Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1931.

III. volební období.

4. zasedání.

Tisk 509.

Interpelace

 

senátora Johanise a soudruhů

na ministra financí

ve věci vydání předpisů o hodnocení převodních částek a započítání soukromé služby pro výměru odpočivných požitků státních zaměstnanců.

Při přestupu soukromého zaměstnance do služeb státu jest nositel pensijního pojištění soukromých zaměstnanců ve vyšších službách povinen vydati státní pokladně ve prospěch příslušného pensijního etátu převodní částku za účelem převodu nároků, získaných v soukromých službách, do nového pojistného poměru.

Ministerstvo sociální péče vydalo k provádění odst. 2. §u 68 č. 89/1920 Sb. z. a n. výnosem ze dne 6. prosince 1926 č. j. 12.823-IV/3 instrukce o převádění těchto převodů pojistných nároku.

Na základě tohoto výnosu také ministerstvo financí výnosem z 21. prosince 1926 č. 135.634/26-VI/18 vydalo příslušné pokyny, v nichž stanovilo, že o zhodnocení převodní částky a započítatelnosti pojištěné doby, za níž byla vydána státní pokladně převodní částka, má na základě předpisů rozhodnouti úřad, poukazující služební platy.

Předpisy tyto mělo vydati ministerstvo financí po dohodě s ministerstvem sociální péče a dle pensijního zákona má se tak nyní státi vládním nařízením. Až do dnešní doby se tak nestalo.

Tím poškozováni jsou ve svých nárocích zaměstnanci, kteří přešli ze služeb soukromých do služeb státu a odchází na odpočinek aneb následkem provdání odchází ze služeb státu vůbec, neboť při výměře odpočivných požitků, odbytného a při vracení pojistných premií nemohou býti zhodnoceny jejich nároky, získané v pensijním pojištění soukromých zaměstnanců ve vyšších službách.

V důsledku nevydání předpisů o hodnocení převodních částek a započítání pojištěné doby musí v novém pojistném poměru státní zaměstnanec absolvovati znovu čekací dobu, aniž by se přihlíželo k době již v soukromých službách absolvované.

Také není přiznáváno odbytné zaměstnankyním kancelářské služby pomocné, které odešly ze služeb státních následkem sňatku a nebyly ve službách státu 5 roků, i když před vstupem do služeb státu byly pojištěny třebas i delší dobu podle zákona pensijního o pojištění soukromých zaměstnanců. Pokud jde o výši odbytného, není přihlíženo k převodní částce, vydané nositelem pensijního pojištění, nýbrž odbytné vyměřuje se jen ze státních pensijních příspěvků.

Rovněž státním zaměstnancům všech ostatních kategorií nebyla až dosud započtena do pense doba, ztrávená v soukromých službách, za níž byla státní pokladně vydána převodní částka.

Zcela obdobná jest situace kategorií zaměstnanců, kteří v minulém svém povolání byli pojištěni dle zákona 221/24 respektive 184/25.

Jelikož nevydáním předpisů o hodnocení převodních částek a započítání pojištěné doby do doby rozhodné pro výměru odpočivných požitků jsou státní zaměstnanci ve svých nárocích citelně zkracováni, táží se podepsaní:

1. Jsou panu ministru financí tyto poměry známy?

2. Jest pan ministr financí ochoten spolu státními ministry působiti k neprodlenému vyhlášení vládního nařízení, kterým by převodní částky pensijního pojištění byly státním zaměstnancům hodnoceny stejným způsobem jako pensijní příspěvky za dobu, ztrávenou ve službách státních a kterým by provedeno bylo započítání doby, ztrávené v soukromých službách, za níž byla vydána státní pokladně převodní částka státním zaměstnancům do doby započítatelné pro výměru odpočivných požitků?

3. Jest pan ministr ochoten působiti, aby neprodleně bylo vydáno obdobné nařízení o přestupech pojištěnců dle zákona 221/24 ve znění zákona 184/28?

V Praze dne 25. června 1931.

Johanis,

Časný, dr Farkas, Filipínský, Habrman, Havránek, Koukal, F. V. Krejčí, Kříž, A. Novák,
Modráček, Petřík, Pocisk, Zimák.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP