Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1930.
III. volební období.
3. zasedání.
Tisk 335.
Návrh
senátorů V. Donáta, J. Vraného, K. Sáblíka, dr ing. J. Botto, J. Sechtra a společníků
na doplnění zákona ze dne 14. dubna 1920, č. 262 Sb. z. a n., o dani z masa.
Podepsaní navrhují:
Slavný senáte, račiž se usnésti na následujícím zákoně:
Zákon
ze dne.........,
kterým doplňuje se zákon ze dne 14. dubna 1920, č. 262 Sb. z. a n., o dani z masa.
Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:
§ 1.
Odst. 1. § 1 zákona ze dne 14. dubna 1920, č. 262 Sb. z. a n., o dani z masa doplňuje se následujícím ustanovením:
"kromě porážek dobytka vepřového, skopového a kozího u zemědělců, pokud dobytče bylo poraženo v hospodářství zemědělce a zemědělec použije veškeré získané maso pro spotřebu svoji a své čeledě", takže celý odstavec bude napříště platiti v následujícím znění:
"1. z porážek dobytka hovězího, skopového a kozího, vepřového, dále koní, oslů a mulů, kromě porážek dobytka vepřového, skopového a kozího u zemědělce, pokud dobytče bylo poraženo v hospodářství zemědělce a zemědělec použije veškeré získané maso pro spotřebu svoji a své čeledě."
§ 2.
Zákon tento nabývá účinnosti osmým dnem po vyhlášení a provede jej ministr financí.
Odůvodnění.
Zákonem čís. 262 Sb. z. a n. ze dne 14. dubna 1920 o dani z masa byly nově upraveny předpisy a přizpůsobeny sazby různých zákonů a nařízení o dani z masa. V § 1 stanoveno, že daň platí se z porážek všeho druhu dobytka, a tak podléhají této dani i domácí porážky, kdy zemědělec pro svoji vlastní spotřebu ve svém vlastním hospodářství poráží dobytče z vlastního odchovu. Toto zdanění není ani snad tak tíživé svojí výší 12-36 Kč z kusu, jako způsobem vybírání a velmi přísnými předpisy a značnými pokutami, kterými je trestáno i sebe menší opomenutí. V mnohých obcích na Slovensku, kde obecní a poštovní úřady jsou velmi vzdáleny, je zaplacení daně, t. j. její odeslání, spojeno s daleko větší námahou, ztrátou času a spojeným s tím vydáním, než činí daň sama. Na druhé straně vybírání daně z masa i u domácích porážek u samotných zemědělců vynáší státní pokladně nepatrnou částku a jistě nepřeháníme, když tvrdíme, že kontrola vybírání daně stojí finanční správu víc, než činí celý výnos daně. Chápeme, že finanční správa musí zabrániti jakémukoliv obcházení zákona o dani z masa, máme však za to, že zrušením vybírání této daně u zemědělců z domácích porážek nebude nikterak ohrožena nebo zmenšena kontrola daně z masa, neboť aby zemědělec nemusel daň platiti, je předpokladem, že ze získaného masa zemědělec ničeho neprodá.
Po stránce formální navrhujeme přikázání návrhu výborům iniciativnímu a rozpočtovému k podání zprávy ve lhůtě co nejkratší.
V Praze, dne 24. listopadu 1930.
Donát, Vraný, Sáblík, dr ing. Botto, Sechtr, Fr. Novák, dr Havelka, Dresler, Stržil, Olejník, Sehnal, dr Rozkošný, Ušák.