Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1930.

III. volební období.

3. zasedání.

Tisk 286.

Návrh

senátorů inž. Havlína, Dyka, dr Fáčka, dr Reyla, dr Karasa a druhů

na dokonalé vybudování a nové přičlenění chemicko-technické zkušebny státní finanční správy.

Podepsaní navrhují:

Senáte Národního shromáždění republiky Československé račiž se usnésti:

Vláda Československé republiky se vyzývá, aby nařízením provedla rozšíření a dokonalé vybudování chemicko-technicke zkušebny státní finanční správy a její přičlenění k celnímu odboru ministerstva financí.

Důvodová zpráva.

Již za staré rakouské správy, kdy ve Vídni byla vybudována rozsáhlá a všemi atributy samostatného úřadu vybavená chemicko-technická zkušebna, byla zřízena při zemském finančním ředitelství v Praze v malém měřítku zkušebna podobná, chudě vybavená, jež měla odpomoci návalu odborné práce a zkrátiti dobu řízení potřebného nejen v zájmu státním, ale též v zájmu súčastněných stran ve věcech daní nepřímých a poplatků celních, kde směrodatným činitelem při určitém rozhodování právním i daňovém jest chemický rozbor té které látky nebo tovaru. Po převratu zůstala zkušebna při zemském finančním ředitelství v Praze v té samé formě, jako byla dříve a bylo v ní systemisováno celkem pět technicky vzdělaných inženýrů chemie s předepsanou praxí a znalostí zákonů o daních nepřímých a clu, kteří mají zmoci veškerou práci, vyžadovanou i zájmem státní finanční správy i zájmem súčastněných stran v celé republice.

Uvážíme-li ohromný pokrok na poli technické chemie i vší jiné výroby průmyslové, pozorujeme-li, že se u nás vyvíjí k našemu prospěchu celá řada menších sice, ale velmi důležitých objektů, zabývajících se výrobou různých pomocných látek průmyslu chemického v nejširším slova smyslu, sledujeme-li, kolik a jakých rozborů a opatření jest potřebí

jednak v zájmu státní finanční správy, jednak v zájmu výrobců, vývozců, dovozců i konsumentů, poznáváme teprve jak důležitým a potřebným aktem jest vybudování moderně zařízené a spolehlivými odbornými silami opatřené chemicko-technické zkušebny pro státní finanční správu i pro celou řadu našich průmyslů z toho důvodu, aby potřebná rozhodování byla činěna na odborně technickém pokladě co možno rychle, věcně a včas.

Potřeba tato objeví se však tím naléhavější, když se podíváme blíže do složité moderní produkce průmyslu chemického v cizině a uvážíme všechny možnosti a nesrovnalosti, jež vyplývají často z proclívání při dovozu různých chemických tovarů i polotovarů k nám, nebo při vývozu těch, jež úspěšně vyrábějí dnes již i naše závody, při kterýchžto jednáních nelze se dnes obejíti bez řádné odborné technicko-chemické kontroly, jež dává podklad k právnímu rozhodování nebo usměrňuje a zkracuje někdy obtížné celní řízení. Jest zcela pochopitelno, že jenom hluboce vzdělaný, praxí zocelený technický inženýr chemie může tu býti strážcem a ochráncem zájmu tak důležitých, jako jsou zájmy státní finanční správy, výrobců, vývozců, dovozců, případně pak i konsumentů.

Taková moderní technicko-chemická zkušebna musí obstarávati nejen všechny rozbory, jež se týkají průmyslu cukrovarnického, lihovarského, pivovarského, minerálních olejů, organických rozpustidel, třaskavin, octáren, syntetických pohonných hmot, drog, léčiv atd. atd., nýbrž musí obstarávati účelně a spolehlivě též všechny jiné práce technicko-chemické, zbožíznalecké a mikroskopické, jak to učleněný moderní systém dnešní výroby, vývozu a dovozu vyžaduje, ona musí býti však i rozhodujícím státním činitelem při určitých chemickotechnických sporech.

Jejími úředníky mohou býti jedině technicky vzdělaní inženýři chemie, kteří aspoň s velmi dobrým prospěchem složili obě státní zkoušky na vysokém učení technickém a prokázali aspoň dvouletou praxi buď v chemickém průmyslu nebo ve vědeckých ústavech. Přirozeně, že v první chvíli mohl by se kontingent potřebných schopných sil krýti převodem některých velmi dobře kvalifikovaných úředníků technické, finanční kontroly, kteří kvalifikaci právě naznačenou již před svým přijetím do státní služby musili prokázati a na jejichž uprázdněná místa by se mohl přijmouti mladý čekatelský dorost. I v pozdější době by se doporučovalo, aby doplňování personálu zkušebny dělo se z řad tohoto úřednictva, jež výkonnou službou v závodech průmyslu technicko-chemického získává mnoho velmi cenných zkušeností. Celkový počet technických inženýrů chemie v nově rozšířené zkušebně pohyboval by se kol dvaceti, zařízení posud stávající zkušebny při zemském finančním ředitelství v Praze by se pokud vyhovuje moderním potřebám a požadavkům, použilo, takže tím by se zmenšil do jisté míry náklad zařizovací.

S ohledem na účelnost vnitřní podléhala by zkušebna přímo ministerstvu financí a přičleněna byla by k celnímu jeho odboru, pro nějž jest dnes opravdu nepostrádatelnou součástí. Systemisace míst byla by provedena úplně nově a samostatně podle směrnic platných pro vysokoškolsky vzdělané úředníky.

Jest jisto, že úřad tento byl by v krátké době aktivním, neboť taxy za rozbory, jak je stanoví zákon, kryly by nejen režii, nýbrž by přinesly určitý přebytek. Vidíme to patrně na nynější zkušebně, jež nemůže provésti tisíce a tisíce nutných rozborů a odborných dobrozdání z nedostatku personálu a zařízení a jež vykazuje vzdor tomu všemu roční příjem Kč 251.000, obnos to jistě mnohem vyšší, než jsou platy tam zaměstnaných pěti úředníků. Moderním vybudováním chemicko-technické zkušebny, jež mohla by velmi hluboko zasáhnouti i do mnohých jiných otázek našeho hospodářského života, posloužilo by se zájmům všech soukromých zájemců i zájmu státní finanční správy. Náklad potřebný k vybudování není nijak zvláště vysoký, byl by to náklad nutný, potřebný a produktivní a ministerstvo financí jistě by jej uhradilo ze svých resortních přebytků, aniž by bylo třeba zvláštního zatížení rozpočtu.

Po stránce formální žádáme, aby návrh náš byl přikázán výboru rozpočtovému.

Praze, dne 9. října 1930.

Inž. Havlín, Dyk, dr Fáček, dr Reyl, dr Karas, dr Rehák, Bergman, Votruba, Navrátil, Curkanovič, Fr. Novák, Valoušek, Pavelka.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP