Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1930.

III. volební období.

2. zasedání.

Tisk 267.

Návrh

senátorů J. Stržila, J. Dreslera, V. Sehnala, K Sáblíka, A. Chlebounové a společníků

na vydání zákona o úpravě právních poměrů a podpoře domácké výroby.

Podepsaní navrhují:

Slavný senáte, račiž se usnésti:

Zákon

ze dne......................

o úpravě právních poměrů a podpoře domácké výroby.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Hlava I.

Pojem domácké výroby.

§ 1.

Domáckou výrobou dle tohoto zákona jest výdělečná činnost, prováděná přednostou domácnosti, po případě se členy rodiny a domácnosti ve vlastním jeho obydlí a spočívající ve zpracování suroviny nebo polotovaru, jím samým opatřených, nebo podnikatelem od osoby domáckého výrobce odlišným dodaných, případně i na strojích jemu zapůjčených, nebo jinak opatřených, pokud tato činnost není provozována podle předpisů živnostenských.

Domácká výroba v tomto vymezení jest buď

a) domáckou prací, nebo

b) domáckým průmyslem.

§ 2.

Domáckou prací jest domácká výroba prováděná na objednávku podnikatele, jejímž předmětem zpracování jest surovina podnikatelem dodaná.

§ 3.

Domáckým průmyslem jest domácká výroba, při níž jest výrobce nezávislým na určitém podnikateli jak co do zpracovaného materiálu, tak co do odbytu výrobků.

§ 4.

Pro poměry tohoto zákona jest nerozhodnou okolnost, je-li domácká výroba provozována jako zaměstnání hlavní či vedlejší.

§ 5

Pojmu domácké výroby není na újmu okolnost, že domáčtí výrobci používají společné družstevní provozovny a případně též společných strojů, pokud výrobní samostatnost jednotlivce a zvláště jeho volné nakládání pracovní silou jest mu zachováno.

Hlava II.

Ústav pro domáckou výrobu.

§ 6.

Za účelem soustavné péče o zájmy domácké výroby zřizuje se Ústav pro domáckou výrobu.

§ 7.

Tento ústav jest organicky přičleněn k ministerstvu obchodu, které zabezpečí rozpočtově jeho zaměstnance a jeho činnost má však povahu samostatného ústavu s vlastní kompetencí a osobním statutem.

§ 8.

Svoji funkci vykonává Ústav za účasti 20členného poradního sboru. Členy tohoto sboru jmenuje výhradně z výkonných domáckých výrobců po návrhu odborových organisací domáckých výrobců ministr obchodu, v dohodě s ministrem zemědělství a sociální péče. Tento poradní sbor tvoří současně zvláštní sekci poradního sboru pro otázky hospodářské ve smyslu zákona čís 632 z r. 1919, jehož organisační statut jest přiměřeně k použití i na tento sbor.

§ 9.

Úkolem Ústavu pro domáckou výrobu jest zejména:

a) vyřizovati ve třetí instanci správní agendu domácké výroby ve smyslu tohoto zákona se týkající jakož i podávati příslušným státním i samosprávným úřadům a korporacím vyžádaná dobrozdání a vyjádření ve všech otázkách z oboru domácké výroby,

b) propagací, ideovým vedením a usměrňováním domácké výroby přispívati k rentabilitnímu využití individuelního uměleckého založení a pracovních schopnosti osob domáckou výrobou se zabývajících a pečovati o umělecké vedení domácké práce a její školení a navrhovati zřizování potřebných typů odborných škol. Budiž slyšen při tvoření učebného programu těchto škol, jakož i při obsazování míst učitelských,

c) pečovati o hospodářskou organisaci domácké výroby, zejména:

1.) působiti k tomu, aby provoz domácké práce trvale postaven byl na zdravou základnu soukromohospodářskou;

2.) pečovati o to, aby cestou hospodářské svépomoci, zvláště sdružování zajištěna byla výrobě výnosnost a ochrana proti znehodnocení její práce;

3.) spolupůsobiti při úpravě obchodních vztahů mezi domáckou výrobou a jejími zákazníky;

4.) zastupovati hospodářsko-politické zájmy domácké výroby při úřadech a korporacích veřejných;

5.) zříditi a vésti hospodářskou a technickou poradnu pro domáckou práci, jež by pro ni obstarala k žádosti nebo z vlastního popudu znalosti (informace), jichž plánovité výrobě jest potřeba zvláště v oboru zbožíznalství, chemie průmyslové, technologie, provozní ekonomiky, obchodní politiky atd. - Za tuto informační službu lze požadovati náhradu hotových výloh, bylo-li jí dosaženo zřejmých výhod pro dotazovatele;

6.) spolupůsobiti při opatřování levného úvěru pro domáckou výrobu,

d) spolupůsobiti při agendě sociální pokud jde o domáckou práci,

e) vésti záznamy o všech zjevech, hospodářský a sociální stav domácké výroby charakterisujících.

§ 10.

Za účelem přehledu a získání evidence jednotlivých druhů prováděné domácké výroby budiž do dvou let od začátku účinnosti tohoto zákona proveden Ústavem řádný soupis domácké výroby, s přehledy podle zemí, druhu výroby, jakož i počtu zaměstnaných osob.

§ 11.

Ústav bude podporovati tvoření odborových ústředí jednotlivých druhů domácké výroby v místech význačné její činnosti; stejně může býti utvořeno i místní nebo odborové soustředění domácké výroby v jednotlivých výrobu charakterisujících územních obvodech.

§ 12.

Na věcné potřeby Ústavu pro domáckou výrobu vkládá se, počínajíc rokem 1931, do státního rozpočtu pro ministerstvo obchodu roční dotace 2 miliony Kč. Použití této částky jest vázáno na předchozí slyšení poradního sboru pro otázky domácké výroby.

§ 13.

Usměrňování domácké výroby provádí Ústav svými instruktory domácké výroby, nebo jednotlivých jejich odvětví. K tomuto účelu vydává pokyny, pořádá kursy, výstavy, soutěže, exkurse a používá všech jiných prostředků vhodných k dosažení tohoto cíle.

§ 14.

Ústav podporuje sdružování domáckých výrobků k účelům společného nákupu potřebných strojů, suroviny, společné výroby, případně i ku společnému odbytu a zpeněžení domáckých výrobků. Podpora tato může se díti vedle jiného způsobu i levným úvěrem a též převzetím státní záruky za hodnotu odebraného materiálu.

§ 15.

Družstva domácké výroby jest posuzovati za privilegovaná při státních dodávkách a jich nabídky mají při zadávacím řízení ze zákona přednost před jinými za stejných podmínek.

Hlava III.

Ustanovení obecná.

§ 16.

Domácké výrobě přísluší zastoupení ve veřejných korporacích poradních, obchodních a živnostenských komorách, pokud její význam v příslušném obvodu toho vyžaduje. Ústav pro domáckou výrobu spolu s příslušnými organisacemi stavovskými provádí jmenování těchto zástupců.

§ 17.

Veřejné úřady, korporace, ústavy, jakož i úřady zahraniční jsou povinny podporovati Ústav pro domáckou výrobu ve všech směrech, pokud o tuto podporu byly požádány.

§ 18.

Zákon ze dne 12. prosince 1919 čís. 29. Sb. z. a n. o úpravě pracovních a mzdových poměrů domácké práce a vládní nařízení čís. 628 Sb. z. a n. ze dne 26. listopadu 1920 provádí ministr sociální péče, za povinného slyšení Ústavu pro domáckou výrobu.

§ 19.

Tento zákon provádí ministr obchodu spolu s ministry školství a národní osvěty, zahraničí, zemědělství a sociální péče.

Důvodová zpráva:

V horských a pohraničních oblastech našeho státu živí se více jak půl milionu chudých lidí domáckou prací. Je zapotřebí zapodpořiti tyto hospodářsky slabé v této těžké době a umožniti jim výdělek a zabezpečiti tak jejich existenci. Vždyť hospodářsky silnější a lépe postavení výrobní a obchodní podniky dostaly často od státu podpory - jen tito drobní pracovníci jí dosud postrádají a stojí zde osamoceni. Chudý horský kraj nemůže jim poskytnouti žádný jiný zdroj příjmů a proto ocitají se často v nouzi a bídě.

V Praze dne 24. června 1930.

Stržil, Dresler, Sehnal, Sáblík, Chlebounová,

dr Bačinský, Sechtr, dr ing. Botto, Olejník, Donát, Pivko, Šimonek, dr Rozkošný, Ušák, Hrubý, Šelmec.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP