněného semena rozšířeno budiž pro nový hospodářský rok výjimečně všeobecně na všechny uvedené druhy osiva a zvýšena budiž zároveň výhoda pro uznané osivo na 60%. Obě výhody poskytnuty buďtež také pro zásilky lněného semena, které

jdou od výrobce do čistírny lněného semena a od této bud zpět k výrobci anebo také přímo ke spotřebiteli. Dále sníženo budiž nejmenší množství, od kterého počínaje výhoda tato nastává, jak pro uznané tak také pro obyčejné hospodářské osivo z 200 kg na 50 kg.

5. Pro jatečný dobytek, zejména hovězí a vepřový, budiž podobně jako u výjimečného tarifu 4 - f, který až do 31. prosince 1916 platil pro vídeňskou porážku dobytka v St. Marx, zaveden nový výjimečný tarif, který s omezením na jatečný dobytek domácího původu platí ze všech československých stanic do všech československých měst s více než 30.000 obyvatel a mimo to do několika rovněž obzvláště důležitých spotřebních míst s menším počtem obyvatel, tak zejména do všech větších lázeňských míst. V dopravních sazbách mají býti obsaženy jíž také poplatky za převoz a vlečky. Mimo to snížen budiž poplatek za desinfekci, který zejména zdražuje dopravu jednotlivých kusů chovných zvířat.

6. Pro dopravu lnu sjednána budiž, pakli nemůže býti přiznáno snížení dopravních sazeb, alespoň úleva v ten způsob, aby se při vozu s ložnou váhou do 12.5 tuny počítaly dopravní sazby třídy XVII. s odečtením 25% jíž při skutečné váze 8.000 kg, při vozu s větší ložnou váhou nežli 12.5 tuny dovozné za skutečně naloženou váhu, alespoň však za 9.000 kg podle třídy XVII s odečtením 25%, což bylo přiznáno již v dřívějším Rakousku.

7. Pro chmel zaveden budiž zvláštní vývozní výjimečný tarif s třídami II. pro kusové zboží, VIII. pro náklad 5.000 kg a IX. pro náklad 10,000 kg.

8. Pro umělé hnojivo a suroviny pro výrobu umělého hnojiva poskytnuta budiž pro nový hospodářský rok jakožto nouzové opatření procentuální sleva z výjimečných tarifů 10, 11, 12, 13 a 14.

9. Pro pokrutiny a mouku na pokrutiny přiznána budiž třída XVII, kteráž odpovídá třídě F, jež pro to platí v Německé říši.

10. Pro ovocné sazenice zavedeno budiž tarifování podle třídy II. pro rychlozboží, podle třídy VIII. pro drobné zboží nákladní, podle třídy XII. pro půlvagonový náklad a podle třídy XVII. pra celovagonový náklad.

11. Zestátnění soukromých drah a propočítání tarifů s postátněnými již místními drahami budiž pokud možno urychleno.

III.

V oboru daňovém.

1. K nynější tísni zemědělské přihlíženo budiž při vymáhání všech druhů daní a poplatků; žádostí zemědělců a lesníků za prominutí právoplatně uložených daní ve smyslu § 276 a žádosti za bezúročné sečkání ve smyslu § 283 zákona o přímých daních buďtež blahovolně a rychle vyřizovány,

2. Sazba 7%ního úroku z prodlení, stanovená vládním nařízením ze dne 24, června 1927, č, 89 Sb. z. a n. a nezměněně převzatá v prováděcím nařízení k zákonu o přímých daních, snížena budiž všeobecně na 5%.

3. Na povážlivou. krisi dlužno vzíti zřetel také při stanovení sazeb pro paušalování daně z obratu u malých zemědělců za rok 1929 a peří. stanovení průměru pro odhad příjmu ze zemědělství za rok 1929 podle prováděcího nařízení k § 327 zákona o přímých daních, při t. zv. paušalování důchodové daně.

4. Ve vládní předloze pra novelisaci zákona o daní z obratu a daní přepychové budiž vzat dalekosáhlý zřetel k následujícím přáním zástupců zemědělských zájemníků:

K § 1 : Daň nebudiž zapravována z vlastní spotřeby, t. j. tehdy, když se předměty z vlastního podniku bezúplatně berou pro vlastní domácnost, k jinakému nevýdělečnému použití, anebo pro zaměstnance podnikatelovy. K domácnosti počítají se při tom také osoby služebné a čeleď. Daň nebudiž dále zapravována při naturální mzdě čeledě a služebných osob, pak při dodávce potravin, a jiných spotřebních předmětů, ve vlastním podniku vyrobených anebo prodávaných, jež podnikatelé na základě služební anebo pracovní smlouvy dodávají svým zaměstnancům.

K § 9 : Od daně z obratu jsou osvobozeny :

a) dodávky a výkony družstevních svazů družstvům, jež jsou jejich členy, a naopak,

b) dodávky a výkony družstev svým členům a naopak.

K § 12 : Sazba daně z obratu činí 1 a při dodávkách zemědělských výrobků všech druhů (mimo ovoce cizího původu) a to netoliko v jejich původním, nýbrž také ve zpracovaném stavu, pokud toto zpracování anebo tato příprava se děje ve vlastním zemědělském podniku anebo v družstevním podniku, jehož členem je zemědělec, dále při dodávkách mlýnských výrobků a pekařských výrobků, masa a masných výrobků jen 112 daňové základny podle §§ 10 a 11.

5. Vypracovány buďtež vládní předlohy pro snížení daně z vína, daně z masa a obzvláště daně z obohacení a poplatků z převodu nemovitostí a předloženy buďtež zástupcům hospodářských zájemníků, aby o nich podali dobrozdání.

IV.

Zvláštní opatření.

1. Založen budiž dostatečnými prostředky od státu dotovaný fond pro poskytování levného, pokud možno nezúročitelného úvěru ústředním zemědělským družstevním organisacím na podporu jich při zužitkování zemědělských výrobků, zejména obilí členů družstev jakož i při opatřování zemědělských potřeb pro tyto členy.

2. Vybudování organisace zužitkování dobytka budiž rovněž za přiměřené finanční podpory s největším důrazem podporováno.

3. Korporacím, které mají na starosti podporovati zemědělské zájmy, zejména zemědělským radám, poskytovány buďtež pro tuto nyní obzvláště důležitou službu vydatnější prostředky nežli dosud, při čemž nebuďtež volnému uvážení těchto korporací kladeny účelu tomuto odporující meze, pokud jde o použití různých podpůrných prostředků. Rovněž buďtež všemožně podporovány snahy těchto korporací po opatření dostatečného personálu,

4. Za účelem podpory pěstování domácího lnu budiž pokud možno výhradně vzat zřetel k výrobkům z domácího lnu při zadávání dodávek pro stát a jiné veřejné korporace, při čemž zaveden budiž průkaz o provenienci pro takovéto dodávky. Pro pěstování a rozšíření vysokocenného osiva jakož i pro stavební a strojovou rekonstrukcí lnářských družstev poskytnuty buďtež potřebné prostředky.

5. Založen budiž fond pro dotování takových pomocných opatření, která mají za účel učiniti pěstování chmele výnosným jakož i účelně technicky podporovati pěstování chmele.

6. Pro podporu obnovení zničených kultur ovocných a vinných buďtež poskytnuty peněžité prostředky, které by prostřednictvím komisí pro správu zvláštních fondů pro živelní pohromy, zřízených u zemědělských rad, vydávány byly pro účely, k nimž jsou zřízeny. Část těchto prostředků přikázána budiž zemědělským radám jakož i odborovým organisacím za účelem zahájení všeobecné velkorysé akce v oboru ovocnářství a vinařství.

7. Za účelem uložení příští sklizně připraveny buďtež pro domácí zemědělství podle vzoru Německé říše dostatečné bezúročné úvěry.

8. Za účelem zužitkování příští sklizně poskytnuty buďtež v prvé řadě zemědělským družstvům (skladištím) rovněž přiměřeně vysoké bezúročné úvěry.

V Praze, dne 15. ledna 1930.

Luksch, Stöhr, Kahler,

Ad, Scholz, Ikert, Donát, dr Šrobár, Dresler, Stržil, Sechtr, Spies, Lippert, Lichtneckert, dr Rozkošný, Sehnal.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP