Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1931.

III. volební období.

4. zasedání.



Tisk 444.

Zpráva

imunitního výboru

o žádosti krajského soudu v Trenčíně ze dne 28. listopadu 1929 č. j. Nt VI 31/29/6, aby byl dán souhlas k trestnímu stíhání senátora Vítězslava Mikulíčka pro přečiny, rušení obecného míru podle § 14 č. 5 a § 14 č. 1 a pro zločin výzvy k trestným činům podle § 15 č. 3 zákona na ochranu republiky

(čís. 75/29-llI předs.).

Děj.

Senátor Vítězslav Mikulíček pronesl na veřejné schůzi, konané komunistickou stranou dne 9. května 1929 v Beckově, kde přítomno bylo asi 80 osob, jako řečník tyto výroky:

1. Vláda není ničím jiným než potlačovacím aparátem.

2. Pracující lid stále pomýšlí na záchranu a masa proletariátu stále vzrůstá, žádá vy' vlastniti velkostatky, továrny a vládu dát do rukou pracujícího lidu.

3. O Rusko se opírá proletariát celého světa. Rusko válku nevypoví, neboť musí nejprv budovat svůj stát. Proti Rusku a tak proti proletariátu už by byla vypovězena dávno válka, kdyby nebyla všude většina dělnictva, které by bylo třeba obléci do vojenských šatů.

Návrh.

Imunitní výbor navrhuje, aby senát žádosti krajského soudu v Trenčíně ze dne 28. listopadu 1929, č. j. Nt Vl 31/29/6, nevyhověl a nedal souhlas k trestnímu stíhání senátora Vítězslava Mikulíčka pro přečiny rušení obecného míru podle § 14 č. 5 a § 14 č. 1 a pro zločin výzvy k trestným činům podle § 15 č. 3 zákona na ochranu republiky, jež senátor Vítězslav Mikulíček měl prý spáchati výroky shora uvedenými a dne 9. května 1929 v Beckově pronesenými.

Důvody.

1. Přečinem rušení obecného míru podle § 14 č. 5 zákona na ochranu republiky je hanobení republiky způsobem surovým anebo štvavým a že to může snížiti vážnost republiky nebo' ohroziti obecný mír v republice. Toho v tomto případě není.

2. Přečinem rušení obecného míra podle § 14 č. 1 zákona na ochranu republiky bylo by v tomto případě pobuřování proti státu pro jeho vznik nebo proti jeho demokraticko-republikánské formě. Tyto podstatné náležitosti přečinu ve výroku shora uvedeném spatřovati nelze. Každý stav a každá třída lidu pomýšlí na záchranu, cítí-li se býti ohroženy; tvrdí-li někdo, že vzrůstá proletariát, není to ještě pobuřování, rovněž nikoli pouhé požadování vyvlastnění velkostatků a továren, ježto i naše ústava připouští vyvlastňování. Konečně i tvrzení, že proletariát žádá, aby vláda dostala se do rukou pracujícího lidu, není samo o sobě pobuřujícím, pokud nehlásají se k dosažení cíle toho právě tak jako pro vyvlastňování prostředky nezákonné.

3. Konečně ve třetím inkriminovaném výroku nelze spatřovati podněcování ke zločinu vojenskému, v tomto případě ke vzpouře v případě války, neboť výrok ten je příliš všeobecný, přímou výzvu ke vzpouře neobsahující, nýbrž uvádějící domnělou příčinu, proč prý nebyla vedena válka proti Rusku a proti proletariátu.

Z důvodů uvedených navrhuje imunitní výbor, aby souhlas k trestnímu stíhání senátora Vítězslava Mikulíčka dán nebyl.

V Praze, dne 22. dubna 1931.

Šelmec v. r

Dr Havelka v. r.,

předseda

zpravodaj.




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP