Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1930.

III. volební období.

2. zasedání.

Tisk 219.

Zpráva

I. zahraničního výboru

II. národohospodářského výboru

o vládním návrhu (tisk 205), kterým se předkládá Národnímu shromáždění k projevu souhlasu přátelská a obchodní smlouva mezi republikou Československou a republikou Čínskou, podepsaná v Nankinu dne 12. února 1930.

Návrh usnesení:

Národní shromáždění republiky Československé souhlasí s přátelskou a obchodní smlouvou mezi republikou Československou a republikou Čínskou, podepsanou v Nankinu dne 12. února 1930.

I.

Předložená smlouva je prvou smlouvou, kterou jsou upraveny mezistátní styky obou republik, vzájemná práva jejich občanů i obchod mezi oběma státy, vše na základě reciprocity. Zřízení smlouvy takové stalo se možným teprve nyní, když souhlasně s ostatními státy evropskými vzdali jsme se uplatňování exteritoriálních práv pro své příslušníky na čínském území a když Čína upustila od svého dřívějšího odporu proti pojetí doložku o nejvyšších výhodách do svých obchodních smluv.

Pro ocenění našeho obchodu s Čínou buďtež dodatkem k důvodové zprávě vládního návrhu uvedeny z naší statistiky číslice nejnovější za rok 1929. Náš vývoz do Číny činil v tomto roce 82.279 mil. Kč, z čehož připadalo zejména na

železo

18,397.000 Kč,

stroje

15,755.000 Kč,

sklo a skl. zboží

7,557.000 Kč,

elektr. stroje a přístroje

3,864.000 Kč,

papír a pap. zboží

3,841.000 Kč,

vlna a vlň. zboží

8,382.000 Kč,

obecné kovy a zboží

5,046.000 Kč,

bavlna, příze a zboží

3,275.000 Kč,

kůže a kožené zboží

3,558.000 Kč,

hedvábí a zboží

2,377.000 Kč,

obilí, slad a luštěniny

2,017.000 Kč,

vozidla

1,784.000 Kč,

zboží konfekční

1,724.000 Kč,

pokosty, zboží barvířské

1,065.000 Kč.

Náš dovoz činil pak Kč 19,780.000 Kč, z toho zejména

výrobky živočišné

8,375.000 Kč,

obilí, slad, rýže

2,572.000 Kč,

jižní ovoce

2.305.000 Kč,

bavlna

2,233.000 Kč.

Oproti roku 1928, jenž vykazoval dovozu za 113,173.000 Kč, jeví se tu celkový pokles, jenž vysvětluje se tím, že v roce 1928 byl náš vývoz železa a železných výrobků do Číny mimořádně vysoký. Je však důvodná naděje, že přítomnou úpravou vzájemných právních a obchodních poměrů bude náš vývoz do ohromného území čínského se 350 mil. obyvatelů posilněn a našim příslušníkům usnadněno usazování se na čínském území. Zejména slibna je v tom směru provincie manžurská, která svojí populaci i svým přírodním bohatstvím poskytuje velké možnosti dalšího hospodářského vývoje. Naše zahraniční správa pomýšlí zatím účelem obnoviti kdysi zrušené vyslanectví a umístiti je v Nankinu, při čemž posavadní naše zastoupení v Šanghaji bylo by vybudováno v generální konsulát a v manžurském Charbinu zřízen by byl konsulát nový. V dočasné politické situaci svrchovanost vlády nankinské, se kterou uzavíráme smlouvu, jest uznávána i držiteli moci v Manžursku a budou tedy výhody její platiti i pro toto území.

Zahraniční výbor navrhuje, aby slavný senát projevil souhlas s předloženou smlouvou.

Praze, dne 26. května 1930.

Dr Klouda v. r.,
místopředseda.

Dr Fáček v. r.,
zpravodaj.

II.

Hospodářská světová deprese, která dolehla citelně i na náš stát, nás nutí, abychom se postarali o uzavření výhodných obchodních smluv se všemi státy naší zeměkoule a abychom s nimi udržovali poměr a styky co nejvíce přátelské. Této úloze se budeme moci nyní tím v více věnovati, s ohledem na to, že dohodou Haagskou a pařížskou byly eliminovány všecky nepříznivé následky světové války, jako nepřátelství, nedůvěra, nejistota hranic a vymáhání vzájemných náhrad ať z titulů válečných škod a převzatých statků nebo pozemkové reformy.

Jak ministerstvo zahraničí, tak ministerstvo průmyslu, obchodu a živností vykonají zajisté v tom směru všecko, co doposud z jakýchkoli příčin vykonáno býti nemohlo. Naše diplomatické a obchodní vztahy nejsou dosud upraveny k největšímu a nejlidnatějšímu státu, republice Čínské, což bylo zaviněno tamními vnitropolitickými neklidnými poměry.

Že na konečné úpravě těchto poměrů máme nevšední zájem, to vysvítá nejlépe z velikého počtu obyvatel této země čítající 350 milionů duší. Obchodní obrat Číny jest značný neboť ku příkl. za rok 1928 činí dovoz okrouhle 29 miliard Kč, a vývoz 24 miliard Kč.

Republika Československá dovezla v roce 1928 do Číny zboží za 113 milionů Kč. Polovice z tohoto obnosu tyká se zboží železného, jinak tam vyvážíme zboží bavlněné, vlněné, hedvábné, kožené, dřevěné, konfekci, přístroje a umělá sladidla a zápalky.

Silnějšímu obchodování s Čínou bylo na závadu nebezpečí, že Čína uvalí na Československé zboží trestní cla, z kteréžto příčiny dál se prozatímní obchod hlavně cestou nepřímou. Usazování se Československých obchodníků v Číně bylo znemožňováno právní nejistotou jejich postavení.

Tomuto nepříznivému stavu má býti odpomoženo smlouvou, kterou vláda ČSR, uzavřela s dnešní vládou republiky Čínské v Nankinu dne 12. února 1930.

Smlouva ta umožní vybudování pravidelného diplomatického a konsulárního zastoupení v Číně. Našemu zboží se zaručuje při vývozu do Číny zacházení podle zásady nejvyšších výhod. Připouští usazování se tam našich příslušníků, nabývání majetku, provozování obchodu, živností a plavby, umožní ochranu známek, modelů a vzorků. Hospodářská činnost se umožní jak jednotlivcům, tak i právnickým osobám.

Smlouva zaručuje bezpečnost a ochranu osobní svobody i majetku a práv jak před soudy, tak před finančními úřady, a stanoví také nejvyšší hranici celního sazebníku.

Také naši dělníci budou požívati v Číně stejné ochrany jako dělníci domácí. Smlouva se uzavírá na dobu tří let a její účinnost započne patnáctým dnem po výměně ratifikačních listin. Šest měsíců před jejím uplynutím možno ji revidovati nebo zrušiti. Nestane-li se tak, platí na další tříleté období.

Toto konečné vyřešení našich vztahů k republice Čínské nutno s radostí a se zájmem uvítati. Bude-li naše obchodní zastoupení v Číně na svém místě, vzejde z tohoto poměru nesporný prospěch všem odvětvím našeho hospodářského podnikání, zejména našemu průmyslu.

Národohospodářský výbor projednal ve své schůzi dne 3. června 1930 vládní návrh a usnesl se doporučiti jej plenu senátu ke schválení ve znění uvedeném v senátním tisku čís. 205, neboť jeho účelem jest dokončiti úprav u diplomatických, obchodních a přátelských poměrů mezi Čsl. republikou a státy zahraničními.

V Praze, dne 3. června 1930.

K. Sáblík v. r.,
předseda.

Ing. Karel Marušák v. r.,
zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP