Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1930.

III. volební období.

3. zasedání.

Tisk 315.

Usnesení poslanecké sněmovny

o vládním návrhu (tisk 755) zákona

o povinném semílání domácí pšenice a žita a uvádění pšeničné a žitné mouky do oběhu (tisk 759).

Poslanecká sněmovna Národního shromáždění republiky Československé schválila v 78. schůzi dne 5. listopadu 1930 tuto osnovu zákona:

Zákon

ze dne.....................

o povinném semílání domácí pšenice a žita a uvádění pšeničné a žitné mouky do oběhu.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

(1) Mlýny, které semílají cizozemskou pšenici a žito, jsou povinny semlíti měsíčně takové množství domácí pšenice a žita, které činí alespoň 75% celkového semletého množství pšenice a 95% celkového semletého množství žita. Přijímajíce pšenici a žito ke zpracování ve mzdě, jsou mlýny povinny dáti si prokázati původ tohoto obilí.

(2) Pšeničná a žitná mouka vyrobená z cizozemského obilí smí býti uváděna do tuzemského oběhu jen smíšená alespoň s 75% mouky z domácí pšenice, pokud se týče s 95% mouky z domácího žita.

§ 2.

Dovezená pšeničná a žitná mouka smí býti uváděna do tuzemského oběhu jen smíšená alespoň s 75% mouky z domácí pšenice, pokud se týče s 95% mouky z domácího žita.

§ 3.

Vládním nařízením lze všeobecně měniti poměr semílání a míšení stanovený v §§ 1 a 2.

§ 4.

Mlýny jsou povinny vésti přesné zápisy o množství nasypané pšenice a žita, odděleně podle původu (domácí, cizí), a uschovati je i s příslušnými doklady po dobu jednoho roku.

§ 5.

(1) Dovozci pšeničné a žitné mouky jsou povinni oznámiti při vyclívání místo míšení mouky; toto místo sdělí celní úřad místně příslušnému důchodkovému kontrolnímu úřadu. Toto míšení nesmí se prováděti v závodech zpracujících mouku.

(2) Den a dobu, kdy bude započato s míšením, jakož i místo míšení a množství k míšení určené mouky podle původu jest oznámiti 3 dny předem místně příslušnému důchodkovému kontrolnímu úřadu; množství cizozemské mouky ohlášené k míšení nesmí býti menší než 10 q. Nedostaví-li se v ohlášenou dobu dozorčí orgán, může býti bez ohledu na to s míšením započato.

(3) O míšení buďtež vedeny a po dobu jednoho roku i s příslušnými doklady uschovány zápisy, vyznačující množství míšené mouky podle původu.

§ 6.

(1) Dodávkové smlouvy, sjednané před účinností tohoto zákona o dodávkách pšeničné a žitné mouky, jimiž se tato mouka uvádí do tuzemského oběhu (§ 2), jest splniti výhradně v mouce, vyhovující předpisům tohoto zákona. Každá smluvní strana může ustoupiti od smlouvy, musí však to nejpozději do 14 dnů ode dne počátku účinnosti tohoto zákona oznámiti druhé smluvní straně. Stane-li se tak, má poškozená strana nárok na přiměřené odškodnění. Neužije-li žádná strana tohoto práva, mohou se dohodnouti strany o případném cenovém rozdílu, způsobeném změnou předmětů dodávky.

(2) Nedohodnou-li se strany o náhradě škody, pokud se týče o cenovém rozdílu (odst. 1), rozhodne o tom rozhodčí soud plodinové bursy. Příslušnost tohoto soudu řídí se, pokud se strany jinak nedohodnou, bydlištěm (sídlem) kupujícího, při čemž rozhodčí soud plodinové bursy v Praze jest příslušný pro zemi českou, plodinové bursy v Brně pro obvod obchodní a živnostenské komory v Brně, plodinové bursy v Olomouci pro obvod obchodní a živnostenské komory v Olomouci a Opavě a plodinové bursy v Bratislavě pro zemi Slovenskou a Podkarpatoruskou.

§ 7.

Kdo s dovezenou pšeničnou a žitnou moukou obchoduje a má jí 15. dne ode dne počátku účinnosti tohoto zákona více než 10 q, jest povinen svou zásobu do 3 dnů ohlásiti důchodkovému kontrolnímu úřadu, v jehož obvodě jest mouka uložena. Tato mouka musí býti před uvedením do tuzemského oběhu nebo před zpracováním smíšena v poměru uvedeném v § 2 tohoto zákona, při čemž platí ustanovení § 5, odst. 2. a 3.

§ 8.

(1) Dozor, aby ustanovení tohoto zákona byla zachovávána, provádí finanční správa orgány, které k tomu určí.

(2) Těmto dozorčím orgánům, řádně legitimovaným, jest každý povinen dáti vysvětlení o předmětech upravených tímto zákonem. Dozorčím orgánům budiž kdykoliv umožněno vstoupiti do obchodů a provozovacích místností a skladů a nahlédnouti do povinných zápisů a obchodních záznamů.

(3) Dozorčí orgány jsou povinny zachovávati nejpřísnější tajemství o výrobě a obchodu.

§ 9.

(1) V jednotlivých odůvodněných případech mohou býti povoleny výjimky z ustanovení §§ 1 a 2.

(2) O žádostech rozhodne ministerstvo zemědělství v dohodě s ministerstvy financí, průmyslu, obchodu a živností a pro zásobování lidu.

§ 10.

Přestupky tohoto zákona, pokud nezakládají skutkové povahy trestných činů, náležejících do příslušnosti soudní, trestají politické úřady peněžitou pokutou až do 20.000 Kč, při nedobytnosti vězením až do 6 měsíců, nebo tresty na svobodě do 6 měsíců, dále propadnutím předmětů, na něž se trestný čin vztahuje, a konečně, byly-li spáchány vědomě, ztrátou živnostenských oprávnění. Tyto tresty mohou býti uloženy též současně; trest na svobodě spolu s náhradním trestem za nedobytnou pokutu nesmí činiti více než 6 měsíců.

§ 11.

(1) Ustanovení § 1, odst. 2. a § 2 nabudou účinnosti 15. dnem po vyhlášení tohoto zákona, ostatní ustanovení dnem jeho vyhlášení. Zákon pozbude účinnosti dnem 31. srpna 1931, avšak bez újmy lhůt stanovených v § 4 a § 5, odst. 3.

(2) Provedením zákona se pověřuje ministr zemědělství v dohodě s ministry financí, průmyslu, obchodu a živností a pro zásobováni lidu.

J. Malypetr v. r.,

předseda.

JUDr Jan Říha v. r.,

sněm. tajemník.

J. Dubický v. r.,

zapisovatel.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP