Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1931.

III. volební období.

4. zasedání.

Tisk 471.

Zpráva

imunitního výboru

o žádosti krajského soudu v Užhorodě ze dne 24. února 1931 č. j. Nt 9/3/1931 za souhlas k stíhání senátora Ivana Prokopa Lokoty pro podezření ze zločinu podle § 15 č. 3 zákona na ochranu republiky, pro přečin podle § 15 č. 2 téhož zákona a pro přečin podle § 4 odst. II. zák. čl. XL/1914 (č.3508/1931 předs.).

Děj.

Dne 1. srpna 1930 konal se v Mukačevě týdenní trh. Na týž den ohlásila komunistická strana pořádání tábora lidu v rámci t. zv. rudého dne, jenž nebyl však povolen. A tu na tržišti počal mluviti, vystoupiv na bednu od smetí, senátor Lokota ke shromážděným trhovcům v počtu asi 300 lidí. Obvodní inspektor Tomáš Roubík a nadstrážník Josef Marek vyzvali ho, aby v řeči ustal, avšak senátor Lokota pokračoval zvýšeným hlasem: >Nic vám nedají, hladujete, potřebujeme revoluci a ne vojnu!< Roubík vyzval ho na to znova, aby ustal v řeči a legitimoval se, senátor Lokota však se na něho rozehnal nohou a křičel: >Jděte ode mne, vy svině, nebo vám zuby vytluču!< A obraceje se k davu křičel dále: >To jsou vaši zloději, bijte je!< Po těchto projevech se dav počal rozdvojovati na dva tábory, jež vyzval inspektor Roubík k rozchodu a současně s Markem chtěli Lokotu stáhnouti dolů z improvisovaného řečniště. Ten však kopl nadstrážníka Marka do břicha a poškrábal na rukách, inspektora Roubíka pak udeřil pěstí do prsou. Přispěchavší hlídka policejní uklidnila dav a pomohla předvésti senátora Lokotu na policejní strážnici, při čemž ho musila chrániti před rozezlenými venkovany, kteří chtěli Lokotu lynchovati. Na strážnici byla provedena identifikace osoby a po zjištění, že zatčený jest senátorem, byl Lokota propuštěn na svobodu.

Státní zastupitelství spatřuje ve výrocích senátora Lokoty jednak výzvu k trestným činům podle § 15 č. 3 zákona z 19. března 1923, čís. 50 Sb. z. a n., kteréž tvoří skutkovou podstatu zločinu, jednak výzvu k přečinu podle § 15 č. 2 téhož zákona a v dalším jednání téhož senátora přečin násilí proti orgánům vrchnostenským podle § 4 odst, II. zák. čl. XL/1914. Krajský soud v Užhorodě pak žádá podáním ze dne 24. února 1931 č. j. Nt 9/3/1931 za souhlas k trestnímu stíhání svrchu jmenovaného.

Návrh.

Výbor imunitní navrhuje, aby byl dán souhlas k trestnímu stíhání senátora Ivana Prokopa Lokoty pro přečin podle § 15 č. 2 zákona čís. 50 ai 1923 na ochranu republiky, jakož i pro přečin podle § 4 odst. II. zák. čl. XL/1914, naproti tomu však aby nebyl dán souhlas k stíhání pro podezření ze zločinu podle § 15 č. 3 zákona čís. 50 ai 1923 na ochranu republiky.

Důvody.

Výhrůžkami úředním osobám, jakož i brachiálními činy proti nim provedenými a i civilními svědky zjištěnými, mohl se dopustiti senátor Ivan Prokop Lokota skutků, jež nijak nesouvisejí s výkonem mandátu parlamentního zástupce a tudíž jest slušno a spravedlivo, aby za ně nesl zodpovědnost.

Naproti tomu v jeho výzvě k revoluci nespatřuje ani státní zastupitelství skutek dokonaný, vyslovuje samo názor, že tu jest jen pouhé podezření ze zločinu podle § 15 č. 3 zákona na ochranu. republiky a tudíž. imunitní výbor navrhuje, aby pro tento případ souhlas k trestnímu stíhání dán nebyl.


V Praze, dne 20. května 1931.

Šelmec v. r.,
předseda.

Ing. Havlín v. r.,
zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP