Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1930.
III. volební období.
2. zasedání.
Tisk 174.
Zpráva
I. sociálně-politického výboru
II. rozpočtového výboru
k usnesení poslanecké sněmovny (tisk 173) o vládním návrhu zákona o stavebním
ruchu.
I.
Sociálně-politický výbor projednal v podrobné rozpravě usnesení poslanecké sněmovny o vládním návrhu zákona o stavebním ruchu.
Ač zákon poskytuje podpory jen na stavby začaté do 31. března 1931, přece jen jeví se v osnově zlepšení oproti dosavadnímu stavu tím, že nový zákon dobou svojí účinnosti dává stavebníkům možnost řádné kalkulace projektovaných staveb. Další přednost návrhu spatřuje sociálně-politický výbor v novém způsobu podpory na stavby domů s nejmenšími byty pro nemajetné vrstvy obyvatelstva, které nejtížeji dosud pociťovaly bytovou krisi.
S hlediska sociálního dlužno uvítati rozšíření podpory na stavbu ozdravoven a jeslí a na stavbu bytů pro zemědělské a lesní dělníky, jakož i na stavbu malých provozoven. Sociálně-politický výbor vyslovuje k tomu jen přání, aby při provádění § 33, odst. 2. zákona, vycházelo se vstříc žadatelům z řad drobných zemědělců, jejichž domky a hospodářské příslušenství byly poškozeny živelními pohromami.
Hlavní formou podpory podle návrhu zákona má zůstati i pro příště státní záruka za druhořadé hypotekární zápůjčky, poskytnuté na stavby. Tento způsob podpory, zavedený po prvé v zákoně o stavebním ruchu z roku 1927, se plně osvědčil a lze proto doufati, že i nyní, zejména krajní hranice zaručených zápůjček se zvyšuje, splní úplně svoje poslání.
Hlavní vzpruhu stavebního podnikání pro budoucnost jest však spatřovati v novém způsobu podpory ve formě státního příspěvku. Není zajisté tajno, že dosavadní podpora staveb nestačila zásobiti bytový trh zdravými a lacinými byty pro vrstvy obyvatelstva, jejichž výdělkové poměry nestouply úměrně se zdražením staveb a tím také bytů.
Pokud jde o daňové a poplatkové úlevy pro stavby, přejímá osnova dosavadní míru těchto výhod ze zákona z roku 1928 rozšiřujíc pouze její účinnost na stavby domů dokončených do konce roku 1932. Sociálně-politický výbor spatřuje zlepšení oproti dosavadnímu stavu v tom, že stejná míra výhod poskytuje se zde po určitou řadu let, takže není obavy, že by snaha po dosažení těchto výhod sváděla ku překotným stavbám a ke zvyšování cen stavebních pozemků a stavebních hmot.
Poněvadž sociálně-politický výbor slibuje si ode všech opatření, obsažených v návrhu zákona, značné oživení stavebního podnikání, doporučuje, aby návrh byl přijat beze změny, vyslovujíc při tom přání, aby provádění zákona, dálo se v mezích možnosti co možno nejliberálněji tak, aby bylo dosaženo účelu, který zákonodárce měl při tvoření zákona na mysli.
Sociálně-politický výbor doporučuje slavnému senátu, aby schválil osnovu zákona ve znění sen. tisku č. 173 a aby přijal resoluci dole otištěnou.
V Praze, dne 9. dubna 1930.
V. Johanis v . r.,
předseda.
Jos. Koukal v. r.,
zpravodaj.
II.
Rozpočtový výbor pojednal o navržené osnově. Byla vyslovena pochybnost, zda zákon i při svém podstatném zlepšení oproti zákonům předcházejícím umožní stavby s levnými byty ve větších městech, kde stavební pozemky přílišně zdražují stavby, a bylo voláno po odpomoci v této věci, což jest vyjádřeno v připojené resoluci. Dále bylo projeveno přání, aby stejně bylo dbáno žádostí nemajetných jednotlivců, kteří si chtějí postaviti rodinné domky s nejmenšími byty. O úhradu vzniklých břemen pro stát jest postaráno tím, že příslušná položka 20,000.000 Kč vložena bude do rozpočtu na r. 1931, kdy pravděpodobně dojde k realisaci převzatých závazků.
Rozpočtový výbor navrhuje slavnému senátu, aby přijal osnovu zákona tak, jak se na ní usnesla poslanecká sněmovna, ve znění sen. tisku č. 173.
Dále navrhuje rozpočtový výbor slavnému senátu přijetí dvou resolucí dole otištěných.
V Praze dne 9. dubna 1930.
Frant. Jan Kroiher v . r.,
místopředseda.
Jan Jiří Krejčí v. r.,
zpravodaj.
Resoluce navržená sociálně-politickým výborem.
Vláda se vybízí, aby za účelem podpory stavebního ruchu učinila vhodná opatření. která by čelila lichvě s pozemky a stavebními potřebami.
Resoluce navržené rozpočtovým výborem.
I.
Vláda se vyzývá, aby předložila Národnímu shromáždění osnovu zákona, jímž by se
1. upravovalo vyvlastňovací právo obcí k účelům moderní komunální politiky (rozšíření ulic, provádění regulace, zřizování dopravy, ozdravění bytových čtvrtí a .p.) zkrácením a zjednodušením vyvlastňovacího řízení a zejména stanovením přesných zásad pro odhad vyvlastňovací ceny;
2. uložilo větším městům, aby se opatřila dostatečnými stavebními pozemky k regulaci cen stavebních míst;
3. propůjčilo se obcím pro dobu bytové nouze rozšířené vyvlastňovací nebo záborové právo na stavební pozemky za ceny úředně stanovené, jež by umožňovaly na těchto pozemcích stavby bytů za nájemné snesitelné pro nejširší vrstvy obyvatelstva;
4. propůjčilo obcím právo přiměřeně zdaniti ve prospěch obecní pokladny ty stavební pozemky, jež leží ladem ve stavebním obvodu a zdaniti nemovitosti, jež získávají zvýšené hodnoty prováděním městské regulace nebo dopravy;
5. stíhalo přísnými tresty lichvu se stavebními pozemky, byty a provozovnami.
II.
Senát připojuje se k resoluci přijaté v poslanecké sněmovně, aby obecně prospěšná stavební družstva byla osvobozena od placení ekvivalentů ze svých nemovitostí.