Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1930.

III. volební období.

3. zasedání.

Tisk 291.

Návrh

senátora Stránského a soudr.

na 14denní vyplácení hornických mezd a zákaz měsíčních výplat v moravsko-ostravském revíru.

Podepsaní navrhují:

Senáte Národního shromáždění račiž se usnésti:

Vládě se ukládá, aby ihned nařídila vyplácení hornických mezd v moravsko-ostravském revíru 14denně a zakázala provádění měsíčních výplat.

Odůvodnění:

Bezprostředním podnětem k podání tohoto návrhu je surový a bezohledný útok uhelných podnikatelů v Mor. Ostravě na hornické mzdy. Platy a jejich vyplácení zamýšleným prodlužováním výplatní doby ze 14 dnů na 1 měsíc anebo ještě delší období, jak rozhodl báňský úřad v Mor. Ostravě, jest protizákonný. Surový útok uhlobaronů ostravských znamená nejen pro horníky další zbídačení, snížení jejich hladových mezd a platů a pro hornické podnikatele obrovské zisky, ale i ohrožení týdenních výplat hornických a to tam, kde tyto posud jsou zavedeny (Mostecko a jinde).

V kapitalistických poměrech je dělník nucen nejen prodávati svou pracovní sílu, ale i dávati zaměstnavateli tuto sílu na úvěr. Nezaměstnaný, jenž vyčerpal své úspory - měl-li jaké - když konečně nalezne zaměstnání, pracuje první dobu na úvěr, aniž se kdo stará, kde sežene prostředky k výživě sebe a své rodiny. Zatím co vytváří nové hodnoty, je dělník odsouzen starati se sám o sebe. Z jakých prostředků obnoví svou pracovní sílu, o to se nikdo nestará. Je nucen dále se zadlužovati, zatím co podnikatel vedle nadhodnoty shrábne také úroky ze zadržené mzdy. Čím delší je výplatní období, tím vyšší je celková cena úroků, jež dělník musí platit ze svého dluhu a tím větší jsou také úroky, jež shrábne podnikatel. Úroky ze zadržených mezd dělnické třídy jdou do milionů. Pokud se účtování týče, má předně pro dělníka ten význam, že čím delší je účetní období, tím nepřehlednější stává se pro dělníka. Tento těžce může kontrolovat případné bezprávnosti, jichž se zaměstnavatel při výpočtu mzdy dopustil, ať vědomě či nevědomě.

Mimo to systém záloh na mzdu znamená zpravidla nové zkrácení dělníka, poněvadž zálohy jsou pravidelně nižší než skutečně docílená mzda, takže úrok ze zadržené diference spadá opět na úkor dělníka.

Racionalisační snahy vedou právě nyní podnikatele k tomu, že prodlužují výplatové a účetní období pro výplatu mezd horníků, naproti čemuž velcí úředníci požívají vysoké služné a to kupředu, nejméně na měsíc anebo delší dobu a dělník, kterému hladová mzda nestačí k výživě, pracuje a musí pracovati na úvěr.

Předkládáme tento návrh, jehož provedení neukládá státu žádných nákladů a není tudíž třeba úhradového návrhu. Rovněž i jinak nevyžaduje žádného nákladu jeho provedení, ježto jest povahy čistě administrativní. Navrhujeme, aby byl přikázán výboru sociálně-politickému, aby o něm nejdéle do 8 dnů podal senátu Národního shromáždění zprávu.

V Praze, dne 10. října 1930.

Stránský,

Kindl, Schwamberger, Langer, Pilz, Mikulíček, Douda, Stejskalová, Haken, Lokota, Fidlík.

 


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP