Senát národního shromáždění R. Čs. r. 1930.

III. volební období.

2. zasedání.

Tisk 154.

Usnesení poslanecké sněmovny

o vládním návrhu (tisk 248) zákona

o odběru některých druhů zboží veřejnými úřady, ústavy a zařízeními (tisk 277).

Poslanecká sněmovna Národního shromáždění republiky československé schválila ve 34. schůzi dne 25. března 1930 tuto osnovu zákona:

Zákon

ze dne…………………1930

o odběru některých druhů zboží veřejnými úřady, ústavy a zařízeními.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

(1) V úřadech, podnicích, ústavech a zařízeních státu, zemí, okresů, obcí a jiných právnických osob veřejnoprávních, jakož i v podnicích, ústavech a zařízeních jimi spravovaných, smí býti spotřeba obilí, mlýnských výrobků, luštěnin(mimo proso a lupinu), bramborů(s výjimkou raných bramborů v době od 1.dubna do 31.května), masa, mléka a mléčných výrobků, vajec, ovoce, zeleniny, jakož i pícnin, hrazena jen zbožím domácího původu, dobré jakosti.

(2) Ustanovení odst. 1. netýká se zboží, jež se v tuzemsku nevyrábí, ani příležitostných poměrně malých koupí od případu k případu.

(3) Jde-li o dodávky, jichž se týká ustanovení odst. 1., jest ve smlouvě výslovně vyhraditi dodání zboží domácího původu a dodavatelé jsou povinni dodati jen takové zboží.

§ 2.

(1) Orgánům, pověřeným podle dosavadních předpisů dozorem na hospodaření úřadů, podniků, ústavů a zařízení, uvedených v § 1, odst. 1., se ukládá za povinnost dozírati na to, zda tyto úřady, podniky, ústavy a zařízení zachovávají ustanovení tohoto zákona.

(2) Dodavatelé (§ 1) jsou povinni podrobiti se kontrole okresních úřadů, jakož i dozorčích orgánů v předchozím odstavci označených, zda zboží, dodané pro účely uvedené v § 1, jest domácího původu a dobré jakosti. Jsou povinni orgánům kontrolou pověřeným a řádně legitimovaným dáti žádaná vysvětlení o původu zboží, dovoliti jim, aby vstupovali do obchodních a provozovacích místností a skladišť a nahlíželi do příslušných záznamů. Orgánové tito mají povinnost šetřiti výrobního a obchodního tajemství. Znalostí takto získaných nesmí býti použito k účelům daňovým.

§ 3.

(1) Vládním nařízením mohou býti stanoveny všeobecné úlevy z ustanovení § 1.

(2) O povolení výjimek v jednotlivých případech zvláštního zřetele hodných rozhoduje ministerstvo pro zásobování lidu v dohodě s ministerstvem zemědělství, průmyslu, obchodu a živností a veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy, nebo s jejich zmocněním zemské úřady.

§ 4.

(1) Smlouvy, příčící se ustanovením tohoto zákona,jsou neplatné.

(2) Ustanovení toto nedotýká se platnosti smluv sjednaných do dne vyhlášení tohoto zákona.

§ 5.

Nezachovávají-li orgánové úřadů, podniků, ústavů a zařízení uvedených v §1, odst.1., ustanovení tohoto zákona, podléhají, bez újmy stíhání podle zákonů trestních, disciplinárním a donucovacím předpisům pro ně platným.

§ 6.

(1) Dodavatel, který poruší povinnosti uložené mu tímto zákonem, bude, bez újmy stíhání podle zákonů trestních, stíhán okresním úřadem pokutou do 20.000 Kč, nebo vězením do dvou měsíců. Pro případ nedobytnosti budiž uložená pokuta přeměněna na vězení podle míry zavinění, nejvýše dvouměsíční.

(2) Stejně stíhá se dozorčí orgán, který poruší povinnost šetřiti výrobního a obchodního tajemství, stanovenou v § 2,odst. 2.

(3) Přestupky tohoto zákona promlčí se ve lhůtě jednoho roku.

§ 7.

Ustanovení zákona ze dne 15. července 1927, č. 111 Sb. z. a n., proti nekalé soutěži, zůstávají tímto zákonem nedotčena.

§ 8.

Zákon tento nabude účinnosti dnem vyhlášení; platnost jeho pomine po 2 letech účinnosti. Provedou jej všichni členové vlády.

J. Malypetr v. r.
předseda.

JUDr. Jan Říha v. r.
sněm. tajemník.

J. Dubický v. r.
zapisovatel.

 


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP