Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1931.

III. volební období.

4. zasedání.

Tisk 494.

Odpovědi:

1. ministrů financí, pro zásobování lidu a zemědělství na interpelaci sen. Donáta, Vraného, Sáblíka, Danko a spol. ohledně provádění zákonů o výrobě chleba č. 46 Sb. z. a n. z r. 1930, zákona ze dne 26. června 1930, č. 72 Sb. z. a n. o celních přirážkách k celním sazbám na některé druhy obilí, na mouku a mlýnské výrobky a o zákazu chemické úpravy mouky a zákona ze dne 7. listopadu 1930, č. 154 Sb. z. a n. o povinném semílání domácí pšenice a žita a uvádění pšeničné a žitné mouky do oběhu (tisk 369/8).

2. ministra zemědělství na interpelaci sen. Stolberga, F. Scholze a soudr. stran jmenování předsedy Slezské zemědělské rady (tisk 31/4).

494/1.

Odpověď

ministrů financí, pro zásobování lidu a zemědělství

na interpelaci senátorů V. Donáta, J. Vraného, K. Sáblíka, J. Danko a společníků ohledně provádění zákonů o výrobě chleba č. 46 Sb. z. a n. z r. 1930, zákona ze dne 26. června 1930, č. 72 Sb. z. a n. o celních přirážkách k celním sazbám na některé druhy obilí, na mouku a mlýnské výrobky a o zákazu chemické úpravy mouky a zákona ze dne 7. listopadu 1930, č. 154 Sb. z. a n. o povinném semílání domácí pšenice a žita a uvádění pšeničné a žitné mouky do oběhu (tisk 369/8).

 

1.) Ve věci výroby chleba podle zákona z 10. dubna 1930 č. 46 Sb. z. a n. vydalo ministerstvo pro zásobování lidu (ježto zákon nepředvídá vydání zvláštního prováděcího vládního nařízení) v dohodě se súčastněnými resorty dne 19. května 1930) pod č. j. 7856 cirkulární výnos na veškeré zemské úřady a úřady pro potírání lichvy, v němž dalo zevrubné směrnice, potřebné k provedení jmenovaného zákona a uložilo všem těmto úřadům bdělý dozor nad jeho zachováváním.

Zemské úřady vlastními oběžníky sdělily tyto směrnice podřízeným úřadům a uložily jim, by pomocí orgánů ustanovených k dozoru nad potravinami, přesvědčovaly se o tom, zda šetří se předpisů zákona o výrobě chleba.

Ministerstvo pro zásobování lidu dalšími svými výnosy, a to z 12. července 1930 č. 11.806 a z 1. září 1930 č. 12.840 uložilo jmenovaným úřadům zostření dozoru a přísnější trestání těch, kdož výše uvedený zákon porušují.

Podle došlých a docházejících zpráv jmenovaných úřadů v počáteční době po vyhlášení zákona předpisy o výrobě chleba nezachovávaly se všude v plné míře což dluženo přičísti jednak neznalosti tohoto zákona, jednak neznalosti výroby chleba z předepsané směsi mouky; časem však a zejména při důsledném provádění nařízené kontroly, jež v prvé řadě obírala se stránkou preventivní kontroly, překročování výše uvedeného zákona silně pokleslo a v některých krajích, př. Slovensko a Podk. Rus, objevuje se již jen sporadicky.

Praktické provádění kontroly tohoto zákona naráží na některé potíže po stránce technické, ale ministerstvo pro zásobování lidu v rámci své působnosti činí vše, čeho třeba, by i těmto nesnázím bylo zdárně čeleno. Nepokládá však za nutné neb vhodné, vládě a zákonodárným sborům předložiti nějaké doplňovací návrhy.

Pokud jde o číselné vylíčení, kdy, kde a s jakým výsledkem byla provedena kontrola citovaného zákona, nemůže ministerstvo pro zásobování lidu dáti žádané zprávy, poněvadž nemá po ruce veškerého potřebného statistického materiálu; může však uvésti, že úřady, pro potírání lichvy učinily v době od vydání cit. zákona až do měsíce února t. r. 597 trestních oznámení pro nezachovávání zákona o výrobě chleba.

2.) K provádění zákona z 5. června 1930 č. 72 Sb. z. a n., pokud se týká zákazu dovozu mouky chemicky upravené, vydalo ministerstvo financí oběžník celním úřadům z 3. července 1930 č. 72.021/30, ve kterém je ve věci braní vzorků mouky poukázalo, aby postupovaly obdobným způsobem, jaký určuje návod ministerstva financí k §u 2 prov. nař. k zákonu č. 73/1930 Sb. z. a n. o dovozních listech, s tou úchylkou, že váha průměrného vzorku zasílaného k prozkoumání nesmí býti menší než 1 kg.

Zmíněný návod pak stanoví, že při lodních zásilkách zboží v pytlích vybere celní úřad v přítomnosti strany úředním bodcem po vzorku aspoň z 10ti různě ležících pytlů, a to z horní, prostřední a spodní vrstvy jejich obsahu, promíchá dobře tyto dílčí vzorky a takto získaný průměrný vzorek zašle příslušné výzkumné stanici k prozkoumání. Při jiných zásilkách zboží (vagonových nebo jinými vozidly dopravovaných) v pytlích vybere celní úřad po vzorku způsobem výše naznačeným z 5ti pytlů. Při zásilkách zboží volně loženého (alla rinfusa) vybere celní úřad vzorek z 5ti různých míst vozidla, hledě k tomu, aby bylo vzato zboží z různých vrstev.

Tyto pokyny, dané celním úřadům v příčině braní vzorků ze zásilek cizozemské mouky, platí do dnes a nebyly nijakým způsobem měněny.

Neodpovídá tudíž skutečnosti tvrzení interpelace, že ministerstvo financí právě v poslední době vydalo zvláštní výnos, ve kterém výslovně uvedlo, že vyhovuje opětovným žádostem importérů mouky a kterým pozměnilo dosavadní praxi při braní vzorků způsobem vyhovujícím přání oněch importérů.

Ministerstvo financí nemohlo něco takového učiniti již proto, že žádný z importérů mouky se na ně neobrátil s podobnou žádostí.

3.) Prováděním zákona ze 7. listopadu 1930 č. 154 Sb. z. a n. pověřeno jest ministerstvo financí. Ministerstvo zemědělství, ve snaze usnadniti pokud možno provádění dozoru na správné plnění předpisů cit. zákona, vyzvalo prostřednictvím zemědělských rad všechny jejich delegáty a konsulenty, aby v případě vyzvání příslušným zemským finančním ředitelstvím dali se k disposici důchodkovým kontrolním úřadům jako kontrolní orgány.

Mimo to opatřilo ministerstvo zemědělství pro oddělení důchodkové kontroly ministerstva financí odborníka experta pro provádění kontroly zákona č. 154/30. K provádění této kontroly ve Velké Praze byly dále opatřeny 2 orgány lichevního úřadu.

Všem orgánům kontrolu provádějícím dalo ministerstvo zemědělství k disposici brožurku, obsahující otisk všech platných ustanovení se vzorci a vysvětlivkami. Ministerstvo zemědělství požádalo mimo to ministerstvo vnitra o vydání zvláštního výnosu všem okresním správám politickým, aby tyto s největším urychlením a se vší přísností vyřizovaly oznámení důchodkových kontrolních úřadů o přestupcích §u 10 zákona.

Aby tento zákon byl skutečně prováděn, učinila finanční správa vše, co bylo možné a použila všech prostředků, které jí byly k disposici.

Důchodkové kontrolní úřady, byvše doplněny pomocnými silami z řad finanční stráže a delegáty případně konsulenty zemědělských rad:

a) provedly soupis všech zásob cizozemských obilovin (pšenice a žita) a cizozemské mouky pšeničné a žitné, které byly v závodech a podnicích v úvahu přicházejících dne 19. listopadu případně 26. listopadu 1930 na skladě,

b) přesvědčují se revisí v závodech mouku zpravujících o zásobách cizozemské mouky, kontrolují jich postupné vyčerpávání, intervenují podle služební možnosti při mísení této mouky s moukou domácího původu a dbají toho, aby stanovený poměr mísených mouk byl dodržován,

c) sledují pohyb cizozemské mouky ve skladištích (převody s kupce na kupce) a věnují zvláštní pozornost provádění §u 3 odst. 3. vlád. nař. č. 164/30 Sb. z. a n. o ohlašování každého převodu ve skladištích tak, aby oběh cizozemské mouky uložené ve skladištích nevymknul se úřednímu dozoru.

Ač ministerstvo financí nemá ještě t. č. po ruce statistického materiálu, který by podal přesný obraz uvedené činnosti důchodkových kontrolních úřadů, přece aspoň nepřímo může usuzovati na činnost těchto úřadů v provádění zákona, a to ze stížností do velmi přísného postupu některých důchodkových kontrolních úřadů, přednesených zástupci zemských ústředí pekařských na poradě, konané dne 11. února 1931 v ministerstvu zemědělství v Praze.

Z uvedeného je patrno, že orgánové pověření dozorem na provádění tohoto zákona, i když všude snad nemohli splniti daný úkol po stránce odborné, zdolávají jej dobře aspoň po stránce administrativní.

V zájmu ulehčení služby bylo by ovšem si přáti, aby případy hrubého porušení zákona, o kterých interesovaní jednotlivci nabyli vědomostí, byly oznamovány přímo důchodkovým kontrolním úřadům.

V Praze, dne 24. dubna 1931.

Ministr financí: Dr Trapl v. r.

Ministr pro zásobování lidu: Rud. Bechyně v. r.

Ministr zemědělství: Bradáč v. r.

 

494/2 (původní znění).

Odpověď

ministra zemědělství na interpelací senátorů F. Stolberga, F.

Schalze a soudruhů stran jmenování předsedy Slezské zemědělské rady (tisk 31/4).

Na základě ustanovení § 2 nařízení vlády republiky Československé ze dne 18. listopadu 1919, č. 615 Sb. z. a n., ve znění vládního nařízení ze dne 9. prosince 1919, č. 647 Sb. z. a n. jmenoval jsem výnosem ze dne 11. května 1931 č. 40776/31 pana Adolfa Grosse, statkáře v Jindřichově, jedním z obou presidentů Slezské zemědělské rady v Opavě.

Současně sděluji, že ministerstvo zemědělství učinilo již před časem opatření, aby schůze delegátů jmenované zemědělské rady byly častěji svolávány, v každém případě k projednání jejího rozpočtu a dalo zmíněné zemědělské radě příslušné pokyny.

 

V Praze, dne 26. května 1931.

Ministr zemědělství:

Bradáč v. r.

 

Překlad ad 494/2.

 Antwort

des Ministers für Landwirtschaft auf die Interpellation der Senatoren F.

Stolberg, F. Scholz und Genossen betreffend die Enennung eines Präsidenten des schlesischen Landeskulturrates (Druck 31/4).

 

Auf Grund der Bestimmung des § 2 der Verordnung der Regierung der Čechoslovakischen Republik vom 18. November 1919, Nr. 615 S. d. G. u. V., in der Fassung der Regierungsverordnung vom 9. Dezember 1919, Nr. 647 S. d. G. u. V., habe ich mit den Erlasse vom 11. Mai 1931 Z. 40.776/31 Herrn Adolf Gross, Gutsbesitzer in Hennersdorf zu einem der beiden Präsidenten des schlesischen Landeskulturrates in Troppau ernannt.

Gleichzeitig teile ich mit, daß das Ministerium für Landwirtschaft bereits vor einiger Zeit veranlaßt hat, daß die Sitzungen der Delegierten des genannten Landeskulturrates öfters, jedenfalls zur Beratung des Budgets desselben einberufen werden, und hat dasselbe dem erwähnten Landeskulturrate die diesbezüglichen Weisungen erteilt.

 

Prag, am 26. Mai 1931.

Der Minister für Landwirtschaft:

Bradáč m. p.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP