Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1931.

III. volební období.

4. zasedání.

Tisk 539.

Zpráva

I. národohospodářského výboru

II. rozpočtového výboru

o návrzích na poskytnutí státní podpory poškozeným živelními pohromami (tisk: 224, 225, 240, 244, 259, 262, 284, 303, 310, 317, 318, 320, 361, 436, 447,464, 482, 183, 486, 487, 488, 489, 497, 500, 502, 503, 511, 512, 513, 514, 515, 516, 517, 518, 519, 520, 521, 525, 526, 527, 528, 529, 530).

I.

Během posledního roku podáno bylo jednotlivými členy senátu mnoho návrhů na poskytnutí státní podpory zemědělcům, postiženým živelními pohromami, jimiž byla ve velmi mnohých krajích zničena úroda polní, lesy i budovy.

Pohromy ty byly různého druhu:

1. Krupobití a průtrže mračen, jež postihly okresy (politické) v Čechách: České Budějovice, Prachatice, Strakonice, Písek, Rokycany, Ústí n./L, Klatovy, Příbram, Smíchov, Jílové, Benešov, Brandýs n./L, Cheb, Tábor, Pelhřimov, Kamenice n. Lipou, Milevsko, Humpolec, Ledeč, N. Brod, Pardubice, Karlovice, Sušice, N. Město n. M, Rychnov n. Kn., Semily, Sedlčany, Chomutov, Broumov, Trutnov, Planá, Žatec a j.;

na Moravě: Uh. Hradiště, Hodonín, Kroměříž, Vsetín, Hranice, Mor. Krumlov, Třebíč, Jihlava, Dačice, Nové Město, Tišnov, Boskovice, Těšín, Hlučín a Kyjov.

na Slovensku: Sobranec, Rimavská Sobota, Skalica, Prešov a j.;

na Podk. Rusi: Mukačevo, Užhorod. Krupobití bylo v mnohých krajích katastrofální, zničilo úrodu úplně.

2. Povodněmi, rozvodněním řek způsobenými, postiženy byly některé kraje na severní a střední Moravě, na řece Dřevnici, Ostravici, Hané a j., rovněž na Slovensku v okresích Báňská Bystrica a Zvoleň.

3. Větrnou smrští, jež bořila stavení a vyvracela stromy v lesích i zahradách, postiženy byly rovněž mnohé kraje, zvláště však způsobeny koncem října ohromné škody sněhem a větrem v lesích Českomoravské vysočiny, v Podkrkonoší a. j.

4. Velikými požáry postiženy byly, Jak z podaných návrhů patrno, mnohé obce, zvláště Opatov u Jihlavy (33 domů), Měřín (9 domů), Bílov u Kralovic (17 usedlostí a 100 kusů dobytka), Petrov na Mor. (32 čísel), Pernek u Horní Plané (24 domů a 70 kusů dobytka), na Slovensku Sklenné (30 domů), Fekišovce (8 domů), Osada Hájek u Chotěboře (11 stavení), Slovenská Lupča (8 čísel) a mnohé jiné.

5. Myšmi (návrh 317) způsobeny byly v mnohých krajích velké škody na obilí a jetelích.

Postižení zemědělci jsou v postavení, velmi těžkém, neboť následkem zemědělské krise, nedostatečné tržby v minulém roce vyčerpali svoje finanční prostředky a namnoze se i zadlužili. V mnohých případech jest existence zemědělců těch úplně ohrožena, nejsou schopni svá hospodářství dále v dobrém chodu vůbec udržeti a hrozí jim úplná hospodářská zkáza.

Ku podpoře postižených živelními pohromami byly sice zákonem ze dne 14. července 1927 č. 118 Sb. z. a n., při zemědělských radách zřízeny pomocné fondy k poskytováni podpor i k náhradě daně pozemkové, leč tímto hradí se jen malá část škod, jmenovitě při tak katastrofálních škodách, jaké jsou letos.

Rovněž pojištěním proti krupobití je kryta velmi nepatrná část škod, většina zemědělců není pojištěna, neboť pojištění to jest u nás velmi drahé, a letos ještě pojišťovny zvýšily sazby, jen v Čechách ve 103 okresích a to právě v těch, kde loni byly živelní pohromy.

Jeví se tudíž nutnost zveřejnění živelního pojištění, aby mohlo býti lacinější a tím aby bylo umožněno našemu zemědělství, aby pojištěním chránilo se proti škodám krupobitním.

Výbor národohospodářský projednal ve své schůzi dne 2. července 1931 v senátě podané návrhy na poskytnutí státní podpory postiženým živelními pohro mami v různých krajinách republiky a navrhuje, aby veškeré podané návrhy, postoupeny byly vládě a této uloženo.

1. aby nařídila úřadům jak možno nejrychlejší vyšetření škod.

2. aby prominula postiženým daně za rok 1931 a to nejen daň pozemkovou, ale i obratovou, případně důchodovou.

3. bezúročně posečkala, a těm, jejichž existence je ohrožena, odepsala i starší daně.

4. zahájila akci k opatření osiva, steliva a umělých hnojiv pro postižené kraje a povolila slevy při dovozu těchto potřeb po železnicích.

5. dala pokyn Státnímu pozemkovému úřadu, aby bezúročně posečkal postiženým nabyvatelům půdy nezaplacené splátky na přídělovou cenu.

6. poskytla potřebné prostředky na opravu poškozených komunikací, okresních silnic i obecních cest.

7. aby alespoň v oblastech nejvíce postižených provedla nouzové práce, jmenovitě stavby cest, silnic a podniků melioračních a regulačních.

8. poskytla rychlou peněžní výpomoc alespoň těm, poškozeným, jejichž existence je vážně ohrožena.

9. aby opatřila pro postižené levný úvěr v dostatečné výši, případně i předložením zvláštního zákona.

V Praze, dne 2. července 1931.

Jan Kotrba v. r.

místopředseda.

K. Sáblík v. r.

Zpravodaj

II.

Rozpočtový výbor projednav přikázané mu nouzové návrhy č. tisku 224 až 530 usnesl se připojiti se k usnesení výboru národohospodářského. Dále doporučuje výbor slavnému senátu, aby přijal resoluci dole otištěnou.

V Praze, dne 8. července 1931.

Dr. J. Karas v. r.

předseda.

Fant. Jan Kroiher v. r.

zpravodaj.

Resoluce.

Podpory při živelních pohromách buďtež poskytovány v hotovosti a to jak z prostředků ministerstva zemědělství, tak i z fondů spravovaných zemědělskými radami.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP