Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1930.
III. volební období.
3. zasedání.
Tisk 340.
Zpráva
imunitního výboru
o žádosti krajského soudu v Litoměřicích ze dne 31. července 1930, č. j. Nt XIII 127/30-3 za vydání sen. Petra Stránského k trestnímu stíhání pro zločin podle § 15 č. 3 a pro přečiny podle § 18 č. 2 a § 13 č. 3 zák. na ochranu republiky (č. 1921/30 předs.).
Předmět.
Podle zprávy kraj. soudu v Litoměřicích pronesl sen. Petr Stránský dne 1. června 1930 na veřejné schůzi komunistické strany v Předlicích tyto pozastavené výroky:
ad 1. "Dnešní zbrojení států směřuje jen proti sovětskému Rusku. Kapitalisté sázejí na poslední kartu a chtějí konečně vypověděti otevřenou válku. Jestliže imperialisté se snaží dělnictvu namluviti, že jenom válkou se mohou hospodářské svízele odstraniti, zapomínají, že dělníci dobře vědí a pamatují, jak to vypadalo ve světové válce a dnes již uznávají, že musí nastoupiti ten samý boj, jako nastoupil proletariát ruský a že tehdy zapomněli všude zakroutiti svým monarchům krk. Dělníci celého světa chápou, že jest třeba vykopati takový hrob, z něhož by ta špinavá kapitalistická společnost vylézti nemohla."
ad 2. "Pracující třída u nás konečně" vidí, že se musí postaviti na obranu a pracující třída celého světa jest si vědoma, že v rozhodném okamžiku vypoví válku - válce. Hledá se jen vůdce - dělníci rozpoznávají, že jest to komunistická strana, že jest to III. internationála. Musíme se snažiti, abychom ji posílili. Doba jde rychlým tempem tak, že dělníci nestačí již ani tak rychle myslit a jest již nejvyšší čas, aby se dělnictvo vzpamatovalo."
ad 3. "Bašta v závodech bude čeliti všem nebezpečím, bašta, která v rozhodujících okamžicích dovede i uchvátiti moc, podle vzoru ruských dělníků. Naším heslem budiž válka - válce."
ad 4. "Případ radotínský se zavádí v celém státě a dělnictvo jest povinno, aby stejným způsobem policii oplácelo."
Návrh a odůvodnění.
Imunitní výbor navrhuje, aby sl. senát nedal svolení ku trestnímu stíhání sen. Petra Stránského pro uvedené výroky ad 1-4, neboť jednotlivě i v celku posuzovány, nejsou ani podněcovacího, ani pobuřujícího rázu proti čsl. státu a jeho zřízení, ani nevybízejí k použití nezákonných prostředků k dosažení cíle - spíše je lze považovati za obvyklé fráse, bez kterých se komunistický politik obejíti nemůže. Konečně proneseny byly za slabé účasti na veřejné schůzi.
Bylo proto senátu navrhnouti, aby nedal souhlas k trestnímu stíhání senátora Petra Stránského.
V Praze, dne 27. listopadu 1930.
Šelmec v. r.,
předseda.
F. Šabata v. r.,
zpravodaj.