Senát Národního shromáždění R. Č. r. 1931.
III. volební období.
3. zasedání.
Tisk 383.
Zpráva
imunitního výboru
o žádosti okresního soudu v Uh. Hradišti ze dne 20. listopadu 1929, čj. Nt 227/29 za souhlas k trestnímu stíhání senátora Vítězslava Mikulíčka pro přestupek proti bezpečnosti cti podle § 488 tr. z. (č. 227/1929 předs.).
Dne 9. srpna 1928 podal Tomáš Baťa, továrník ve Zlíně, soukromou žalobu pro přestupek proti bezpečnosti cti proti tehdejšímu poslanci, nyní senátoru Vítězslavu Mikulíčkovi.
Žaloba klade senátoru Vítězslavu Mikulíčkovi za vinu, že dne 6. srpna 1928 při hlavním přelíčení před okresním soudem v Uh. Hradišti prohlásil mezi jiným o soukromém žalobci Tomáši Baťovi toto:
»Dodávání štěrku, zadávání stavby mostu přes Dřevnici, přemísťování dlažby na okresní silnici bez usnesení správy členů silniční komise a různé jiné mělo za následek projev nedůvěry dvou třetin členů k předsedovi Tomáši Baťovi a následek byl po krátkém čase, rozpuštění správní komise, vyřadění komunistické strany, která měla 21% hlasů a na druhé straně jmenováni zástupci strany, kteří získali pouze 3% hlasů. Když tyto věci praskly, bylo osobně Tomášem Baťou nabídnuto okresnímu cestmistru Alfonsu Buchtovi 10.000 Kč pod pláštíkem, že bude dohlížet nad cestmistry, zhotoví plán, jakož i rozpočet na novou silnici mladcovskou a novou silnici malenovskou.«
Dle obsahu zápisu o hlavním přelíčení, sepsaného v trestní věci T 531/28, senátor Vítězslav Mikulíček inkriminovaný výrok skutečně pronesl.
Návrh.
Imunitní výbor navrhuje, aby senát k žádosti okresního soudu v Uh. Hradišti ze dne 20. listopadu 1929, č. j. Nt 227/29 dal v této věci souhlas k trestnímu stíhání senátora Vítězslava Mikulíčka pro přestupek proti bezpečnosti cti podle § 488 tr. z.
Důvody.
Inkriminovaný výrok může zakládati skutkovou povahu přestupku proti bezpečnosti cti podle § 488 tr. z., totiž bezdůvodné obvinění z činu nečestného. Jde tu o přestupek proti bezpečnosti cti, tedy o čin trestný povahy soukromoprávní, a není důvodu, proč by neměl býti dán průchod trestnímu řízení a poskytnouti tak jednomu občanu možnost hájiti svou čest a druhému občanu možnost prokázati svá tvrzení před soudem.
V Praze, dne 21. ledna 1931.
Ad. Šelmec v. r.,
předseda.
Dr Havelka Otakar v. r.,
zpravodaj.