Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1931.

III. volební období.

4. zasedání.

Tisk 446.

Zpráva

I. rozpočtového výboru

II. národohospodářského výboru

o usnesení poslanecké sněmovny (tisk 427) k vládnímu návrhu zákona o spotřební dani z minerálních olejů.

I.

Daň z minerálních olejů byla zavedena zákonem z 26. května 1882 č. 55 ř. z. ve výši 13,- Kč na 100 kg čisté váhy oleje hutnoty 880 stupňů nebo nižší (uh. zák. čl. XVIII/1882). Daňová sazba byla podržena beze změn zákonem ze dne 4. dubna 1924, č. 75 Sb. z. a n., nebyla tudíž valorisována.

V poslední době ceny benzinu tak podstatně poklesly, že cena motorového benzinu v době od července 1930 do polovice února 1931 se snížila u pouličních čerpadel z Kč 2,80 na Kč 2,10 za 1 litr, tedy o 25%. Jest to důsledek světové nadvýroby minerálních olejů, která zejména v zámoří velmi značně stoupla nad běžnou spotřebu a způsobila derutu cen benzinu a petroleje.

Většina minerálních olejů v tuzemsku dani podrobených slouží pro pohon motorových vozidel, jejichž počet v poslední době velmi vzrostl. Používání tohoto dopravního prostředku vyžaduje nezbytně dobré úpravy silnic, ke kterémužto účelu byla vybudována instituce silničního fondu. Prostředky tohoto fondu nepostačují k plnění jeho účelu; proto se současnou novelou zákona o silničním fondu umožňuje rekonstrukce silnic cestou úvěrovou. Ale ani touto cestou nelze provésti úplné dobudování silničních tratí automobilových, neboť výpůjčkami byly by prostředky silničního fondu v roce 1931 tak vyčerpány, že by stačily v roce 1932 sotva ke krytí úrokové a kapitálové služby výpůjček. Proto potřebuje fond nezbytně dalších peněžních prostředků. Jako vhodný způsob účelové dávky pokládá se zvýšení daně z minerálních olejů, a to tím spíše, že po zvýšení daně by jejich prodejní cena nedostoupila ještě oné výše, jaká tu byla před poklesem cen.

Výnos daně z minerálních olejů byl dosud preliminován částkou Kč 36 milionů a dosáhl v roce 1930 téměř 40 milionů Kč.

Zvýšení daně zamýšlí se pouze u lehkých minerálních olejů hutnoty do 790 stupňů, jichž se nepoužívá ke svícení, nýbrž většinou k účelům motorickým.

Oleje ke svícení nemá zákon v úmyslu postihnouti, poněvadž jde o předmět nezbytné životní potřeby.

Pravděpodobný výnos daně z minerálních olejů bude činiti podle osnovy zákona:

2,000.000 q benzinu po 75 h

150,000.000 Kč

od toho 20%ní srážka pro stabilní motory (400.000 q po 60 Kč)

24,000.000 Kč

zbývá

126,000.000 Kč

K tomu 2,000.000 q min. olejů hutnosti pod 790 stupňů, zdaněných 15 Kč za 1 q

30,000.000 Kč

úhrnem

156,000.000 Kč

Z těchto 156,000.000 Kč má připadnouti podle osnovy novely zákona o silničním fondu tomuto fondu 70%, t. j. okrouhle 109,000.000 Kč, a 30%, t. j. okrouhle 47,000.000 Kč zůstati má státní pokladně, což jest. přesně tolik, kolik má státní pokladna dnes z této daně včetně toho, co plyne ze zaokrouhlení 13 na 15 haléřů.

Rozpočtový výbor projednal osnovu zákona ve své schůzi dne 28. dubna 1931 a usnesl se doporučiti ji slavnému senátu ke schválení tak, jak se na ní usnesla poslanecká sněmovna ve znění sen. tisku č. 427 i s resolucemi dole otištěnými.

V Praze dne 28. dubna 1931.

Dr Karas v. r.,
předseda.

Johanis v. r.,
zpravodaj.

II.

Zákonem ze dne 4. dubna 1924, č. 75 Sb. z. a n., byla stanovena u nás daňová sazba z minerálních olejů ve výši 13 Kč na 100 kg čisté váhy oleje hutnoty 880 stupňů. Zůstala totiž zákonem tímto daňová sazba na té výši, jak zavedlo ji v r. 1882 a 1887 bývalé Rakousko-Uhersko. Upuštěno bylo tehdáž od valorisování této daně proto, že ceny minerálních olejů v r. 1924 byly dosti vysoké. V důsledku však světové nadvýroby minerálních olejů v Americe a Rusku zhroutila se jich cena v poslední době značně.

Jen za posledního půl roku 1930 poklesla cena benzinu u nás o čtvrtinu, takže se dnes platí za 1 litr benzinu u pouličních čerpadel 2,10 Kč. Spotřeba minerálních olejů neustále u nás stoupá, a to následkem rozmachu automobilního provozu jak osobního, tak i nákladního. Stav našich silnic ať státních neb zemských a hlavně okresních, je špatný, neboť nedostatkem finančních prostředků nemohou se silnice řádně upravovati a udržovati. Ani prostředky dosavadního fondu silničního nestačí na všecky ty náklady, kterých je zapotřebí pro rekonstrukci. a udržování těchto silnic. Proto vláda odhodlala se podle ustanovení §u 2 zákona č. 116 z r. 1927 Sb. z. a n. opatřiti fondu silničnímu mimo zápůčky peněžní, prostředky z běžných příjmů a předložila zákonodárným sborům návrh, jímž se zvyšuje spotřební daň z minerálních olejů. Tímto novým zdrojem příjmů umožní se fondu silničnímu rychlejší dobudování a rekonstruování silnic a majitelé motorových vozidel budou uspokojeni s úpravou těchto silnic, neboť nebudou jejich dopravní prostředky trpěti, uspoří se na benzinu, pneumatikách, i na udržování vozů.

Zvýšení daně zamýšlí se jen u lehkých minerálních olejů do hutnoty 790 stupňů, jichž nepoužívá se ku svícení, nýbrž jen povětšině k účelům motorickým. Oleje ku svícení nemá zákon v úmyslu postihnouti, poněvadž jde o předmět nezbytné životní potřeby.

Taktéž nemají býti postiženy vyšší sazbou daně veškeré minerální oleje používané pro pohon stabilních motorů při výrobě zemědělské a průmyslové. Slovo »stabilní motory« rozumí se samozřejmě i ty pojízdné motory, které slouží k pohánění stabilních strojů, jak ku příkladu mlátiček atd.

Národohospodářský výbor pojednal ve své schůzi konané dne 28. dubna 1931 o vládním návrhu a usnesl se doporučiti slavnému senátu schválení osnovy zákona o spotřební dani z minerální olejů tak, jak je obsažena v tisku senátním č. 427 a jak se na ní také usnesla poslanecká sněmovna.

Dále navrhuje výbor, aby senát přijal resoluce dole otištěné.

V Praze dne 28. dubna 1931.

Sáblík v. r.,
předseda.

Stržil v. r.,
zpravodaj.

Resoluce navržené výborem rozpočtovým a výborem národohospodářským:

1. Vláda se vybízí, aby prováděcím nařízením nebo administrativním opatřením osvobodila od daně z minerálních olejů spotřebu minerálních olejů a látek, uvedených v §u 2 pro výrobu zboží, které samo o sobě nemůže sloužiti k pohonu motorů, zejména pak, aby zajistila ve vládním nařízení, jež má býti vydáno podle §u 2 věta druhá, daně prostý odběr a použití látek v §u 2 jmenovaných, pokud slouží jako suroviny nebo pomocné látky při výrobě chemických výrobků a aby uvedla v účinnost tato vládní nařízení dnem, kdy zákon o spotřební dani z minerálních olejů nabude účinnosti.

Případně budiž předložena Národnímu shromáždění osnova příslušného zákona.

2. Vláda se vybízí aby pečovala o to, aby se organisacím, nositelům sociálního pojištění a samosprávným svazkům, které udržují automobilový provoz v zájmu sanitním nebo protipožárním, dostalo příspěvku, pokud by zatížení z nové daně benzinové vážně ztěžovalo jich působnost.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP