Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1930.
III. volební období.
2. zasedání.
Tisk 190.
Zpráva
výboru imunitního
o žádosti okresního soudu trestního v Praze ze dne 4. března 1930, č. j. Nt IV. 1/30/2 za souhlas k stíhání senátorky Marie Stejskalové pro přestupek podle § 23 zákona ze dne 17. prosince 1862, č. 6 říš. zák. ai 1863 (č. 801/30 předs.).
Děj:
Dne 30. listopadu 1929 konaly se volby do závodního dělnického výboru u firmy F. X. Brosche syn v Praze VIII., Královská tř. V den voleb v časných hodinách ranních rozdávala před tovární budovou jmenované firmy senátorka paní Marie Stejskalová leták pod nadpisem "Signál", aniž si k tomu vyžádala patřičného úředního povolení. Na letáku chybí jméno pisatele, nakladatele i tiskaře. Obsahem letáku jsou v duchu komunistickém stylisované volební výzvy a různé invektivy namířené proti osobám, označeným v letáku přímo i nepřímo.
Josef Bína, ústřední tajemník Svazu potravních odborů v Československé republice, Ladislav Skuhrovský, tajemník téhož Svazu, Jaroslav Šalanský, dělník firmy F. X. Brosche syn v Praze VIII. a Emil Bílek, dělník téhož závodu učinili prostřednictvím JUDr. L. Langra, advokáta v Praze, státnímu zastupitelství v Praze návrh na zahájení trestního řízení pro přestupek podle § 23 zák. ze dne 17. prosince 1862 č. 6. říš. zák. ai 1863 jednak proti Marii Stejskalové, členu senátu Národního shromáždění, jednak proti neznámému pisateli a nakladateli (vydavateli) letáku vydaného pod nadpisem "Signál". Státní zastupitelství postoupilo záležitost tuto k dalšímu řízení okresnímu soudu trestnímu v Praze, jenž žádá za vydání senátorky Marie Stejskalové k trestnímu stíhání.
Návrh:
Imunitní výbor navrhuje, aby žádosti okresního soudu v Praze ze dne 4. března 1930 č. j. Nt IV. 1-30/2 nebylo vyhověno a aby nebyl dán souhlas k stíhání senátorky Marie Stejskalové pro přestupek podle § 23 zák. ze dne 17. prosince 1862 č. 6 říš. zák. ai 1863.
Důvody:
Každý volební akt, tedy i volby do závodních výborů, jsou dnes význačnými momenty politickými, z kteréhožto důvodu všechny politické strany, mající svoje příslušníky v řadách dělnických, projevují o ně zvýšený zájem a věnují jim co největší podporu jak v tisku, tak na schůzích a poradách. Rozdávala-li tedy senátorka Marie Stejskalová svrchu zmíněný leták, jenž jest sice snůškou velmi nevkusných invektiv rázu stranicko-osobního, nikoli však pobuřujícího, bez řádného povolení patřičného úřadu, dopustila se sice přestupku zákona, nemůže však býti vydána k trestnímu stíhání, ježto její jednání nutno kvalifikovati jako určitou součást výkonu jejího mandátu senátorského, v kteréžto funkci musí býti podle parlamentních zvyklostí chráněna.
V Praze, dne 29. dubna 1930.
W. Niessner v. r.,
místopředseda.
Ing. Havlín v. r.,
zpravodaj.