Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1930.

III. volební období.

2. zasedání.

Tisk 175.

Odpovědi:

1. ministra spravedlnosti na interpelaci sen. Ďurčanského a spol. ve věci zátvoru pozemkových knih (tisk 87/1)

2. ministra vnitra na interpelaci sen. Merty, Hubky a spol. o požadování dávky za úřední úkony od místních osvětových komisí (tisk 100/7)

3. ministra financí na interpelaci sen. Sechtra, Olejníka, Vraného a spol. v záležitosti příkrého vymáhání pozemkové daně a přirážek k ní najednou za několik let na přídělcích z pozemků přidělených jim Státním pozemkovým úřadem (tisk 100/17)

4. ministra školství a národní osvěty na interpelaci sen. Komrse, Hubky, Plamínkové, Vaněčka a spol. ve věci desolátního stavu budovy státního reálného gymnasia v Kolíně (tisk 100/3)

5. ministra školství a národní osvěty na interpelaci sen. Šolce, dr Kloudy a spol. ve věci stavby budovy státního reálného gymnasia v Jilemnici (tisk 100/1)

6. ministra školství a národní osvěty na interpelaci sen. Šolce, dr Kloudy a spol. o desolátním stavu budovy státního gymnasia v Mladé Boleslavi (tisk 100/2)

175/1.

Odpověď

ministra spravedlnosti

na interpelaci senátora Ďurčanského a

spol.

ve věci zátvoru pozemkových knih,

(tisk 87/1).

Vydání pozemkových knih o nemovitostech na Slovensku a v Podkarpatské Rusi, které byly u maďarských úřadů, bylo závislé od svolení maďarské vlády. Ministerstvo spravedlnosti od prvního jednání s jejími delegáty při každé příležitosti naléhalo, aby tato otázka, stejně jako vydání jiných spisů, byla vyřešena, nebylo však lze docíliti jednání o vydání těchto pozemkových knih, ač byla delegace ochotna postarati se o vydání ostatních spisů. Teprve úmluvou ze 3. června 1927, čís. l60 Sb. z. a n., která byla ratifikována 1. září 1927, bylo umožněno, převzíti jak jiné spisy, tak i materiál pozemkových knih a knihy samé. Vyžadovalo to však soupisu s obou stran a přípravných prací, a tak v roce 1929 byly převzaty a našim soudům odevzdány knihy, pokud mohly podle úmluvy býti odevzdány v celku, a pokračovalo se ve vydávání tam, kde pro dělení knihovních těles bylo třeba poříditi opisy. Výnosem ze 7. května 1929, čís. 16.775 uložilo ministerstvo spravedlnosti soudům, aby ihned prohlédly odevzdané pozemkové knihy a ty, ve kterých nebyl vykonán po převratu zápis soudem nebo úřadem v cizím státu, aby byly ihned odevzdány k všeobecnému používání, a to vyhláškou uvedly ve známost. To se stalo. Poněvadž však se zjistilo, že do těchto vložek anebo zápisnic bylo zapisováno ještě po převratu maďarskými soudy nebo byly podány u nich žádosti o zápisy, které nebyly sice již vyřizovány, ale byly odevzdány naším soudům teprve s ostatním spisovým materiálem, že však i zde byly již podávány žádosti, které nemohly býti vyřízeny, poněvadž tu nebylo knih, bylo třeba upraviti kolisi různých zájmů, zejména pořadí zápisů a žádostí podaných ve příčině téže nemovitosti nebo práva v cizím státě a zde, zákonem. Osnova k tomu účelu byla podána a byla již v senátu Národního shromáždění přikázána ústavně-právnímu výboru. Jakmile osnova stane se zákonem, bude možno po úpravě knihovních zápisů a knih samých je odevzdati stejně k všeobecnému užívání, jako se již stalo s vložkami a zápisnicemi, ve příčině kterých nebylo této závady. Záleží na urychleném projednání této osnovy, aby mohly býti dány tyto vložky a zápisnice do veřejnosti s účinkem veřejných knih, neboť přípravné práce byly uvedeným výnosem již nařízeny.

V Praze dne 28. února 1930.

Ministr spravedlnosti

Dr Meissner v. r.

175/2.

Odpověď

ministra vnitra

na interpelaci senátorů Františka Merty,

Josefa Hubky a spol.

o požadování dávky za úřední úkony od

místních osvětových komisí (tisk 100/7).

Ministerstvo vnitra oběžníkem ze dme 8. března 1929, čís. 12489. uveřejněným ve Věstníku ministerstva vnitra, č. 4 z 15. dubna l929, str. 88, vyrozumělo všechny zemské, okresní a státní policejní úřady o tom, že ministerstvo financí výnosem ze dne 25. února 1929. č. 121790/28-V/14 přiznalo župním, okresním a místním osvětovým sborům a komisím. zřízeným na základě zák. č. 67/ 1919 Sb. z. a n. pro povolení aktů konaných v mezích jejich veřejné činnosti, to jest povznesení kulturní úrovně občanstva osvobození od dávek za úřední úkony podle zásady čl. 9. A vlád. nař. č. 254/1926 Sb. z. a n.

Pokud tedy snad některý okresní úřad přes to dávku předepsal, bude věcí dotyčné místní osvětové komise, aby si do předepsání dávky stěžovala u zemského úřadu.

V Praze dne 8. března 1930.

Ministr vnitra:

Dr Slávik v. r.

 

175/3.

Odpověď

ministra financí

na interpelaci senátorů J. Sechtra, Fr.

Olejníka, J, Vraného a společníků

v záležitosti příkrého vymáhání pozemkové

daně a přirážek k ní najednou za několik

let na přídělcích z pozemků přidělených

jim Státním pozemkovým úřadem

(tisk 100/17).

Ministerstvo financí, upravujíc před časem předpisování a vybírání pozemkové daně ze zabraného majetku pozemkového, uložilo podřízeným úřadům, aby přídělci zemědělské půdy za současného sdělení výše nedoplatků na dani pozemkové s přirážkami byli vyzváni, aby tyto nedoplatky do 30 dnů zaplatili nebo v téže lhůtě případné svoje námitky oznámili. Ve vyrozumění, které za tím účelem mělo, pokud se týče má, býti přídělcům doručeno, upozorňují se tito výslovně, že mohou u příslušného berního úřadu zažádati za povolení přiměřených lhůt ku splácení nedoplatků, nebudou-li s to, aby celý nedoplatek najednou zaplatili. Při tom byl dán podřízeným úřadům pokyn, aby při rozhodování o žádostech za povolení splátek postupovaly blahovolně podle hospodářských poměrů žadatelů.

Tento pokyn byl nyní podřízeným úřadům znovu připomenut.

V Praze dne 13. března 1930.

Ministr financí

Dr Engliš v. r.

 

175/4.

Odpověď

ministra školství a národní osvěty

na interpelaci senátorů Jul. Komrse, Jos.

Hubky, F. F. Plamínkové, Čeňka Vaněčka

a spol.

ve věci desolátního stavu budovy státního

reálného gymnasia v Kolíně (tisk 100/3).

Budova, v níž jest umístěno státní reálné gymnasium v Kolíně, jest vlastnictvím obce kolínské, jež článkem 2. a 4. smlouvy ze dne 27. června 1884 » o převzetí českého komunálního reálného a vyššího gymnasia v Kolíně do státní správy« se zavázala tuto budovu v dobrém stavu udržovati a prováděti na ní svým nákladem potřebné adaptace, po případě stavební rozšíření, kdyby vyučovacím potřebám v této budově nebylo vyhověno.

Při komisionelní prohlídce řečené budovy dne 17. září 1928 byl státním stavebním znalcem zjištěn nynější stavební stav budovy, vytknuty příslušné závady a navrženo jejich odstranění, při čemž bylo konstatováno, že zjištěné závady z největší části zavinilo nedosti pečlivé udržování v letech minulých.

Vzhledem k tomuto stavu věci byla obec města Kolína státní správou školskou vybídnuta, aby se postarala o odstranění závad řečené budovy ať již provedením oprav budovy dosavadní, nebo provedením novostavby nákladem města, jestliže to obec uzná pro sebe za vhodnější.

V Praze dne 5. března 1930.

Ministr školství a národní osvěty:

Dr Dérer v. r.

 

175/5.

Odpověď

ministra školství a národní osvěty

na interpelaci senátorů Ant, Šolce, dr Ant.

Kloudy a spol.

ve věci stavby budovy státního reálného

gymnasia v Jilemnici (tisk 100/1).

Státní správě jest známo nevyhovující provisorní umístění státního reálného gymnasia v Jilemnici; stav státních prostředků a důvody prejudicielní však na ten čas nedovolují, aby obec města Jilemnice byla zproštěna svého smluvního závazku vystavěti pro jmenovaný ústav novou školní budovu a aby budova ta byla vystavěna nákladem státním.

V Praze dne 5. března 1930.

Ministr školství a národní osvěty

Dr Dérer v. r.

 

175/6.

Odpověď

ministra školství a národní osvěty

na interpelaci senátorů Ant. Šolce, dr Ant.

Kloudy a spol.

o desolátním stavu budovy státního gymnasia

v Mladé Boleslavi (tisk 100/2).

Ministerstvu školství a národní osvěty je znám vadný stav městské budovy v Mladé Boleslavi, v níž jest umístěno tamní státní gymnasium; stavební stav budovy byl dne 29. května 1929 podrobně komisionelně zjištěn. Pokud však se týká požadavku odstranění závad této budovy tím způsobem, že by pro ústav byla vystavěna nová školní budova, poznamenává se, že podle ustanovení článku III. smlouvy ze dne 13. ledna 1882 o závazcích obce mladoboleslavské k jmenovanému ústavu připadá obci města Mladé Boleslavi povinnost opatřiti tuto novou školní budovu svým nákladem.

V Praze, dne 3. března 1930.

Ministr školství a národní osvěty

Dr Dérer v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP