Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1931.

III. volební období.

4. zasedání.

Tisk 457.

 Odpověď

ministra sociální péče a ministra financí

na interpelaci senátorů Nedvěda, Doudy a soudr.

ohledně třídního, brutálního a protizákonného předpisování a vymáhání činžovní daně na obyvatelích dělnické barákové kolonie »Podchlumí« v Mladé Boleslavi a ohledně hrozícího jim nebezpečí úplným ožebračením následkem postupu městské rady tamtéž (tisk 277/3).

V obci Mladé Boleslavi byla velmi tísnivá,bytová nouze, zvláště pokud se týče malých bytů, pročež bylo rozhodnuto v roce 1925 správou obce, aby bylo vyhověno žádosti interesentů a propůjčeny byly obecní pozemky pro stavbu prozatimních nouzových obydlí, a tak postupně zabrány byly pro tento účel pozemky čkt. 1138, 1117, 1118 a část čkt. 1119 pod Chlumem; domků jest nyní vystavěno 105 a několik dalších jest rozestavěno, po případě ke stavbě jsou zatím propůjčena místa.

Propůjčení pozemků bylo původně stanoveno na 10 roků od propůjčení počítajíc, později pak ustanovena byla jednotná konečná lhůta do 31. prosince 1940.

Jinak pro nájem a v ohledu stavebním byly stanoveny tyto podmínky:

1) Nájemné činí 20 hal. ročně z každého čtverečného metru staveniště,

2) pozemku nesmí býti používáno k jinému účelu, než ke stavbě nouzového obydlí s příslušenstvím,

3) bez předběžného svolení městské rady nesmí býti domek převeden na jiného, ježto pronájem místa stavebního se děje výhradně pro osobu příslušného nájemce,

4) stavbu nouzového domku provésti jest štítem k cestě nebo do ulice ve vytýčené stavební čáře a podle předložených, po případě upravených plánů opatřených schvalovací doložkou,

5) domek musí býti bud úplně zděný anebo musí býti podezděn a podlaha musí býti zvýšena o 30 cm nad terén,

6) srážkové a okapní vody musí býti tak svedeny, aby neškodily sousedům, při čemž však není přípustno sváděti vody do cest,

7) komín zřízen budiž zděný; odváděti kouř plechovou nebo jinou rourou než zděnou se nedovoluje,

8) záchod s vyzděnou krytou žumpou budiž umístěn za domkem a výkaly z něho buďtež včas odstraněny. Znečisťování okolí domku se zakazuje.

9) Celé propůjčené místo jest řádně oplotiti, aby nemohla plotem probíhati drůbež a jiná zvířata do polí a cest; v plotu nesmí býti zřizována dvířka vyjma vchodu do domku.

10) Při domcích, jež postaveny budou u cesty čk. 1338, musí býti upraven nákladem stavebníka přes příkop nejméně 2 m široký můstek z betonových rour 40 cm v průměru; při domcích, jež zřízeny budou u cesty nově upravené, budou stavebníci povinni upraviti a vyškvárovati pruh o šířce 3 m podle celého staveniště a udržovati jej ve sjízdném stavu.

11) Po uplynutí doby, na kterou jest pozemek propůjčen, musí býti domek nákladem nájemce odstraněn a musí býti obnoven původní stav pozemku.

12) Při nedodržování těchto podmínek jest pronajímající obec oprávněna kdykoliv nájem vypověděti.

13) Jestliže by ve lhůtách uvedených, resp. stanovených podle podmínky č. 12. pozemek nebyl vyklizen, vyhražuje se obcí právo učiniti tak na náklad nájemce.

Vedle toho před zavedením obecního vodovodu do kolonie nouzových obydlí pod Chlumem bylo ustanoveno, že každý nájemce musí přispěti na studnu tam zřízenou částkou 125 Kč.

V poslední době ucházejí se nájemci, aby jim byly pozemky, na kterých mají postaveny domky, prodány do vlastnictví, anebo aby k nim bylo zřízeno právo stavby; o věci této bude ještě jednáno.

Městská rada v Mladé Boleslavi nevzpírá se pro budoucnost takovému řešení celé této otázky, které by nebylo pro obec ztrátou anebo jí nepůsobilo v budoucnosti obtíže.

Ministerstvo sociální péče nemá právní možnosti změniti závazek majitelů domků převzatý vůči obci, že domky po uplynutí doby, na kterou jest pozemek propůjčen, odstraní. Okresní úřad v Mladé Boleslavi vyzval městský úřad mladoboleslavský, aby veškeré majitele domků upozornil na zákon o stavebním ruchu.

Stavby prozatimních domků na pozemcích přenechaných městskou radou v Mladé Boleslavi, byly dokončeny částečně v roce 1926 a částečně v létech 1927 až 1929.

Většinu z těchto domků bylo nutno podle ustanovení § 117 zák. o př. d. a příslušné části prováděcího nařízení k němu považovati za budovy dani domovní podrobené a byly proto daní domovní zdaněny, ježto vlastnící za dočasné osvobození od této daně nežádali. Zástupcům majitelů těchto domků, kteří po vydání platebních rozkazů se dostavili na berní správu, bylo pak dáno poučení, že jednotliví vlastníci mohou žádati za dočasné osvobození od domovní daně a že překročení lhůty, stanovené v § 137 zák. o př. d. k podání této žádosti, bude jím promíjeno.

Podané žádosti nebyly však řádně doloženy a proto majitelé domků byli vybídnuti, aby do povolené jím lhůty předložili doklady uvedené ve vládním nařízení č. 175/1927 Sb. z. a n. k § 137, odst.. 2. Ježto však tato lhůta nebyla dodržena, poskytla berní správa majitelům domků znovu lhůtu do 15. listopadu 1930.

Berní úřad upustil pak v dohodě s berní správou zatím od vymáhání předepsané daně domovní až do vyřízení podaných žádostí za dočasné osvobození.

Z uvedeného jest zřejmo, že berní správa v Mladé Boleslavi právem z domků těch předepsala daň domovní a že toto zdanění domků zavinili si jich majitelé sami tím, že nepodali včas žádosti za dočasné osvobození od této daně. Při projednávání těchto žádostí a vymáhání předepsané daně jednala berní s práva s poplatníky nejvýš blahovolně právě z toho důvodu, že se jedná o osoby sociálně slabé. Průtah konečné o vyřízení podaných žádostí za dočasné osvobození od domovní daně a spojeného s tím odpisu předepsané již daně, byl zaviněn opět jen stranami samými tím, že včas nedodaly patřičné doklady.

Zemskému finančnímu ředitelství v Praze bylo uloženo, aby vyřízení záležitosti dočasného osvobození zmíněných domků od daně domovní urychlilo.

V Praze dne 29. dubna 1931.

Ministr financí:
Dr Trapl v. r.

Ministr sociální péče:
Dr Czech v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP