Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1930.

III. volební období.

2. zasedání.

Tisk 172.

Návrh

senátorů J. Pastyříka, J. Thoře, E. Trčky, J. Kotrby, B. Kianičky, J. Slámy

a druhů

na zrušení nedělního klidu v prodejnách lístků do divadel, koncertů a jiných

kulturních a zábavních podniků.

Odůvodnění:

Kanceláře pro předprodej vstupenek do divadel, koncertů a jiných kulturních podniků obstarávaly až do nedávna zcela bezzávadně tento předprodej i v neděli dopoledne. V poslední době jsou tyto prodejny předmětem udání Č. O. B. politickému úřadu I. instance s poukazem na ustanovení o nedělním klidu.

Důsledek toho je, že vyšetřoval živnostenský referát - celkem velmi blahovolně - opětovné udání a ukládal předprodejnám značné pokuty.

Proti uzavření předprodejen vstupenek v neděli dopoledne ohradila se nejen obě státní divadla, t. j. Národní divadlo a Stavovské divadlo, ale mluví proti tomu i vážné momenty hospodářské a kulturní.

Podle získaných zkušeností je výnos předprodeje vstupenek v živnostensky provozovaných předprodejnách v neděli dopoledne největším zdrojem příjmů nejen obou státních divadel pražských, ale i všech kulturních a zábavních podniků v neděli pořádaných, neboť jak místní obyvatelstvo tak i mimopražské obecenstvo zakupuje si zpravidla lístky až po přečtení nedělních denních listů, tedy v neděli dopoledne. Kdyby byly v neděli dopoledne předprodejny uzavřeny, musilo by mimopražské obecenstvo dojížděti do Prahy již v sobotu a společně s místním obyvatelstvem opatřovati si lístky komplikovaným způsobem, t. j. pobíháním od jedné denní pokladny ke druhé.

Zamezení předprodeje lístků v neděli dopoledne stihlo by však také velmi citelně cizinecký ruch, ježto by znemožnilo cizincům do Prahy přijíždějícím, aby si opatřili pohodlně vstupenky do divadel, koncertů a jiných podniků jak jest to umožněno soustředěním prodeje v předprodejních kancelářích, kde při vyprodaném představení v jednom divadle nebo koncertu možno hned na místě zakoupiti si vstupenku k jinému podobnému zábavnímu nebo kulturnímu představení.

Z toho tedy plyne, že jsou předprodejny vstupenek vlastně pobočnými pokladnami divadel, biografů a koncertů. Smí-li prodávati divadla, biografy a koncertní pokladny v neděli dopoledne lístky, není důvodu, proč by tak nesměly činiti jejich poboční pokladny. Dále není důvodu hodnotiti předprodeje vstupenek pro kulturní a zábavní podniky jinak než provozování cukráren, kaváren, květinářství a obchodu s ovocem a pod., které mohou býti otevřeny celou neděli, kdežto předprodejny spokojují se s tím, aby mohly prodávati vstupenky toliko v neděli dopoledne.

Prodejem lístků v neděli dopoledne netrpí personál po stránce sociální, neboť náhradou za polední práci v neděli dopoledne poskytuje se personálu v letních měsících, tedy mimo sezonu divadelní a koncertní, placená dovolená až osmitýdenní. Kdyby byly prodejny okolnostmi donucen uzavříti v neděli dopoledne předprodej lístků, musily by propustiti po sezoně, t. j. koncem června personál a přijmouti jej zase až počátkem září nebo října.

Podepsaní tudíž žádají, aby ministerstvo sociální péče nestavilo se proti tomu, aby prodejny lístků do divadel, koncertů a jiných kulturních podniků mohly prodávati lístky v neděli dopoledne tím spíše, ježto opatření toto není po stránce sociální na újmu personálu v nich zaměstnaného, ba naopak ku prospěchu tohoto personálu, neboť málokteré podniky živnostenské a obchodní poskytují svým zaměstnancům náhradou za dopolední službu v neděli plně placenou dovolenou až osmitýdenní.

V Praze dne 3. dubna 1930.

Pastyřík, Thoř, Trčka, Kotrba, Kíanička, Sláma,

Donát, Stržil, Dresler, Foit, Sechtr, Šelmec, Sáblik, dr Bačinský, Ušák.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP