Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1930.

III. volební období.

l. zasedání.

Tisk 126.

Návrh

senátorů J. Kotrby, J. Thoře, J, Pastynka, E. Trčky, B. Kianičky, J. Slámy a druhů na vydání zákona o živnostenských školách.

Vzhledem k tomu, že ministerstvo školství a národní osvěty vypracovalo již osnovu zákona o živnostenském školství, která nebyla dosud předložena Národnímu shromáždění k projednání a to proto, že jest vázána povolením ministerstva financí, které nemá prý pro živnostenské školství 25 milionové úhrady, žádají podepsaní vládu, by vzhledem k aktuelnosti a kulturní nezbytnosti požadavku stavu živnostenského, vláda osnovu zákona o živnostenském školství předložila ihned Národnímu shromáždění k zákonodárnému projednání.

Podepsaní připomínají, že dosavadní neudržitelný a prekerní stav živnostenského školství vším právem zasluhuje konečného vyřízení, ježto toho kulturní zájem a hospodářské poslání všeho živnostnictva a obchodnictva nezbytně vyžaduje.

Stav živnostenský jest jediný, jemuž se dosud macešsky vzdělání odpírá. Dorost jeho zakrňuje. Nemá pro svoji školní potřebu zákonem mu uloženou vlastní školní budovy, nemá vlastní systemisované učitelstvo, nemá pomůcky školní, učební knihy, odborné dílny, ba ani řádnou osnovu.

Když po dlouhém volání přikročilo konečně ministerstvo školství a národní osvěty, jemuž nelze dobrou vůli upírati, naopak projevuje upřímnou snahu živnostenskému dorostu pomoci, k vypracování osnovy zákonné, mělo živnostnictvo za to, že přání jeho bude v brzku vyhověno. Osnova vypracovaná jest skutečně dílem plně vyhovujícím.

Dříve, než-li byla její textace definitivně uzavřena, podaly o ní vyjádření zájemné kruhy odborné i pedagogické. Svazy učitelstva živnostenských škol, Státní živnostenská rada, Československá Akademie Živnostenská, Zemská jednota společenstevní v Čechách, komory a celá řada institucí kulturních a odborných podjala se úkolu spolupůsobiti na osnově zákonné, by tato skutečně svému účelu úplně vyhověla. Redakce osnovy zmíněného zákona za vedení odborníků sekční-ho šéfa Pižla a min. rady Šubrta vypracovala osnovu skutečně se vzácným porozuměním.

Dlužno se pozastaviti však nad nepříznivým posuzováním živnostenského stavu ministerstvem financí, které na jedné straně povoluje stavbu zbytečných školních paláců pro několik posluchačů hospodářských škol, kdežto pro tisíce žactva živnostenských škol nenalézá se úhrady. Jednání toto nasvědčuje, že živnostnictvu měří se jiným měřítkem nežli jiným stavům.

Neutěšený stav živnostenského školství nutno odčiniti neboť dlužno uvážiti, že poměry vyspělého stavu živnostenského a obchodního posuzuje u nás cizina, jmenovitě u příležitosti návštěv P. V. V., která nedovede pochopiti proč stavu, tak vynikajícímu v hospodářském životě naší republiky odpírá se podklad všeho vzdělání, dorostu jeho nezbytné školství.

Podepsaní doufají proto, že ministerstvo financí nebude činiti projednání osnovy zákona dalších potíží a že potřebnou úhradu v rámci svého rozpočtu nalezne.

Z té příčiny žádáme vládu, by bezodkladně předložila vládní osnovu o živnostenském školství k zákonodárnému projednání.

Návrh sám budiž přikázán k projednání výboru rozpočtovému a kulturnímu.

V Praze, dne 26. února 1930.

Kotrba, Thoř, Pastyřík, Trčka, Kianička, Sláma,
Kroiher, Sechtr, Dresler, Stržil, Sehnal, dr Rozkošný.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP