Senát Národního shromáždění R. Č. r. 1931.
III. volební období.
3. zasedání.
Tisk 377.
Zpráva
I. zahraničního výboru
II. národohospodářského výboru
o vládním návrhu (tisk 353),
kterým se předkládá Národnímu shromáždění k projevu souhlasu obchodní dohoda mezi republikou Československou a republikou Chile, podepsaná v Praze dne 18. září 1930.
Schvalovací usnesení:
Národní shromáždění republiky Československé souhlasí s obchodní dohodou mezi republikou Československou a republikou Chile, podepsanou v Praze dne 18. září 1930.
I.
Vývoz československých výrobků a zboží do sousedních a blízkých států potkává se čím dále tím s většími obtížemi, je proto nutno hledati odbyt ve státech vzdálených i za mořem. Ze států Jižní Ameriky dospěla vláda československá k dohodě o úpravě obchodních styků nejprve s republikou Chile, která se rozkládá na 750.572 km2 a má toliko něco více než čtyři miliony obyvatelů. Značná část území leží v pásmu mírném a dovoluje evropskou immigraci, která je dokonce vítána.
Zahraniční obchod této republiky činil v roce 1928 v dovozu 4940 milionů Kč, ve vývozu 7083 milionů Kč. Z vývozu připadá téměř polovice na ledek, třetina na měď a menší částky na jod, vlnu, fazole, kůži, maso, ječmen, oves, železnou rudu a borax.
V dovozu do Chile jsou zastoupeny téměř veškeré výrobky, které republika Československá vyváží a jsou na všem zúčastněny Spojené státy americké 14 1/2%, Anglie 10.7%, Německo 8.4%. Náš vývoz do Chile nelze dobře zjistiti, jelikož jest z valné části připočten k dobru zemím, přes něž prochází. Naše statistika uvádí za rok 1928 vývoz 14,150.000 Kč a pro r. 1929 vývoz 22,774.000 Kč.
Náš dovoz z Chile činil v r. 1928 podle naší statistiky Kč 90,929.000, v r. 1929 Kč 127,738.000 a pozůstával hlavně z čilského ledku a mědi.
Dohodou si zaručují obě republiky navzájem, že plodiny a výrobky pocházející z jednoho státu nebudou podrobeny při dovozu do druhého státu jiným anebo vyšším clům, koeficientům, dávkám anebo jakýmkoli jiným poplatkům, než těm, které jsou nebo budou vybírány z podobných výrobků kterékoli třetí země.
Na vývoz, určený do jednoho státu, nebudou uvaleny druhým státem cla nebo dávky jiné nebo vyšší, než jsou vybírány při vývozu stejných předmětů do země, požívající v tomto ohledu nejvyšších výhod. Stejně se bude postupovati, pokud jde o plavbu.
Příslušníci obou států budou požívati na území státu druhého nejvyšších výhod při cestování, pobytu, usazování, jakož i při provozování obchodu, živnosti nebo jakéhokoli jiného zaměstnání a při veškerých právech a zájmech z toho plynoucích, bez újmy zákonů a nařízení platných v zemi.
Nejvyšší výhody nevztahují se na zvláštní výhody, které republika Chile poskytla nebo poskytne státům Latinské Ameriky, leč by byly poskytnuty jiným státům, ani na výhody, které republika Československá poskytla nebo poskytne sousedním státům k ulehčení pohraničního styku, ani na výhody, plynoucí z celní unie.
Vyloučení výhod, poskytovaných státům Latinské Ameriky, z nejvyšších výhod nemá praktického významu, ježto tyto státy vyvážejí téměř výhradně jen plodiny nebo suroviny, které nejsou našimi konkurenty.
Jelikož tato dohoda má našemu vývozu zabezpečiti jedno z nejdůležitějších odbytišť Latinské Ameriky, doporučuje zahraniční výbor slavnému senátu, aby s touto dohodou projevil svůj souhlas.
V Praze, dne 20. ledna 1931.
Václav Donát v. r.,
předseda.
Dr Rozkošný v. r.,
zpravodaj.
II.
Touto obchodní smlouvou dosáhla naše republika prvního, důležitého úspěchu v akci vedené za tím účelem, aby byly uzavřeny obchodně-politické smlouvy se všemi státy latinské Ameriky. Tím smlouva tato nabývá mimořádného významu. Zájem a prospěch našeho zahraničního obchodu vyžaduje, aby rozmnožovány a hledány byly pevné smluvní styky i v zemích zámořských, stále ve větším rozsahu, už proto, že na blízkých zahraničních trzích potkáváme se se stále rostoucími obtížemi.
Uzavřená dohoda s republikou Chile poskytuje našemu vývozu výhody, jaké tato republika poskytuje státům ostatním. Smlouva znamená, že plodiny a výrobky průmyslové pocházející z jednoho smluvního státu nebudou podrobeny při dovozu do státu druhého jiným, nebo vyšším clům, koeficientům, dávkám a poplatkům nežli těm, které jsou, nebo budou ze stejných produktů vybírány z jiné, třetí země. Tyto vzájemné výhody mají platiti také ohledně vývozu i pokud se týče plavby.
Ustanovení o výhradě, že nejvyšší výhody nevztahují se na zvláštní výhody přiznané republikou Chile státům latinské Ameriky, se našeho státu nijak nepříznivě nedotýkají, jelikož se jedná o zemědělské plodiny a suroviny, s kterými se nám nekonkuruje. Stejnou výhradu obsahuje smlouva i pro republiku naši, pokud tato poskytuje, nebo by poskytla zvláštní výhody státům sousedním k ulehčení pohraničního styku, po případě výhod z event. celní unie.
Zahraniční obchod republiky Chile obnášel v r. 1928 ve vývozu částku Kč 4940 mil., v dovozu částku Kč 7083 mil. Z vývozu připadá téměř polovina na ledek, téměř třetina na měď. Dalšími vývozními předměty jsou: jod, vlna, fazole, kůže, maso, ječmen, oves, železná ruda, borax a j.
V dovozu jsou zastoupeny téměř všechny výrobky, které republika naše vyváží. Největší podíl na dovozu mají Spojené státy severoamerické 14.5 %, Anglie 10.7%, Německo 8.4%. Našeho vývozu do Chile je zjištěna jen malá část, protože značná část prochází obchodem jiných zemí. Pokud bylo možno zjistit, uvádí naše statistika vývoz za rok 1928 částkou Kč 14,150.000, za rok 1929 částkou Kč 22,774.000 a za 11 měsíců v r. 1930 částkou Kč 22.670.000. Vyvážíme hlavně textilie, bavlněné zboží, len, konopí, sklo a skleněné zboží, hlavně zboží jablonecké, emailované nádobí a něco porculánu.
Dovoz z republiky Chile k nám činil v r. 1925 částku Kč 90,929.000, v r. 1929 částku Kč 127,738.000 a za 11 měsíců v r. 1930 částku Kč 31,980.000. Nápadný pokles hodnoty dovozu, jak naznačuje těchto 11 měsíců roku minulého, sluší přičísti přímo katastrofálnímu poklesu cen chilského ledku, kterýžto artikl činí celých 95% našeho dovozu. Mimo ledek dovážíme ještě měď a j.
Republika Chile má rozlohu 750.572 km2 a má přes 4 mil. obyvatel. Značná část území leží v mírném pásmu a hodí se pro přistěhovalectví. Republika Chile nebrání přistěhovalectví, naopak, je jí vítáno. V tom ohledu může míti také určitý význam ustanovení smlouvy, podle kterého byly sjednány nejvyšší vzájemné výhody, ovšem v mezích domácího zákonodárství smluvních států, pokud se týče cestování, pobytu, usazování, provozování obchodu a živností, nebo jiného zaměstnání.
Účinnost dohody stanovena na dobu tří let a dohoda zůstane v platnosti i potom, dokud s jedné strany ve stanovené lhůtě nebude vypovězena.
Výbor národohospodářský projednal vládní návrh ve své schůzi dne 21. ledna 1931, uznal prospěšnost této obchodní smlouvy a doporučuje, aby senát schválil vládní návrh jak je otištěn v tisku sen. č. 353.
V Praze, dne 21. ledna 1931.
K. Sáblík v. r.,
předseda.
J. Havlena v. r.,
zpravodaj.