Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1930.

III. volební období.

2. zasedání.

Tisk 181.

Návrh

senátorů Kindla, Stránského a soudruhů,

aby byl vydán zákon o generální úpravě platových, služebních a

pensijních požitků všem státním a veřejným zaměstnancům a

zaměstnancům státních veřejných podniků.

 

Národní shromáždění republiky Československé usnáší se na tomto zákoně:

Zákon

ze dne......................,

o generální úpravě platových, služebních pensijních požitků všem

státním a veřejným zaměstnancům a zaměstnancům státních veřejných podniků.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

I.

Platové zásady.

1. Každý zaměstnanec bez rozdílu stáří, pohlaví, ať svobodný nebo ženatý, musí míti měsíčně 1400 Kč počátečního platu.

2. Zvlášť kvalifikovaní zaměstnanci, bez rozdílu stáří, pohlaví, ať svobodní nebo ženatí, musí míti 1500 Kč měsíčního platu počátečního.

3. Nejvyšší plat zaměstnance nesmí překročiti 4.000 Kč měsíčně.

4. Výchovné pro každé dítě až do 18. roku, přes 18. rok v těch případech, kde se jedná o duševně nebo jinak chorobné, ku práci neschopné děti, ať nemanželské nebo manželské, měsíčně 100 Kč.

Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila senátu Národního shromáždění návrh zákona o generální úpravě platových, služebních a pensijních požitků všech státních a veřejných zaměstnanců a zaměstnanců státních a veřejných podniků podle těchto zásad:

5. Na ženu anebo družku v domácnosti 200 Kč měsíčního výživného.

6. Automatická stabilisace po dvouleté služební době a dvouletý postup s termínem dne nástupu služby nezávisle na kvalifikaci a bez jakýchkoli dalších podmínek.

7. Každým postupem zvyšuje se měsíční plat zaměstnanců o 100 Kč, takže do 30. služebního roku musí dosáhnouti plat nejméně 2.800 Kč, resp. 2.900 Kč bez výchovného a přídavku na ženu nebo družku, ale nesmí přesahovati 4.000 Kč měsíčně.

8. Výplata budiž prováděna 1. každého měsíce předem pro všechny zaměstnance.

II.

Pracovní, služební a pensijní zásady.

1. Pracovní doba ve všech státních a veřejných podnicích a úřadech nesmí býti delší 7 hodin denně.

2. Hranice pensijní je dosažena 30. rokem služebním nebo 55. rokem věku, se započítáním vojenských a válečných let.

3. U zaměstnanců, jejichž služební výkon vyžaduje zvláštní fysické námahy anebo jejichž život a zdraví je v nebezpečí, anebo konají-li službu noční, krátí se časové postupy o půl roku.

4. Všichni zaměstnanci, kteří z důvodů trvalé neschopnosti k práci ve službě jsou nuceni odejíti že služeb, budou požívati plné pense ve výši posledního platu podle zásad tohoto návrhu.

5. Všem zaměstnancům, kteří odcházejí do výslužby, anebo odešli dříve z jakýchkoli důvodů, anebo byli dáni do výslužby, náleží pense ve výši jejich posledního platu až do konce jejich života, podle zásad tohoto návrhu.

6. Vdovám přísluší 75 % pense, kterou by požívali jejich mužové anebo živitelé podle zásady tohoto návrhu a výchovné pro děti pensistů a vdov jako aktivním zaměstnancům.

III.

Zásady služebního a pracovního pořádku.

1. Ve všech státních a veřejných podnicích a úřadech budou zřízeny důvěrnické sbory, volené všemi zaměstnanci každým rokem a právem rozhodovati o přijímání a propouštění zaměstnanců a všech právních, jakož i služebních a platových podmínkách. Důvěrníci budou vůči státním úřadům a představeným nedotknutelni.

2. O disciplinárních trestech ze služebních důvodů rozhodují toliko zaměstnanci ve služebních shromážděních.

3. Odstraní se jazykové zkoušky.


4. Všem zaměstnancům bude zaručena úplná svoboda činnosti v proletářských revolučních organisacích a pod nejpřísnějšími tresty bude zakázán politický, národnostní a stranický teror vůbec.

5. Všichni zaměstnanci státních a veřejných podniků a úřadů, propuštění anebo restringovaní z jakýchkoli důvodů, budou znovu přijati do práce s plným nárokem podle tohoto návrhu. O každém znovupřijetí rozhodnou zaměstnanci ve svých služebních shromážděních.

IV.

Zásady o dovolené, úhradě pojistných příspěvků a daní.

1. Všichni zaměstnanci musí dostati placenou dovolenou a to od prvního do desátého roku služby 4týdenní, od 10 do 20 let služby 5 týdnů, od 20 do 30 let služby 6 týdnů v každém roce.

2. Každý zaměstnanec po jednoměsíční službě musí býti zařazen do pensijního pojištění.

3. Všechny pojistné příspěvky a daně platí za zaměstnance stát anebo státní a veřejný podnik.

4. Po dobu nemoci, vojenského cvičení, anebo zanedbání služby z rodinných a úředních důvodů bude placena plná mzda.

V.

Zásady naturálních a jiných mimořádných požitků.

1. Všichni zaměstnanci, kteří pracují mimo své služební působiště, dostanou na den diety na stravné 30 Kč a za noc 20 Kč.

2. Pro každou domácnost zaměstnance dostane se 70 q uhlí za čtvrtinu nákupní ceny na rok.

3. Pracovní oděv pro každého zaměstnance bez rozdílu zdarma a podle potřeby.

4. Naturální požitky musí býti každému zaměstnanci zajištěny a nesmí mu býti v žádném případě odejmuty.

5. Všichni zaměstnanci obdrží úmrtní příplatek na členy rodiny, a to ve výši Kč 2.000 za dospělou osobou a pro děti pod 14 let 600 Kč.

6. Všem zaměstnancům přísluší porodní příspěvek na každé narozené dítě bez rozdílu 500 Kč.

7. Všem zaměstnancům a jejich rodinám, přísluší bezplatná léčba v lázních a nemocnicích, jakož i bezplatné ošetřování v sanatoriích po celou dobu nemoci až do úplného vyléčení.

8. Všem zaměstnancům, jejich rodinným příslušníkům, přísluší právo volné bezplatné jízdy po všech čsl. státních drahách a ostatních dopravních prostředcích, které má stát a veřejné podniky v provozu.

9. Každé zranění, které má za následek ztrátu schopnosti ku práci nebo službě na železnicích při dopravě, v dílnách, státních a veřejných podnicích a úřadech, posuzuje se jako úraz a odškodňuje se 100%ní rentou posledního platu, jaký zaměstnanec měl před utrpěním zranění.

10. Vdovy a sirotci po zabitých nebo následkem úrazu zemřelých zaměstnancích budou požívati úrazové renty v té výši, na jakou by měl nárok jejich živitel, a sice vdovy do konce života a děti až do úplného zaopatření.

11. Stanoviti ztrátu výdělečné schopnosti přísluší rozhodčímu soudu, zvolenému zaměstnanci ze řad zaměstnanců.

VI.

Zásady pro zrovnoprávnění důchodců všech státních a veřejných zaměstnanců, jakož i státních a veřejných podniků.

Všem bývalým zaměstnancům státu, státních a veřejných podniků a úřadů, zaměstnancům obecním, okresním a zemským, jakož i učitelům, kteří odešli do výslužby před zvýšením platů podle tohoto návrhu, propočítají se a vyměří pense tak, jako kdyby byli odešli do výslužby až po přijetí a prohlášení zákona podle těchto zásad. Při tom nejnižší pense nesmí klesnouti pod 1.400 Kč měsíčně. Požitky bývalých rakouských pensistů, jejich vdov a sirotků a dary z milosti, pokud jsou menší, zvýší se s platností od 1. ledna 1930 na nejnižší hranici 1.400 Kč měsíčně. Pense bývalých rakouských generálů, důstojníků a kněží se zrušují.

VII.

Všechny zákony a nařízení, které jsou v rozporu s tímto návrhem, se zrušují a účinnost vzešlého zákona podle těchto zásad provede se se zpětnou platností od 1. ledna 1930.

V Praze, dne 22. dubna 1930.

Kindl, Stránský,

Douda, Langer, Nedvěd, Stejskalová, Pilz, Schwamberger, Dobrovolný, Lokota, Mezö, Kello.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP