Senát Národního shromáždění R. Č. r. 1930.

III. volební období.

3. zasedání.

Tisk 366.

Zpráva

technicko-dopravního výboru

k usnesení poslanecké sněmovny (tisk 358) o vládním návrhu zákona, kterým se prodlužuje lhůta k označení elektrických podniků, jež mají býti přeměněny na podniky všeužitečné.

Podle ustanovení §u 28 č. 4 zákona č. 438/1919 o státní podpoře při zahájení soustavné elektrisace mělo ministerstvo veřejných prací do jednoho roku ode dne účinnosti tohoto zákona označiti elektrické podniky, které by měly býti přeměněny na všeužitečné podniky ve lhůtě tímto zákonem stanovené.

Tato lhůta ukázala se nedostatečnou a byla dosud dvakráte novelisací zákona prodloužena a to nejprve zákonem č. 444/1920 do konce roku 1924, podruhé zákonem č. 294/1924 s platností do konce roku 1930. Význam zákonů o soustavné elektrisaci, prováděné u nás za účasti státu, zemí, okresů a obcí, jest mimořádný, a možno provádění elektrisace na podkladě těchto zákonů plným právem označiti za jednu z nejvýznačnějších hospodářských akcí prvého desítiletí republiky.

V §u 28 citovaného zákona čl. 4 z r. 1919 jest ustanovení, podle něhož elektrické podniky, dodávající většinu vyrobeného elektrického proudu pro všeobecnou potřebu, které svým rozsahem a polohou jsou hodny a v zájmu veřejném nevyhnutelně potřebny pro soustavnou elektrisaci, mohou býti nařízením ministerstva veř. prací, v dohodě s ministerstvem spravedlnosti, financí, obchodu a zemědělství a po slyšení státní elektrárenské rady přeměněny na podniky všeužitečné.

Dnes pokročila soustavná elektrisace našeho státu tak daleko, že ji nelze již řešiti pouze s hlediska místních a přespolních elektrických podniků, nýbrž nutno tak činiti s hlediska vyššího, t. j. celostátního, jako se tak děje ve státech v tom směru pokročilejších (Anglie, Německo a jiné). Za tímto cílem nutno získati pro soustavnou elektrisaci ještě některé velmi důležité oblasti našeho státu, kde stávající elektrárenské podniky, jsoucí v rukou zahraničního kapitálu, zvláště svou tarifní a dividendovou politikou působí rušivě. Aby i tyto oblasti nakonec mohly býti podřízeny zásadám našich elektrisačních zákonů, jest prodloužení lhůty čl. 4 v §u 28 zákona č. 438/19 Sb. z. a n. vytčené příkazem nutnosti. Státní správa musí totiž míti další možnost přeměniti podnik, jehož soustavná elektrisace pro další svůj rozvoj nutně potřebuje, i proti vůli jeho vlastníka za podnik všeužitečný, a proto je nezbytno, aby lhůta v čl. 4 již zmíněného §u 28 uvedená byla prodloužena, zejména když finanční a hospodářské poměry nedovolily, aby ve lhůtě dosud stanovené bylo lze přikročiti k uskutečnění celkového elektrisačního programu a k související s tím přeměně elektrických podniků na všeužitečné ve všech oblastech našeho státního území.

Poněvadž před projednáváním o prodloužení tohoto zákona objevily se ve veřejnosti námitky, jako by prodloužení zákona bylo namířeno proti elektrárenským podnikům komunálním, zdůrazňuje technicko-dopravní výbor, že ustanovení toto nevztahuje se na elektrické podniky územní samosprávy, ani ne na podniky, na nichž tyto svazky jsou kapitálově alespoň 60 % zúčastněny.

Technicko-dopravní výbor doporučuje slavnému senátu přijetí zákona o prodloužení lhůty k označení elektrických podniků, jež mají býti přeměněny na podniky všeužitečné, v tom znění, jak se na něm usnesla poslanecká sněmovna a jak je otištěno v sen. tisku č. 358. Dále doporučuje výbor slavnému senátu, aby schválil resoluci dole otištěnou.

V Praze, dne 18. prosince 1930.

J. Havlena v. r.,
předseda.

Kříž Alois v. r.,
zpravodaj.

Resoluce.

Vláda se vyzývá, aby s ohledem na všeobecné zlevňování cen potřeb obyvatelstva připravila snížení poplatků za cejchování elektroměrů.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP