Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1930.

III. volební období.

2. zasedání.

Tisk 194.

Usnesení poslanecké sněmovny

o vládním návrhu zákona (tisk 305),

jímž se vláda zmocňuje, aby zavedla celní přirážky k celním sazbám u některých druhů obilí, mouky a mlýnských výrobků, a jímž se zakazuje chemická úprava mouky (tisk 384).

Poslanecká sněmovna Národního shromáždění republiky Československé schválila ve 46. schůzi dne 8. května 1930 tuto osnovu zákona:

Zákon

ze dne................1930,

jímž se vláda zmocňuje, aby zavedla celní přirážky k celním sazbám u některých druhů obilí, mouky a mlýnských výrobků, a jímž se zakazuje chemická úprava mouky.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

(1) Jestliže průměrná cena pšenice, žita, ječmene nebo ovsa, nebo průměrná cena mouky a mlýnských výrobků z pšenice a žita bude v jednom čtvrtletí nižší než průměrná cena příslušného domácího zboží, vypočtená dle záznamů plodinové bursy v Praze za pětiletí 1925-1929 pro zdravé zboží (pokud jde o obilí, s vyloučením výběru), parita bursa a zmenšená o 11%, zavede vláda nařízením k celním sazbám, uvedeným ve čl. I. a II. zákona ze dne 22. června 1926, č. 109 Sb. z. a n., na obilí jmenovaných druhů a mouku a mlýnské výrobky všeho druhu celní přirážku. Přirážce nepodléhá semolina dovážená pro průmyslové závody za sníženou sazbu k výrobě těstovin podle poznámky za s. č. 33 celního sazebníku.

(2) Přirážku jest stanoviti v celých korunách ve výši rovnající se rozdílu mezi pětiletým podle odst. 1. vypočteným a sníženým průměrem a průměrnou cenou čtvrtletí, při čemž celní přirážka nesmí býti vyšší

za 100 kg
u saz. č. 23 pšenice, souržice, špalda než 25 Kč
u saz. č. 24 žito než 50 Kč
u saz. č. 25 ječmen než 36 Kč
u saz. č. 26 oves než 34 Kč
u saz. č. 33 mouka a mlýnské výrobky než 75 Kč.

(3) Za průměrnou cenu mouky a mlýnských výrobků (odst. 1) se považuje průměr z cen mouky pšeničné a žitné.

(4) Čtvrtletím podle odst. 1. a 2. se rozumí období tří kalendářních měsíců předcházejících opatření vlády. Pro prvé opatření vlády podle odst. 1. a 2. jest vzíti za základ čtvrtletí, počínající dnem 1. ledna 1930.

(5) Způsob, jakým se vypočte průměrná cena dle odst. 1. a 2., určí se vládním nařízením. Po uplynutí každého kalendářního měsíce vyšetří se průměrná cena jednotlivých druhů zboží za uplynulé čtvrtletí. Jestliže rozdíl mezi touto cenou a základní průměrnou cenou (odst. 1) se změnil alespoň o celou korunu, upraví vláda přirážku pro dotyčný druh zboží nebo ji zruší, jestliže průměrná cena za uplynulé čtvrtletí byla vyšší než základní průměrná cena.

§ 2.

(1) Jakékoliv chemické upravování mouky (jako bílení a pod.), aby dodáno bylo jí lepšího vzhledu než má mouka vyrobená obvyklým mechanickým způsobem, jest považovati za falšování. Upravovati takto mouku a uváděti ji do oběhu jest trestné podle zákona ze dne 16. ledna 1896, č. 89 ř. z. z r. 1897, o obchodu potravinami a některými předměty užitnými, pokud se týče podle zák. či. XLVI/1895, o zákazu falšování plodin, výrobků a potřeb polního hospodářství. Rovněž jest zakázáno takovou mouku dovážeti za účelem prodeje nebo živnostenského zpracování.

(2) Vláda stanoví nařízením výjimky, pokud jde o zásoby takové mouky z doby před účinností tohoto zákona.

§ 3.

Obchodními smlouvami nemohou býti ustanovení tohoto zákona změněna.

§ 4

Zákon nabude účinnosti patnáctým dnem po vyhlášení. Provede jej ministr financí v dohodě s ministrem průmyslu, obchodu a živností, zemědělství, veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy a pro zásobování lidu.

J. Malypetr v. r.,
předseda.

JUDr Jan Říha v. r.,
sněm. tajemník.

J. Dubický v. r.,
zapisovatel.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP