Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1931.

III. volební období.

4. zasedání.

Tisk 470.

Zpráva

imunitního výboru

o žádosti krajského soudu v Mostě ze dne 27. března 1931 č. j. Nt XII 10/31 za souhlas k stíhání senátora Petra Stránského pro zločin podle § 81 tr. z.

(č. 3675/31 předs.).

Děj.

Komunistický sekretariát v Mostě žádal za povolení táboru lidu v Horním Litvínově na den 1. Srpna 1930, kterýžto tábor lidu byl však okresním úřadem v Mostě zakázán. Senátor Petr Stránský však přes tento zákaz počal v týž den na náměstí Karla Marxe ve zmíněném městě odpoledne mluviti. Byl hned po započetí vyzván strážmistrem Pareisem, aby přestal mluviti a opustil místo, avšak nereagoval na tuto výzvu, nýbrž volal svoje posluchače blíže k sobě, aby orgánům bezpečnosti zastavili přístup k němu. Když byl vyzván k opuštění místa znova a neuposlechl úřední výzvy, chtěli ho dva z členů stráže veřejné bezpečnosti odvésti. Senátor Stránský chytil se stromu, stojícího právě za lavicí, jež mu sloužila za řečnickou tribunu, a držel se pevně stromu a opěradla lavice. V tom okamžiku přiskočili někteří z posluchačů a snažili se stráž rukama oddáliti od něho. Stráž, vidouc se v nebezpečí, použila obušků a vyklidila náměstí, zvláště když na místo se dostavila rychle zavolaná četnická pohotovost. Krajský soud v Mostě na hlášení městského úřadu v Horním Litvínově zavedl trestní řízení a žádá za souhlas k stíhání senátora Petra Stránského pro zločin podle § 81 tr. z., spáchaný tím, že jmenovaný odstrkoval rukama četníky, chtějící ho odvésti.

Návrh.

Imunitní výbor navrhuje, aby senát nedal souhlas k trestnímu stíhání senátora Petra Stránského pro zločin podle § 81 tr. z. a nevyhověl žádosti krajského soudu v Mostě ze dne 27. března 1931, č. j. Nt XII 10/31.

Důvody.

Podle líčení, obsaženého ve spisech, není prokázáno, že by senátor Per Stránský byl vložil ruku na orgány veřejné bezpečnosti, nýbrž se tam praví, že se držel pevně stromu a opěradla lavice. Činů trestních dopustili se někteří jeho posluchači, kteří byli na místě zjištěni. Bylo by sice žádoucno, aby členové parlamentních sborů byli příkladem ostatním občanům v respektování a plnění zákonitých předpisů, ale naproti tomu jest nutno chrániti jejich právo, aby veřejnosti mohli tlumočiti svoje názory politické, pokud děje se to formou, neohrožující veřejný klid a pořádek, a pokud projevy tyto nejsou namířeny proti státu. Senátor Stránský není viněn z něčeho podobného a jeho trpný odpor při zákroku orgánu veřejné bezpečnosti není po názoru výboru imunitního toho rázu, aby měl za něj býti trestně stíhán.

V Praze, dne 20. května 1931.

Šelmec v. r.,
předseda.

lng. Havlín v. r.,
zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP