Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1930.
III. volební období.
3. zasedání.
Tisk 308.
Odpovědi:
1. ministra školství a národní osvěty na interpelaci sen. E. Teschnera a soudr. stran poskytnutí vánočních remunerací z pokladního přebytku učitelským silám německých menšinových škol (tisk 31/10).
2. vlády na interpelaci sen. Klofáče, dr Kloudy a spol. ve věci politického atentátu ukrajinského studenta Tatceva (správně Tacince) na archidiakowa Sabova (tisk 232/3)
3. ministra školství a národní osvěty na interpelaci sen. Curkanoviče a druhů ve věci postátnění církevních škol na Podkarpatské Rusi, odpolitisování školství vůbec a zavedení jednotného vyučovacího jazyka do všech karpatoruských škol (tisk 232/4)
4. vlády na interpelaci sen. Nedvěda a soudr. o zamýšlené stavbě trati dráhy Plzeň-Brno (tisk 57/3)
308/1 (původní znění).
Odpověď
ministra školství a národní osvěty
na interpelací senátora E. Teschnera a soudr.
stran poskytnutí vánočních remunerací z pokladního přebytku učitelským silám německých menšinových škol (tisk 31/10).
Učitelům menšinových škol ministerstvo školství a národní osvěty žádné t. zv. vánoční remunerace ani v roce 1929 nevyplácelo a nemají proto opory ony dedukce, které interpelace činí, vycházejíc z mylného předpokladu, že takové remunerace byly některým učitelům menšinových škol vyplaceny.
V Praze dne 8. října 1930.
Ministr školství a národní osvěty:
Dr Dérer v. r.
Překlad ad 308/1.
Antwort
des Ministers für Schulwesen und Volkskultur
auf die Interpellation des Senators E. Teschner und Genossen
in Angelegenheit der Zuwendung von Weihnachtsremunerationen aus dem Gebarungsüberschuss an die Lehrkräfte der deutschen Minderheitsschulen
(Druck 31/10).
Den Lehrern der Minderheitsschulen hat das Ministerium für Schulwesen und Volkskultur überhaupt keine sogenannten Weihnachtsremunerationen im Jahre 1929 ausgezahlt und entbehren daher diejenigen Deduktionen, welche die Interpellation, von der irrtümlichen Voraussetzung ausgehend, daß derartige Remunerationen manchen Lehrern der Minderheitsschulen ausgezahlt wurden, ableitet, jeglicher Grundlage.
Prag, am 8. Oktober 1930.
Der Minister für Schulwesen und Volkskultur:
Dr. Dérer m. p.
308/2
Odpověď
vlády
na interpelaci senátorů Klofáče, dr Kloudy a spol.
ve věci politického atentátu ukrajinského studenta Tatceva (správně Tacince) na archidiakowa Sahova (tisk 232/3).
Vražedný útok, který byl dne 1. června t. r. spáchán v Užhorodu na předsedu kulturního spolku "Duchnovič", byl bezprostředně s největší pečlivostí bezpečnostními úřady vyšetřen, pachatel a jeho společníci zatčeni a výsledek šetření odevzdán příslušnému státnímu zastupitelství, načež bylo proti pachateli a společníkům zavedeno trestní řízení, které není dosud skončeno.
Pachatel útoku, Fedor Tacinec byl dne 4. června t. r. usnesením profesorského sboru řecko-katolického mužského učitelského ústavu v Užhorodě vyloučen z ústavu, do něhož ostatně již od 5. května t. r. pro nezaplacení školného nedocházel.
Ministerstvo školství a národní osvěty učinilo dále opatření, aby Fedor Tacinec byl pro svůj čin vyloučen z veřejného i soukromého studia na všech ústavech státních i soukromých s právem veřejnosti, přesahujících obor školy obecné a podřízených ministerstvu školství a národní osvěty neb ministerstvu zemědělství.
Poměrům na Podkarpatské Rusi věnují příslušné úřady dlouhá léta stálou a bedlivou pozornost a jakákoliv činnost protistátní, zejména propagace ideí ohrožujících jednotnost a celistvost státu, je všemi zákonnými prostředky s největší přísností potlačována.
Školská správa dbá toho, aby také na středních školách na Podkarpatské Rusi byla mládež vychovávána v duchu celostátním a aby nebyly mezi ní šířeny iredentistické tendence. A také dosud, až na interpelovaný případ Fedora Tacince, nebylo školskými úřady v tom směru zjištěno nic závadného.
Na středních školách byly na Podkarpatské Rusi ponechány jen ony učitelské osoby, které byly po stránce státně-politické spolehlivé.
V Praze dne 18. října 1930.
Předseda vlády:
Udržal v. r.
308/3.
Odpověď
ministra školství a národní osvěty
na interpelaci senátora Ilariona Curkanoviče a druhů
ve věci postátnění církevních škol na Podkarpatské Rusi, odpolitisování školství vůbec a zavedení jednotného vyučovacího jazyka do všech karpatoruských škol (tisk 232/4).
Roztříštěnost národních škol v zemi Podkarpatskoruské po stránce jejich vydržování na školy státní, obecní, církevní atd. pokládám - jak jsem již nejednou při různých příležitostech prohlásil - za škodlivou pro další zdárný rozkvět školství v této zemi. Uznávám, že by sjednocení všech škol národních v jednotný typ veřejných škol bylo velmi žádoucí. K takovému opatření bylo by však potřebí zvláštního zákona, k jehož projednávání bylo by možno přikročiti teprve po vyřešení některých závažných předpokladů. Státní školská správa systematicky pečuje o zlepšení a zjednodušení školských poměrů na Podkarpatské Rusi, k čemuž podstatně přispívá zejména neustálé zřizování nových a rozšiřování dosavadních škol státních.
Rovněž dbá státní školská správa, aby také na školách v Podkarpatské Rusi - stejně jako v jiných zemích republiky Československé - byla mládež vychována v duchu celostátním a aby se škol nezneužívalo k jakýmkoliv politickým propagandám. V konkrétních případech učiní státní školská správa vždy potřebná opatření.
V otázce vyučovacího jazyka pokládám za nejvhodnější sjednocovací vývoj na podkladě domácího jazyka lidového.
V Praze dne 9. října 1930.
Ministr školství a národní osvěty:
Dr Dérer v. r.
308/4.
Odpověď
vlády
na interpelaci senátora Nedvěda a soudr. o zamýšlené stavbě trati dráhy Plzeň-Brno (tisk 57/3).
Otázkou zřízení nové dráhy Plzeň-Brno, která se stala aktuelní podáním návrhu poslance dr Frant. Lukavského, dr Zadiny a spol. na vydání příslušného zákona (čís. t. 117), zabývá se v přítomné době zvláštní podvýbor technicko-dopravního výboru poslanecké sněmovny, jemuž podali také zástupci ministerstva železnic odborné vysvětlení. V tomto stadiu projednávání není ovšem ještě pevných předpokladů pro výkup pozemků a jiné práce v interpelaci zmíněné.
V Praze, dne 25. října 1930.
Předseda vlády:
Udržal v. r.