Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1931.

III. volební období.

4. zasedání.

Tisk 461.

Odpovědi:

1. ministra sociální péče a ministra vnitra na interpelaci sen. Jílka a druhů o zákazu práce přes čas a o svátcích (tisk 369/1).

2. ministra sociální péče na interpelaci sen. Nedvěda, Hakena a soudr. ohledně zotročení dělnictva a nedodržování sociálního zákonodárství na Mechanisované parní pile Tomáše Magliče v Mělníku-Přístav (tisk 410/3).

3. ministra pro zásobování lidu na interpelaci sen. dra Bačinského a spol. ve věcí ošacovací akce školou povinných dětí na Podkarpatské Rusi (tisk 410/2).

4. vlády na interpelaci sen. Köhlera a soudr. stran vydání prováděcího nařízení k zákonu ze dne 20. května 1930, č. 70 Sb. z. a n., pro staropensisty tabákové režie (tisk 410/4).

 

461/1.

Odpověď

ministra sociální péče a ministra vnitra

na interpelaci senátora Jílka a druhů o zákazu práce přes čas a o svátcích (tisk 369/1).

Úřadům zmocněným zákonem o 8 hodinové době pracovní k povolování práce přes čas v závodech podléhajících živnostenskému řádu, bylo ministerstvem sociální péče v roce 1929 a 1930 několika výnosy mimo jiné opětovně uloženo, aby zejména za nynější hospodářské tísně a veliké nezaměstnanosti dělnictva posuzovaly předložené žádosti za povolení práce přes čas co nejpřísněji a dbaly toho, aby zvýšené potřebě práce v různých závodech bylo čeleno zásadně zvyšováním počtu zaměstnaných dělníků, jakož i aby zakročovaly při zjištění svémocné práce přes čas s veškerou přísností podle zákonitých ustanovení.

Předkládané žádosti za povolení práce přes čas jsou živnostenskými inspektoráty vyšetřovány na místě samém a jsou též předmětem informací u příslušných závodních výborů, resp. důvěrníků dělnictva, dále pak u zprostředkovatelen práce i u odborových organisací dělnických v úvahu přicházejících, zejména pokud jde o zjištění stavu zaměstnanosti té které kategorie dělnictva, čímž jsou dány zajisté veškeré žádoucí záruky, že příslušné úřady zkoumají v daném případě všechny eventuality, jak by se dalo zvýšené potřebě práce dotčeného závodu vyhověti, aniž by bylo třeba sáhnouti ku práci přes čas.

Povolení k práci přes čas udílejí tudíž příslušné úřady jen tehdy, jsou-li skutečně dány zákonné předpoklady uvedené v § 6 zákona o 8 hodinové době pracovní.

Z ustanovení § 4 zákona ze dne 3. dubna 1925, č. 65 Sb. z. a n. plyne, že předpisy o nedělním klidu v podnicích soukromých nevztahují se na svátky a památné dny v tomto zákoně uvedené. Toliko pro 28. říjen platí v tomto směru veškerá ustanovení o nedělích.

V Praze dne 4. května 1931.

Ministr sociální péče:
Dr Czech v. r.

Ministr vnitra:
Dr Slávik v. r.

 

461/2.

Odpověď

ministra sociální péče

na interpelaci senátorů Nedvěda, Hakena a soudr.

ohledně zotročení dělnictva a nedodržování sociálního zákonodárství na Mechanisované parní pile Tomáše Magliče v Mělníku-Přístav (tisk 410/3)

Parní pila Tomáše Magliče v Mělníku byla postavena r. 1929 a v roce 1930 seřezávala ponejvíce kulatinu z vlastních lesů. Po jejím zpracování byl provoz pily tak omezen, že kvalifikovaní dělníci v počtu 44 byli dále zaměstnáváni jen výrobou beden a podobnými pracemi, ostatní dělníci pak propuštěni. Řezání na pile bylo zase v plném rozsahu zahájeno dnem 1. února 1931 a to ze dříví pocházejícího z polomů lesního majetku Thurn-Taxisova v Litomyšli. Řezání dělo se ve mzdě pro toto panství. Státních dodávek pila vůbec nedostala.

Na pile jsou zaměstnáni 104 dělníci. Skládání, rozřezávání a rozvážení kulatiny obstarává od opětného zahájení výroby 16 slovenských dělníků, jichž výdělek činí, pokud pracují ve mzdě hodinové, 24-25,60 Kč, v úkolu pak asi 35,- Kč denně za 8 hodin práce. Výdělek ostatních dělníků pohybuje se u mužů od 20 do 32 Kč, u žen od 12 do 15 Kč při práci 8 hodinové.

Živnostenský inspektorát v Mladé Boleslavi zjistil při revisi podniku jisté závady, pokud se pracovní doby týče a vyzval firmu, aby je ihned odstranila. Mimo to podal oznámení okresnímu úřadu v Mělníku s návrhem, aby s majetníkem podniku bylo zavedeno trestní řízení pro přestupek § 1 zákona ze dne 19. prosince 1918, č. 91 Sb. z. a n.

V Praze dne 30. dubna 1931.

Ministr sociální péče:
Dr Czech v. r.


461/3

Odpověď

ministra pro zásobování lidu

na interpelací senátora dr E. Bačinského a společníků

ve věci ošacovací akce školou povinných dětí na Podkarpatské Rusi (tisk 410/2).

Ministerstvo pro zásobování lidu povolilo výnosem z 23. ledna 1931 č. 41 ošacovací akci pro děti školou povinné na Podkarpatské Rusi nákladem 100.000 Kč a uložilo Zemské péči o mládež v Mukačevě, aby v dohodě se Zemským úřadem v Užhorodě vypracovala návrh rozdělovacího plánu. Ministerstvo pro zásobování lidu schválilo pak výnosem z 2. března 1931 č. 3620 rozdělovací plán, který Zemská péče o mládež v Mukačevě v dohodě se Zemským úřadem v Užhorodě sestavila. Zároveň vybídlo ministerstvo pro zásobování lidu Zemskou péčí o mládež, aby k zadání šatstva pozvalo Zemský úřad a jako osobnost obeznámenou s místními školními a sociálními poměry školních dětí i okresního školního inspektora Jul. Husnaye, člena poslanecké sněmovny Národního shromáždění. Pan okresní školní inspektor a poslanec Husnay neměl se zúčastniti zadání dodávek jako zástupce určité politické strany, nýbrž právě jako osvědčený znalec zmíněných poměrů na Podkarpatské Rusi. Ostatně nedošlo k zadání dodávek na jaře, poněvadž výnosem ministerstva pro zásobování lidu z 21. března 1931 č. 5020 byla ošacovací akce odložena na den 28. října 1931.

Rozdělovací plán sestavený v dohodě se Zemským úřadem v Užhorodě stanovil jíž rozvrh chlapeckých obleků, dívčích šatů a obuví na jednotlivé školní inspektoráty. Další rozdělení šatstva provedou školní inspektoráty za součinnosti zástupců okresních péčí o mládež a Československého Červeného Kříže a detailní rozdělení dětem správcové škol pod kontrolou školních inspektorátů. Z tohoto organisačního plánu lze viděti, že Zemská péče o mládež provede ošacovací akci v úzké spolupráci se Zemským úřadem v Užhorodě a se státními školními úřady. Zemská péče o mládež provedla již loni podobnou ošacovací akci s plným úspěchem a nebylo důvodu tuto praksi, proti níž nebylo loni námitek, změniti, tím méně, že i v ostatních zemích Zemské péče o mládež jsou pověřeny prováděním obdobných nouzových akcí pro chudé školní děti.

Neodpovídá tudíž skutečnosti, že ošacovací akce podléhá stranicko -politickým vlivům; naopak je dána úplná záruka pro její nestranné provádění, zejména pro výběr nejpotřebnějších školních dětí. Není proto důvodu, aby dispozice v tom směru již vydané byly změněny.

V Praze dne 4. května 1931.

Ministr pro zásobování lidu:
Rud. Bechyně v. r.

 

461/4 (původní znění).

Odpověď

vlády

na interpelaci senátora Köhlera a soudruhů

stran vydání prováděcího nařízení k zákonu ze dne 20. května 1930, č. 70 Sb. z. a n., pro staropensisty tabákové režie (tisk 410/4).

Úprava odpočivných a zaopatřovacích platů dělnictva čsl. tabákové režie a jeho pozůstalých podle zásad zákona z 20. května 1930, č. 70 Sb. z. a n. byla schválena vládou republiky Československé ve schůzi dne 26. března 1931 a bude prováděna s největším uspíšením.

V Praze dne 18. května 1931.

Předseda vlády:
Udržal v. r.

Ministr financí:
Dr Trapl v. r.

 

Překlad ad 461/4.

Antwort

der Regierung

auf die Interpellation des Senators

Köhler und Genossen

in der Angelegenheit der Herausgabe der Durchführungsverordnung zum Gesetze vom 20. Mai 1930, Nr. 70 S. d. G. U. V. für die Altpensionisten der Tabakregie (Druck 410/4).

Die Regelung der Ruhe- und Versorgungsgenüsse des Arbeiterschaft der čsl. Tabakregie und der Hinterbliebenen derselben nach den Grundsätzen des Gesetzes vom 20. Mai 1930, Nr. 70 S. d. G. u. V.,wurde von der Regierung der Čechoslovakischen Republik in der am 26. März 1931 abgehaltenen Sitzung genehmigt und wird mit grösster Beschleunigung zur Durchführung gelangen.


Prag
, am 18. Mai 1931.

Der Vorsitzende der Regierung:
Udržal m. p.

Der Finanzminister:
Dr. Trapl m. p.

 


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP