Senát Národního shromáždění R. Čs. 1931.

III. volební období.

4. zasedání.

Tisk 427.

Usnesení poslanecké sněmovny

o vládním návrhu (tisk 971) zákona

o spotřební dani z minerálních olejů (tisk 1049).

Poslanecká sněmovna Národního shromáždění republiky československé schválila ve 115. schůzi dne 27. března 1931 tuto osnovu zákona:

Zákon

ze dne...................................................................................................................1931

o spotřební dani z minerálních olejů.

Národní shromáždění republiky československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Minerální oleje získané na území republiky < československé, nebo sem dovezené z celní ciziny, podléhají spotřební dani z minerálních olejů, a to:

a) minerální oleje, jichž hutnota při + 15° C (+ 12° R) nedosahuje 790° (tisícin hutnoty čisté vody), Kč 75,-,

b) minerální oleje o hutnotě 790° nebo vyšší Kč 15,-,

za každých 100 kg čisté (vlastní) váhy.

§ 2.

Spotřební dani z minerálních olejů ve výši uvedené v předchozím paragrafu podléhají

v také tekuté uhlovodíky řady benzenové, jakož i oleje získané z dehtu hnědouhelného nebo

břidličného. Pokud by nebylo lze při zdanění těchto olejů použíti ustanovení zákona o dani z minerálních olejů, budou potřebné předpisy vydány vládním nařízením, kterým může býti stanoveno též zdanění hnědouhelného nebo břidličného dehtu.

§ 3.

(1) Spotřební daň z minerálních olejů tuzemské těžby nebo výroby jest splatná zpravidla při vyklizení olejů z dolu nebo výrobiště; zaplatiti ji jest povinen podnikatel dolu nebo výrobiště.

(2) Při dovozu olejů z celní ciziny tvoří spotřební daň z minerálních olejů součást celní pohledávky, o níž platí příslušná ustanovení celního zákona.

(3) Dovezou-li se za úředního dozoru do rafinerie minerálních olejů nebo do jiného průmyslového závodu k destilaci nebo rafinaci oleje tuzemské těžby (výroby), nebo dovezené z celní ciziny, vybírá se daň teprve při jejich vyklizení z jmenovaných podniků, při čemž jest pro výši daně rozhodnou povaha vyklizovaných olejů.

§ 4.

Ministerstvo financí, případně úřady jím zmocněné, povolí odběr minerálních olejů hutnoty uvedené v § 1 písm. a) při zdanění sazbou uvedenou v § 1 písm. b), jsou-li určeny pro pohon stabilních motorů, používaných k účelům výrobním, pro pohon leteckých motorů, nebo zemědělských traktorů, zařízených jen na pohon benzinový, a stanoví bližší podmínky k ochraně státní pokladny.

§ 5.

(1) Zásoby olejů (§§ 1 a 2), nalézající se v den účinnosti tohoto zákona na území republiky československé ve volném oběhu, podléhají dodatečnému zdanění podle bližších ustanovení vládního nařízení, a to ve výši rozdílu mezi zdaněním tímto zákonem nově stanoveným a zdaněním dosavadním.

(2) Ukáže-li se to vhodným, může ministerstvo financí provésti dodatečné zdanění cestou paušalování.

§ 6.

(1) Při dodávkách olejů, které byly uzavřeny před účinností tohoto zákona, avšak provedeny již za jeho účinnosti, může dodavatel, nechce-li daňové zatížení nésti ze svého, započítati je odběrateli a cenu o to zvýšiti.

§ 8.

(2) Míšení různých druhů olejů za tím účelem, aby z olejů hutnoty uvedené v § 1 písm. b) připraveny byly oleje hutnoty uvedené v § 1 písm. a), jest zakázáno. Výjimky z tohoto zákazu povoluj e ministerstvo financí, příp. úřady jím zmocněné, které stanoví i podmínky.

(3) Vládním nařízením může býti stanovena charakterisace jednotlivých druhů olejů i případných jejich směsí.

§ 7.

(1) Jakékoli zkrácení nebo zatajení daně tímto zákonem stanovené, nebo pokus o to, trestá se jako těžký důchodkový přestupek čtyř- až osminásobkem zkrácené nebo nebezpečí zkrácení vydané daně, pokud zákon nemá zvláštních ustanovení.

(2) Těžkého přestupku důchodkového se dopouští a trestá se čtyř- až osminásobkem zkrácené daně zejména i ten, kdo použije minerálních olejů, odebraných daněprostě anebo za sníženou sazbu, k jiným než povoleným účelům.

(3) Jestliže osoba, která se vědomě provinila zneužitím minerálních olejů odebraných daněprostě, anebo za sníženou sazbu, má vůdčí list, budiž jí na návrh finanční správy odňat dočasně, při opětovném zneužití trvale.

(4) Přestoupení zákazu uvedeného v § 6, odst. 2, jakož i podmínek stanovených v povolení ministerstva financí, případně úřadů jím zmocněných, byl-li tím zmíněný zákaz přestoupen, trestají se jako těžké důchodkové přestupky zkrácení daně čtyř- až osminásobkem rozdílu mezi vyšší a nižší sazbou daně za celé množství olejů, jež byly předmětem přestupku.

(5) Jiné přestupky tohoto zákona a nařízení podle něho vydaných trestají se peněžitým trestem od 20 Kč do 2000 Kč.

(6) Jinak platí o stíhání a trestání přestupků tohoto zákona trestní zákon důchodkový z r. 1835, v zemi Slovenské a Podkarpatoruské třicátkový řád z r. 1754 a 1788 s instrukcí z r. 1842 a zák. čl. XI/1909 se všemi změnami a dodatky.

§ 8.

(1) Zákonem tímto se zrušují zákon z 29. června 1896, č. 104 ř. z., případně zák. čl. XIV/1896, dále čl. I a II, jakož i ze čl. III poznámka 2 zákona ze dne 4. dubna 1924, č. 75

Sb. z. a n. a mění se § 3 odst. 1 zákona z 26. května 1882, č. 55 ř. z., příp. § 3, odst. 1, zák. čl. XVIII/1882.

(2) Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení a provede jej ministr financí.

J. Malypetr v. r.,
předseda.

Dr Říha v. r.,
sněm. tajemník.

J. Dubický v. r.,
zapisovatel.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP