Senát národního shromáždění R. Čs. r. 1930.

III. volební období.

2. zasedání.

Tisk 159.

Zpráva

I. ústavně-právního výboru,

II. technicko-dopravního výboru

o vládnom návrhu zákona (tisk 121)

o úprave príslušnosti vo veciach cejchovných v zemi Slovenskej a v zemi Podkarpatoruskej.

I.

Podle nynějšího stavu právního náleží cejchovnictví v republice Československé do působnosti dvou ministerstev, a to v zemích historických: Čechách a Moravskoslezsku, podle zákona ze dne 27. června 1908, čís. 123 ř. z., do resortu ministerstva veřejných prací a na Slovensku a Podkarpatské Rusi podle V. zákonného článku z roku 1907 do resortu ministerstva obchodu. Vládním nařízením ze dne 20. listopadu 1918, č.52 Sb. z. a n., zřízen byl při ministerstvu veřejných prací jako nejvyšší technický orgán cejchovní “Ústřední inspektorát” pro službu cejchovní. Přenesení působnosti ministerstva obchodu na ministerstvo veřejných prací ve službě cejchovní na Slovensku a Podkarpatské Rusi mělo býti pak provedeno v novém zákoně o mírách a váhách, ve kterém budou dosavadní příslušné zákony a předpisy sjednoceny a přizpůsobeny nynější době. Pro obsáhlost nemohl býti tento zákon dosud uskutečněn, avšak obtíže působící nynější právní stav nutno odstraniti a upraviti jej navrženým zákonem na stav skutečný. Má tedy tento zákon pouze formální účel. Ústavně-právní výbor pojednal ve své schůzi dne 31. března 1930 o této osnově zákona a doporučuje ji senátu ke schválení ve znění dole otištěném.

Praze, dne 31. března 1930.

Dr. Veselý v. r.
místopředseda.

Emanuel Trčka v. r.
zpravodaj.

II.

Právní poměry cejchovnictví jsou v republice Československé uspořádány jednak zákonem ze dne 23.července 1871, č.16 ř.z. z roku 1872, kterým se ustanovuje nové zřízení míry a váhy, platným v zemi České a v zemi Moravskoslezské, jednak zákonným článkem V/1907 o mírách, jejich používání a dohledu na ně, platným v zemi Slovenské a v zemi Podkarpatoruské. Podle těchto zákonitých předpisů náleželo cejchovnictví do oboru působnosti jednak bývalého uherského ministerstva obchodu. Pokud jde o zemi Českou a zemi Moravskoslezskou, byly tyto záležitosti přeneseny vyhláškou veškerého ministerstva ze dne 6.července 1908, č.124 ř.z. o zřízení býv. rakouského ministerstva veřejných prací na toto nově zřízené ministerstvo. Po státním převratě byl potom nařízením ministerstva veřejných prací ze dne 20.listopadu 1918, č.52 Sb.z. a n.,zřízen při ministerstvu veřejných prací ústřední inspektorát pro službu cejchovní k obstarávání běžných záležitostí cejchovní služby ve státě Československém, a všecka služba cejchovní byla v nejvyšší instanci soustředěna v ministerstvu veřejných prací.

K vydání specielního předpisu, kterým by výslovně též v zemi Slovenské a v zemi Podkarpatoruské byla kompetence, příslušící podle článku V/1907 ministrovi, resp. ministerstvu obchodu, přenesena na ministra, resp. ministerstvo veřejných prací, nedošlo, ježto úprava ta měla býti provedena v novém zákoně o mírách a vahách, kterým by cejchovní předpisy byly jednak sjednoceny, jednak přizpůsobeny pokroku doby. Poněvadž však k vypracování osnovy takového zákona nemohlo se dosud přikročiti, naproti tomu však jeví se v praxi potřebným z důvodů formálních nynější právní stav, spočívající na zák. čl. V/1907 přizpůsobiti stavu skutečnému, je třeba provésti tento kompetenční přesun, což se má státi navrhovaným zákonem. Je tedy účel tohoto zákona jen ryze formální. Doporučuje tudíž technicko-dopravní výbor slavnému senátu, aby schválil vládní návrh zákona o úpravě příslušnosti ve věcech cejchovních v zemi Slovenské a Podkarpatoruské ve znění vládou navrženém, jak dole jest otištěn.

Praze,dne 25.března 1930.

Artur Pavelka v.r.
předseda

Ing.Marušák v.r.
zpravodaj

Zákon

zo dňa ………………………………….

o úprave príslušnosti vo veciach cejchovných v zemi Slovenskej a v zemi Podkarpatoruskej.

Národné shromaždenie republiky Československej usnieslo sa na tomto zákone:

§ 1.

Všetky veci týkajúce sa cejchovníctva, ktoré podľa zák. čl. V/1907, o mierach, ich používaní a dohľade na ne, a podľa iných predpisov náležaly do oboru pôsobnosti bývalého uhorského ministerstva obchodu, náležia do oboru pôsobnosti ministerstva verejných prác.

§ 2.

Zákon tento nabýva účinnosti dňom vyhlásenia. Jeho prevedením sa poveruje minister verejných prác v dohode s ministrom priemyslu, obchodu a živností.

 

 


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP