Senát Národního shromáždění R. Č. r. 1931.

III. volební období.

3. zasedání.

Tisk 376.

Zpráva

I. národohospodářského výboru

II. zahraničního výboru

o vládním návrhu (tisk 270),

kterým se předkládá Národnímu shromáždění ke schválení obchodní a plavební smlouva mezi republikou Československou a královstvím Rumunským, podepsaná na Štrbském Plese dne 27. června 1930, uvedená v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 11. července 1930, čís. 114 Sb. z. a n.

Schvalovací usnesení:

Národní shromáždění republiky Československé schvaluje obchodní a plavební smlouvu mezi republikou Československou a královstvím Rumunským, sjednanou na Štrbském Plese dne 27. června 1930 a uvedenou v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 11. července 1930, čís. 114 Sb. z. a n.

I.

Hospodářské vztahy mezi Rumunskem a Československem byly doposud upraveny rámcovou obchodní úmluvou ze dne 23. dubna 1921 a veterinární úmluvou ze dne 1. října 1924, která neobsahovala žádných celně-tarifních ujednání, nýbrž stanoví toliko zásadu nejvyšších výhod co do celního projednávání zboží při dovozu z kteréhokoli smluvního státu. Úmluva ke schválení předložená byla vypracována na základě posavadních zkušeností a přizpůsobena potřebám vzájemných vztahů, jak se projevily v posledním desítiletí. Veterinární úmluva pak byla přizpůsobena formou i obsahem vzorům doporučeným veterinárními znalci Společnosti národů. Smlouva tato má utvrditi přátelství obou států ve směru hospodářském i politickém, a obě vlády jí přikládají také význam politický nejen pro poměr mezi Rumunskem a Československem, nýbrž i pro situaci ve střední Evropě vůbec.

Náš obchod s Rumunskem byl v posledních letech aktivní a činilo toto aktivum v letech 1924-1929 průměrem ročně asi 340 milionů korun. Z Rumunska k nám se dovážejí vedle minerálních olejů skoro výhradně výrobky zemědělské, od nás do Rumunska výrobky průmyslové. V roce 1929 se k nám dovezlo minerálních olejů za 160.5 milionů korun a zemědělských výrobků za necelých 300 milionů korun, v čemž význačnější položky tvoří kukuřice 47.4, vepři 45.5, voli 36.- a krávy 16 milionů korun.

Z Československa do Rumunska se v r. 1929 vyvezlo bavlny, příze a zboží z ní za 339.4, železa a zboží z něho za 176.6, vlny, příze a zboží z ní za 64.6, strojů a přístrojů za 30.5 milionů korun atd.

Ve své všeobecné části upravuje smlouva právní poměry příslušníků obou smluvních států a to na základě zásady stejného nakládání, popřípadě zásad nejvyšších výhod tam, kde vnitřním zákonodárstvím jedné nebo druhé strany dány jsou zvláštní předpisy pro cizince. Pro výměnu zboží jsou stanovena všeobecná pravidla, pak ustanovení o poskytnutí nejvyšších výhod cca do výše cel a všech celních formalit i řízení v tomto oboru obvyklých v moderních obchodních smlouvách.

Základ pro úpravu cel na určité výrobky vzájemného dovozu jest upraven v přílohách smlouvy A.-C., a to cla československá v československých korunách a rumunská v leích. Po celně-technické stránce zaručuje se nejprve používání ženevské úmluvy o zjednodušení celních formalit a stanoví se podrobnější pravidla pro celní projednávání zboží ve vzájemném styku. Smlouva řeší také vzájemnou poštovní dopravu i dopravu po železnicích a lodích.

Smlouva nabude účinnosti 15. dne po výměně ratifikačních listin, jest sjednána na tři roky s možností tříměsíční výpovědi nejdříve tři měsíce před uplynutím této doby. Obě strany však si vyhrazují možnost výpovědi smlouvy se lhůtou jednoměsíční, kdyby rozhodčí soud stanovený smlouvou rozhodl, že některými autonomními opatřeními jedné strany byla porušena ke škodě druhé strany rovnováha hospodářských vztahů, jak se jevila v době sjednání smlouvy.

V příloze A. k této úmluvě uvedena jsou vázání a slevy některých autonomních resp. smluvních cel s podotknutím, že byl při tom brán ohled na výši minimálních sazeb novely k celnímu sazebníku zároveň s možností přirážek v novele té uvedených.

Přílohy B. a C. smlouvy pak obsahují vázání, čili slevy rumunských cel naproti Československu, tedy na zboží z Československa do Rumunska dovážené.

Příloha D. konečně obsahuje veterinární úmluvu - upravuje dovoz dobytka, zvířecích surovin, masa a výrobků z něho. Zejména obsahuje podmínky dovozu, předpisy o sanitárně-veterinární službě na hranicích, o způsobu dopravy atd.

Dá se očekávati, že úmluva tato utvrdí přátelské styky mezi oběma smluvními státy ve směru hospodářském i politickém, a že tedy přinese žádoucí prospěch.

Národohospodářský výbor činí proto návrh: Slavný senáte račiž uvedenou obchodní a plavební smlouvu schváliti.

V Praze, dne 8. října 1930.

K. Sáblík v. r.,
předseda.

Dr Rozkošný v. r.,
zpravodaj.

II.

Výbor zahraniční jednal o vládním návrhu (tisk 270), kterým se předkládá Národnímu shromáždění ke schválení obchodní a plavební smlouva mezi republikou Československou a královstvím Rumunským, podepsaná na Štrbském Plese dne 27. června 1930, uvedená v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 11. července 1930, čís. 114 Sb. z. a n., ve své dne 20. ledna 1931 konané schůzi a usnesl se z důvodů uvedených ve zprávě výboru národohospodářského o této záležitosti doporučiti slavnému senátu smlouvu tu ke schválení.

V Praze, dne 20. ledna 1931.

Václav Donát v. r.,
předseda.

Dr Rozkošný v. r.,
zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP