Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1930.
III. volební období.
2. zasedání.
Tisk 208.
Návrh
senátorů J, Kotrby, J, Thoře, J. Pastyříka, J. Slámy, E. Trčky, B. Kianičky a druhů,
aby vláda republiky Československé ihned přikročila k šetření hospodářských poměrů mistrů
pekařských na pohraničí Polska a Maďarska.
Podepsaní navrhují:
Slavný senáte račiž se usnésti:
Vláda se vybízí, aby věnovala pozornost hospodářské pohromě všech pekařů, občanů naší republiky na pohraničí polském a maďarském, zničeným katastrofálně touto konkurenci zahraničních dovozců a aby těmto existenčně rozvráceným živnostníkům byly odepsány daně, případně poskytnuta státní pomoc k udržení jich krajně ohrožených živností, a jmenovitě v nejkratší době zavedla clo, na chleba a pekařské výrobky ve výši Kč 150,- za 100 kg.
Důvody:
Navrhovatel, senátor Kotrba, měl příležitost v plénu senátním dne 8, dubna t. r. pojednati o neudržitelných poměrech v živnosti pekařské na polském a maďarském pohraničí. Přes tyto hranice dovážejí se do naší republiky tak ohromné spousty chleba, pečiva a strouhanky, že podle průkazního materiálu, který máme po ruce, činí to průměrně denně 23.5 vagonů obilin ve výrobcích. Přitom jsme zjistili, že přes polský pohraniční úsek dopravuje se toto zboží do Brna, Olomouce a Přerova, ba i do Čes. Třebové; z Uher zaplavuje se nám těmito výrobky celé pohraničí až do vnitřního Slovenska. Uváží-li se, že velké množství tohoto zboží se dopravuje též pomocí pohraničního malého styku, po nápravě, auty a různě, činí tento dovoz minimálně jistě denně 30 vagonů obilním žita a pšenice, jak bezpečně znějí naše informace.
Dovoz tento jest umožněn tím, že mouka v Polsku a Maďarsku jest levnější než u nás a to v Polsku cca o Kč 1.10 a v Maďarsku asi o 90 hal na 1 kg, Tamní pekaři nejsou tak zatěžováni jak daněmi tak i sociálními vymoženostmi a proto jest jim umožněno, aby vrhali své výrobky do Československa tak levně, že se strany zdejších výrobců jest konkurence naprosto vyloučena.
Podali jsme v senátě návrh, aby tento celní sazebník byl doplněn tak, že dovoz chleba, pečiva a strouhanek z ciziny, tedy i z území Polska a Maďarska na území Československé podrobuje se clu ve výši Kč 150,- za 100 kg kromě daně obratové z dovozu na hranicích Kč 13,- a z prodeje v Československu Kč 3,- protože je nemyslitelno a národohospodářsky nezdrávo, když ochrannému clu podléhá surovina - obilí - polotovar - mouka, připouští se bezcelný dovoz hotových výrobků jako v tomto případě chleba, pečiva atd.
Rychlé a správné řešení této otázky jest nezbytno. Vždyť v živnostech pekařských na pohraničí, kde v pekařské dílně pracovalo 8-10 dělníků, dnes mistr obstarává nepatrný zbytek své výroby sám, nebo nejvýše s ledním dělníkem a ještě nemůže existovati. Jsou případy, že náš výrobce neprodá za celý měsíc, co se do jeho působiště doveze pekařských výrobků ze zahraničí za jediný den. Tak jest tomu na celém pohraničí maďarském a polském, jak svědčí zoufalé stížnosti pekařstva z dotyčných oblastí nad úplným rozvratem jich živností.
12. května t. r. konal se sjezd východomoravských a slezských mistrů pekařských ve Svinově, kterého se zúčastnilo několik set pekařů a který nejen počtem účastníků, ale i celým svým průběhem dokázal katastrofální situací, do níž bylo pekařstvo bezcelným dovozem chleba polského vehnáno. Nebyli to jen mistři, kteří se sjeli protestovat, ale byli přítomni i dělníci pekařští, kteří poměry těmito stejně trpí, což bylo zřejmo z jich rozhořčených projevů. Celý průběh sjezdu byl naléhavým, zoufalým výkřikem o pomoc.
Zdůvodnili jsme v předcházejícím, že jest nezbytno, aby vláda učinila vše, co učiniti jest možno, aby ohrožené existence pekařstva na polském a maďarském pohraničí byly zachráněny.
Státi se tak může ve směru námi navrhovaném a to v prvé řadě zavedením cla a odepsáním daní postiženým živnostníkům, neboť poplatní jich síla jest tak otřesena, že nutnost zaplacení těchto daní by jim vzala i poslední možnost záchrany před úplnou pohromou a existenčním zhroucením.
Nechť jsou poměry zevrubně vládními orgány vyšetřeny, ovšem rychle a včasně a ustavičně pokračující zkáza pekařských živností na polském a maďarském pohraničí zjištěna, neboť jsou v oblastech těchto existence mnohých majitelů pekařských závodů rozvráceny a zničeny následkem bezcelného dovozu polského a maďarského chleba na území naší republiky. Příslušní činitelé se přesvědčí, že co jsme výše uvedli, odpovídá plně skutečnosti.
Odepsáním daní poskytne se rozvráceným existencím pohraničních pekařů jisté úlevy. Poněvadž pak by tato sama o sobě nemohla postačiti ku sanaci neudržitelných poměrů hospodářských, v nichž tito výrobci následkem bezcelného dovozu polského a maďarského chleba žijí, jeví se dále nutno, aby vláda využila všech možností, jimiž disponuje, aby poskytla pekařským mistrům, kteří byli vyznačeným dovozem existenčně zničeni, vydatné pomoci k udržení jich krajně ohrožených živností.
Podepsaní žádají, aby vzhledem k svrchovaně kritické situaci našeho pekařstva na polském a maďarském pohraničí bylo přikročeno vládou k příslušné akci ve směru tohoto návrhu s největším urychlením, to jest neprodleně.
V Praze, dne 20. května 1930.
Kotrba, Thoř, Pastyřík, Sláma, Trčka, Kianička,
Stodola, F. Novák, Sáblík, Chlebounová, Foit, Donát.