Senát národního shromáždění R. Čs. r. 1930.

III. volební období.

2. zasedání.

Tisk 152.

Zpráva

 I.sociálně-politického výboru,

II.rozpočtového výboru

k usnesení poslanecké sněmovny (tisk 142) o vládním návrhu zákona, kterým se prodlužuje a doplňuje zákon ze dne 28. března 1928, č. 44 Sb. z. a n., o ochraně nájemníků.

I.

Současná hospodářská deprese, jíž trpí většina obyvatelstva, zejména pak nájemníci odkázaní na výdělek svých rukou, nedovoluje, aby ochrana nájemníků byla v tom či onom směru proti dosavadnímu stavu uvolněna. Zejména není možno pomýšleti na další všeobecné zvyšování nájemného. Vládní návrh zákona, kterým se účinnost platného zákona prodlužuje do konce listopadu 1930, také vůbec nepomýšlel na zvýšení nájemného u žádné kategorie bytů nebo nájemníků.

V poslanecké sněmovně byl však návrh zákona pozměněn potud, že se připouští od 1. července 1930 zvýšení nájemného, ale jen u nájemníků, kterým byla podle posledního právoplatného předpisu vyměřena daň z důchodu dani podrobeného přes 60.000 Kč neb u podniků veřejně účtujících z ryzího výtěžku přes 250.000 Kč. Zvýšení nájemného činí proti dosavadnímu stavu u podniků 160 % a u osob fysických 110 až 160 % základního nájemného, jsouc u těchto odstupňováno podle počtu nezaopatřených dětí. Zvýšení nájemného se tudíž obmezuje jen na osoby, které podle svých důchodů a na podniky, které podle svých výdělků jsou s to, aby je nesly.

Vládní návrh uvolňoval ochranu nájemníků ve svém rozšiřování výpovědního práva pronajimatelova pouze v tom směru, že rozšířil výpovědní právo též ve prospěch dětí vlastníků domů, které sňatkem hodlají založiti vlastní domácnost, ale zároveň obmezil toto výpovědní právo i ve prospěch ženatých a vdaných dětí ustanovením, že tohoto výpovědního práva lze užíti v témže domě pouze jednou za rok. V obojím případě musí vlastník domu opatřiti vypovězenému nájemníku náhradní byt dostatečný, čímž nepříznivý účinek uvolnění ochrany na nájemníka je značně zeslaben. Budiž tu vytknuto, že sociálně-politický výbor poslanecké sněmovny ve své zprávě vykládá toto nové ustanovení o výpovědi tak, že osoby, pro něž byl byt vypovězen, musí do 4 neděl po uprázdnění bytu do bytu se nastěhovati již jako nová domácnost. S tímto výkladem ztotožňuje se ovšem také sociálně-politický výbor senátu.

Ustanovení o výpovědi doznala v poslanecké sněmovně proti vládnímu návrhu tu jedinou změnu, že vládním nařízením má býti stanoven pojem náhradního bytu dostatečného a náhradního bytu přiměřeného, patrně proto, aby byla zajištěna stejná judikatura u všech soudů v zájmu nájemníků i vlastníků domů.

Také ve směru zúžení ochrany nájemníků provedla poslanecká sněmovna na vládním návrhu tu změnu, že vyloučila z ochrany nájemníků s účinností od 1. července 1930 byty těch nájemníků, kterým byla za poslední tři léta předepsána daň důchodová z ročního důchodu průměrně alespoň 100.000 Kč. Ve spojení s dosavadním ustanovením §31, odst. 1., č. 6 platného zákona nepožívají tudíž ochrany nájemníků všichni ti nájemníci, kterým za poslední tři léta počínajíc nejdříve rokem 1924 byla předepsána daň důchodová z důchodu aspoň 100.000 Kč.

Jiné změny ve vládním návrhu zákona provedeny nebyly.

Sociálně-politický výbor uváživ skutečné hospodářské poměry i krátkost doby, na kterou se ochrana nájemníků prodlužuje, a bera na vědomí prohlášení vlády, že ministerstvo sociální péče učiní opatření, aby co nejdříve ustavila se odborná komise s úkolem připraviti a vypracovati návrh nového bytového zákona, který by s jednotného hlediska řešil bytový a stavební problém v celém jeho rozsahu, doporučuje senátu, aby návrh zákona, jak byl usnesen poslaneckou sněmovnou ve znění sen. tisku č. 142, byl schválen.

Praze dne 25. března 1930.

G. Navrátil v. r.
místopředseda.

V. Johanis v. r.
zpravodaj.

II.

Rozpočtový výbor senátu pojednal dňa 26.brezňa usnesenie poslaneckej snemovne (tisk senátu č. 142) o vládnom návrhu zákona (tisk č. 289) a preskúmal dôvody, ktoré viedu ku zmenám, prevedeným poslaneckou snemovňou na vládnom návrhu, jako aj dôvody, ktoré nutia ku predlženiu ochrany nájomníkov do 30. listopadu 1930.

Rozpočtový výbor konstatoval, že prevedenými zmenami na zákone č. 44/1928 Sb. z. a n. nepostihujú sa hospodársky slabí nájomníci a taktéž, že štátna pokladňa nebude výdavkove nijako dotknutá. Usnáša sa rozpočtový výbor pripojiť sa k usneseniu sociálne-politického výboru senátu na doporučení, aby senát schválil túto predlohu (tisk senátu č. 142) v znení, v akom sa na nej usniesla poslanecká snemovňa.

Praze dňa 26. brezňa 1930.

Dr. J. Karas v. r.
předseda.

Frant. Zimák v. r.
zpravodaj.

 

 


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP