Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1930.
III. volební období.
2. zasedání.
Tisk 255.
Zpráva
ústavně-právního výboru
o usnesení poslanecké sněmovny (tisk 235)
k vládnímu návrhu zákona o úpravě právních a hospodářských poměrů v pohraničních územích.
Nejvyšší správní soud v Praze několikráte ve svých nálezech projevil přesvědčení, že státními smlouvami, ujednanými mezi státy, se stanoví práva a povinnosti států smlouvy učinivších, ale normy vnitrostátní, které by upravovaly závazně poměry státních občanů, že nutno upraviti formou zákonnou v ústavě stanovenou (§ 49 úst. list.), jíž smlouvy mezistátní nemívají.
Tomuto mínění sluší přisvědčit, a proto nastala nutnost, aby k provedení mezistátních smluv byly dodatečně vydávány zákony, které by upravovaly vnitrostátní poměry občanské podle obsahu oněch smluv.
Takových zákonů by bylo potřebí celé řady a důvodová zpráva vládní (tisk poslanecké sněmovny 292 z r. 1930) je podrobně vypočítává.
Aby nebylo nutno toto množství zákonů vydávat, určuje § 1 vládního návrhu, že ustanovení mezinárodních smluv o úpravě právních a hospodářských poměrů v pohraničních územích, s nimiž Národní shromáždění projevilo souhlas, nabývají moci zákona vyhlášením těchto smluv ve Sbírce zákonů a nařízení. Vláda tímto ustanovením chce nabýti podobného oprávnění, jaké obsahuje § 19 zákona čís. 236 z r. 1920. Obsah tohoto vládního návrhu jest jen okamžitou výpomocí z nouze, ale nemůže nahradit definitivní úpravy, která by vyžadovala ústavního zákona přihlížejícího také k § 102 úst. list. (soudcovské právo zkoumati platnost nařízení).
Otázka tato vyžaduje proto podrobného studia a bedlivého uvážení, a vláda slíbila, že do podzimního zasedání předloží své návrhy.
Nedostatky dosavadního stavu mají býti tedy napraveny vládním návrhem, do kterého poslanecká sněmovna vložila ještě důležitá slova o souhlase Národního shromáždění.
§ 2 vládního návrhu obsahuje rovněž naléhavě nutně ustanovení, že právní řád rozšiřuje se na území pro republiku nově získané, a to právní řád platný v oblasti, ke které se připojuje území nově získané. Také tu by bylo nutno ještě určit, kterého dne se nové území stává součástí republiky, zejména jde-li o území získané změnou toku vodního, který tvořil hranici státní. Ale i tato otázka vyžaduje ještě studia a s jejím řešením musí vláda brzy přijíti.
Předložený vládní návrh obsahuje důležitá a naléhavá ustanovení, kterými jsou vhodně řešeny závažné otázky státního práva, a proto ústavně-právní výbor podle svého usnesení z dnešního dne navrhuje, aby senát schválil osnovu zákona tak, jak byla přijata poslaneckou sněmovnou ve znění sen. tisku č. 235.
V Praze, dne 23. června 1930.
Dr Witt v. r.,
předseda.
Dr Veselý v. r.,
zpravodaj.