Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1930.

III. volební období.

3. zasedání.

Tisk 288.

Návrh

senátora Pavla Havránka a společníků

na přiznání 35leté služební doby dílovedoucím čsl. tabákové režie.

Podepsaní navrhují:

Slavný senáte, račiž se usnésti:

"Vládě se ukládá, aby ve smyslu §u 210 zákona ze dne 24. června 1926, čís. 103 Sb. z. a n., vydala nařízení na přiznání 35leté služební doby dílovedoucím čsl. tabákové režie v tomto znění:

§ 1.

Pro dílovedoucí při čsl. tabákové režii stanoví se 35letá služební doba na místo dosavadních 40 služebních let.

§ 2.

Toto nařízení nabývá účinnosti dnem vyhlášení a provedení jeho ukládá se ministru financí. Tím ruší se všechna dosavadní ustanovení, odporující tomuto nařízení."

Důvodová zpráva.

Dílovedoucí čsl. tabákové režie, jakožto skupina státních zaměstnanců nepatrného počtu 249 osob, domáhají se již po celou řadu let zavedení 35leté služební doby, na místo dosavadních 40 služebních let. Tento svůj jistě spravedlivý požadavek odůvodňují hlavně tím, že dělnictvu a úřednictvu téhož podniku byla 35tiletá služební doba již dávno, ještě za rakouského režimu, skutečně přiznána. Tedy to, co platí pro tisíce jiných zaměstnanců, nesmí platiti pro dílovedoucí, kteří mimo to jsou v tom směru na tom ještě mnohem hůře, nežli úředníci a dělnictvo továren na tabák, kteří v převážné většině případů měli příležitost nastoupiti službu u tabákové režie ještě před 20. rokem věku, kdežto dílovedoucí oproti tomu téměř vesměs nastoupili službu až po vykonané vojenské službě, totiž mezi 24. a 30. rokem věku.

Pro zavedení 35leté služební doby u dílovedoucích čsl. tabákové režie mluví ještě jasněji hygienicko-zdravotní poměry v továrnách na tabák, kde mnohaletý pobyt v dílnách, vzdor všem hygienickým opatřením prachem a výpary tabákovými znečištěných, zdraví lidskému nejvýš škodlivý zaviňuje, že značné procento dělnictva továren na tabák musí býti předčasně pensionováno. Totoť jest fakt velmi známý kompetentním činitelům.

Bylo-li vzhledem k těžké a zdraví neprospěšné službě nutno přiznati 35letou služební dobu dělnictvu a úřednictvu tabákové režie za podmínek poměrně výhodnějších, jeví se shora uvedený požadavek jako naprostá samozřejmost a nenajde se zajisté nikdo, kdo by z lidského stanoviska se postavil proti splnění tohoto požadavku dílovedoucích čsl. tabákové režie.

Že jest nutno pro dílovedoucí čsl. tabákové režie zavésti 35letou služební dobu, bylo přesvědčeno dokonce i ústřední ředitelství čsl. tabákové režie, neboť již dne 2. září 1919 zprávou čís. 5672/I/1919 a později zprávou ze dne 7. března 1922 čís. 28585/I ai 1921 předložilo ministerstvo financí s doporučením návrh, aby 40letá služební doba dílovedoucích byla snížena na 35 let.

Přes to mají dílovedoucí čsl. tabákové režie dodnes ještě 40letou služební dobu, ačkoliv se jim sráží 6 % pensijního příspěvku jako úředníkům čsl. tabákové režie, kteří mají již po mnoho let 35letou služební dobu.

Že dílovedoucí čsl. tabákové režie jsou po této stránce velmi poškozeni, dokazuje také to, že jako čekatelé v dělnickém stavu měli již 35letou služební dobu, ale když byli jmenováni dílovedoucími, zvýšila se jejich služební doba na 40 let.

K tomu musíme poznamenati, že se úředníkům a dělníkům čsl. tabákové režie sráží pensijní příspěvek pouze do 35 služebních let - výjimku tvoří pouze povýšení po 35 služebních letech - kdežto dílovedoucím a kancelářským zřízencům čsl. tabákové režie sráží se pensijní příspěvek až do 40. služebního roku, čímž jsou tito velmi poškozeni.

Jelikož tito vždy oddaní zaměstnanci velmi dobře prosperujícího státního podniku volají znova a stále za provedení tohoto spravedlivého požadavku a očekávají marně od ústředního ředitelství tabákové režie a hlavně od ministerstva financí, jimž nejvíce musí záležeti na spokojenosti svých předních zaměstnanců, že tyto budou s to, uvedený požadavek svých dílovedoucích z humanně-lidského stanoviska příznivě vyřešiti, předkládají podepsaní tento návrh ku schválení.

Po stránce formální navrhujeme, aby návrh byl přikázán výboru sociálně-politickému a rozpočtovému k projednání a podání zprávy.

V Praze, dne 9. října 1930.

Havránek,

dr Witt, Koukal, dr Farkas, Karpišková, Časný, Nentvich, Petřík, Havlena, Habrman, Kříž.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP