Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1930.
III. volební období.
2. zasedání.
Tisk 191.
Zpráva
výboru imunitního
o žádosti okresního soudu trestního v Praze ze dne 4. března 1950, č. j. Nt IV 2/30/2 za souhlas k stíhání senátorky Marie Stejskalové pro přestupek podle § 23 zákona ze dne 17. prosince 1862, čís. 6 říš. zák. ai 1863 (č. 802/30 předs.).
Děj:
Dne 20. prosince 1929 konaly se volby do závodního dělnického výboru u firmy Českomoravská-Kolben-Daněk ve Vysočanech. V den voleb v časných hodinách ranních rozdávala senátorka paní Marie Stejskalová leták pod nadpisem "Železná pěst", aniž si k tomu vyžádala patřičného úředního povolení. Na letáku chybí jméno pisatele, nakladatele i tiskaře. V návrhu na zahájení trestního řízení vysloveno jest podezření, že byl vytištěn v sekretariátě průmyslového Svazu kovodělníků v Praze II., Biskupský dvůr č. 7. Obsahem letáku jsou v duchu komunistickém stylisované volební výzvy a různé invektivy namířené proti osobám označeným v letáku přímo i nepřímo a proti t. zv. sociál-fašistům. Antonín Hampl, poslanec, Václav Beneš, redaktor a Alois Houska, člen závodního výboru Českomoravská-Kolben-Daněk, všichni z Prahy, učinili prostřednictvím JUDra L. Langra, advokáta v Praze, státnímu zastupitelství v Praze návrh na zahájení trestního řízení pro přestupek podle § 9 zákona ze dne 17. prosince 1862 č. 6 říš. zák. ai 1863 jednak proti Marii Stejskalové, členu senátu Národního shromáždění, jednak proti neznámému pisateli a nakladateli (vydavateli) letáku vydaného pod nadpisem "Železná pěst". Státní zastupitelství postoupilo záležitost tuto k dalšímu řízení okresnímu soudu trestnímu v Praze, jenž žádá za vydání senátorky Marie Stejskalové k trestnímu stíhání podle § 23 zákona ze dne 17. prosince 1862 č. 6 říš. zák. ai 1863.
Návrh:
Imunitní výbor navrhuje, aby žádosti okresního soudu trestního v Praze ze dne 4. března 1930 č. j. Nt IV 2-30/2 nebylo vyhověno a aby nebyl dán souhlas k stíhání senátorky Marie Stejskalové pro přestupek podle § 23 zák. ze dne 17. prosince 1862 č. 6 říš. zák. ai 1863.
Důvody:
Každý volební akt, tedy i volby do závodních výborů jsou dnes význačnými momenty politickými, z kteréhožto důvodu všecky politické strany, mající svoje příslušníky v řadách dělnických, projevují o ně zvýšený zájem a věnují jim co největší podporu jak v tisku, tak na schůzích a poradách. Rozdávala-li senátorka Marie Stejskalová svrchu zmíněný leták, jenž jest sice snůškou velmi nevkusných nájezdů rázu stranicko-osobního, nikoli však pobuřujícího, bez řádného povolení patřičného úřadu, dopustila se sice přestupku zákona, nemůže však býti vydána ke stíhání trestnímu, ježto jednání její nutno kvalifikovati jako určitou součást jejího mandátu senátorského, v kteréžto funkci musí býti podle parlamentních zvyklostí chráněna.
V Praze, dne 29. dubna 1930.
W. Niessner v. r.,
místopředseda.
Ing. Havlín v. r.,
zpravodaj.