§ 10.

(1) V případech pol. 7, písm. a), č. 1, sazebníku jest správce podstaty povinen zaplatiti paušální poplatek z konkursní podstaty. V případech pol. 7, písm. a), č. 2, sazebníku stíhá placení paušálního poplatku úpadce, v případech pol. 7, písm. b) sazebníku dlužníka.

(2) Za zapravení paušálního poplatku z konkursního řízení ručí nerozdílnou rukou. S osobami povinnými platiti podle prvého odstavce:

1. v případech saz. pol. 7, písm.), č. 1, sazebníku po skončení konkursu úpadce

2. v případě nuceného vyrovnání osoby, které převzaly ručení za závazky úpadcovy

3. ve všech případech po skončení konkursu správce podstaty, má-li co do paušálního poplatku vinu nebo účast na důchodkovém zkrácení (§ 110 popl. pravidel).

(3) Za zapravení paušálního poplatku z vyrovnacího řízení ručí nerozdílnou rukou s osobou povinnou, platiti podle prvého odstavce osoby, které převzaly ve vyrovnání ručení za závazky dlužníkovy.

§ 11.

(1) S paušálním poplatkem z konkursního řízení nakládá se jako s pohledávkou za podstatou (§ 99 konkursního řádu).

(2) Skončí-li se konkurs způsobem naznačeným v pol..7, písm. a), č. 1, sazebníku, má správce podstaty zapraviti paušální poplatek z konkursu před ukončením konkursu přímo bez úředního vyměření.Konkursní komisař má základ pro vypočtení paušálního poplatku před zapravením poplatku přezkoušeti a, je-li třeba, opraviti, vyskytnou-li se pochybnosti o správnosti vyšetření poplatku, může konkursní komisař přidržeti správce podstaty k tomu, aby dal přiměřenou jistotu v hotovosti za částku, kterou snad bude třeba na paušální poplatek doplatiti. Správce podstaty a úpadce jsou povinni dodati finančnímu úřadu pomůcky potřebné ku přezkoušení, byl-li poplatek podle předpisu zapraven.

(3) V případech pol. 7, písm. a), č. 2, sazebníku jsou správce podstaty a úpadce povinni před skončením konkursu dodati finančnímu úřadu pomůcky potřebné ke zjištění vyměřovacího základu a k vyměření paušálního poplatku, dále dáti za paušální poplatek přiměřenou jistotu v hotovosti, kterou určí konkursní komisař.

(4) Paušální poplatek z vyrovnacího řízení náleží-li pohledávkám přednostním (§ 26 vyrovnacího řádu). Zapravuje se bez úředního vyměření a stává se splatným potvrzením vyrovnání. Dlužník a vyrovnací správce jsou povinni dodati finančnímu úřadu pomůcky potřebné k přezkoušení, byl-li poplatek zapraven podle předpisu.

§ 12.

(1) Nastanou-li podle § 2 předpoklady pro vybírání paušálního poplatku, podá soud o tom oznámení příslušnému finančnímu úřadu a zašle mu pomůcky, jichž jest třeba k vyměření nebo zjištění poplatku.

(2) Finanční úřady mají právo žádati od osob, které jsou povinny platiti paušální poplatky nebo za ně r učí, aby předložily veškeré doklady, jichž jest zapotřebí k vyměření paušálních poplatků případně k přezkoumání, byly-li tyto poplatky správně zapraveny.

§ 13.

Ustanovení o poplatcích, jež se mají platiti v konkursním řízení, zvláště také o paušálních poplatcích, použito budiž obdobně, vyjde-li teprve po skončení konkursu najevo majetek náležející do konkursní podstaty (§ 139, odst. 1. a 2., konkursního řádu).

§ 14.

První odstavec § 104 popl. pravidel (druhá věta § 9 zák. čl. XXVI/1881, jímž se mění některá ustanovení zákonůa předpisů vztahujících se na kolky a poplatky) mění se potud, že na místo čtyřnásobné předepíše se trojnásobná částka zkráceného poplatku.

§ 15.

(1)Nebude-li vůbec nebo včas neb úplně vyhověno povinnosti zapraviti přímo paušální poplatky uvedené v pol. 7, písm. a), č. 1, a písm. b) sazebníku nebo dodati pomůcky pro vyměření paušálního poplatku, uvedeného v pol. 7, písm. a), č. 2, sazebníku, bud’ poplatek, který tím byl zkrácen nebo zkrácením ohrožen, vybrán dvojnásobnou výměrou od osob, jež nevyhověly této povinnosti.

(2) Ručení za poplatky, uvedené v pol. 1 až 6 sazebníku, a za pevný kolkový poplatek, uvedený v poznámce 1 k pol. 7 sazebníku, a ručení stanovené v § 10, odst. 2. a 3., zahrnuje též zvýšený poplatek vyplývající podle předchozího odstavce.a § 14.

(3) Přestupky ustanovení §§ 1-13 a nařízení podle nich vydaných, příkazů a úředních rozkazů vydaných k jejich provedení může trestati finanční úřad pořádkovými pokutami až do 2000 Kč, za každý opakující se případ jakož i každé bezúčinné upomenutí lze uložiti další pořádkovou pokutu až do téže nejvyšší částky. O právních prostředcích proti těmto pokutám platí obdobně všeobecná poplatková ustanovení o odvolání proti oprávněnosti poplatků a pokut. Na funkcionáře soudu se tato ustanovení nevztahují.

§ 16.

(1) Pokud tento zákon nestanoví jinak, platí o poplatcích v konkursním a vyrovnacím řízení ustanovení zák. čl. XLIII/1914 ve znění tohoto zákona, jednající o poplatcích v jiných soudních řízeních, a podpůrně i příslušná ustanovení poplatkových pravidel.

(2) Pro poplatky v řízení konkursním a vyrovnacím pozbývají účinnosti zejména § 2, poslední odstavec, § 3, odstavec druhý, § 41, poslední odstavec, § 45, poslední odstavec, § 50, poslední odstavec, § 53, poslední odstavec, § 55, předposlední odstavec, § 81, odstavec druhý, zák. čl. XLIII/1914 a § 70 nařízení býv. uh. min. č. 4070/1915 M. E. o postupu při mimokonkursním nuceném vyrovnání.

Čl. VI.

Ustanovení prvního odstavce saz. pol. 63 popl. prav. se mění potud, že výpisy z veřejných knih a depositní výpisy, které se vydávají straně na její žádost, podléhají poplatku 8 Kč z každého archu.

Čl. VII.

(1) Zápis knihovní poznámky pořadí pro zadlužení do veřejných knih je podroben poplatku ve výši 1/4,% z hodnoty zadlužení bez příslušenství (úroků a vedlejších závazků) a platí jej ten, kdo za zápis zažádal.

(2) Tento poplatek se započte při dodatečném zápisu zástavního práva, žádá-li se zaň dříve, než byla poznámka vymazána, a to částkou, která odpovídá hodnotě zástavního práva.

(3) O tomto poplatku platí jinak obdobně ustanovení o poplatcích ze zápisu do veřejných knih.

Čl. VIII.

Ministerstvo financí se zmocňuje, aby v dohodě s ministerstvem spravedlnosti upravilo sazbu soudních poplatků vydanou cís. nařízením č. 279/191 ř. z., podle změn, které byly provedeny zákony vydanými po účinnosti tohoto nařízení, a takto upravenou sazbu aby uveřejnilo vyhláškou ve Sbírce zákonů a nařízení.

Čl. IX.

(1) Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. srpna 1931 s tím omezením, že ustanovení čl. V. a připojeného sazebníku platí v zemích Slovenské a Podkarpatoruské řízení konkursním a vyrovnacím, byl-li návrh na prohlášení konkursu nebo na zahájení vyrovnacího řízení podán po 31. červenci 1931. Účinnost tohoto zákona pomíjí koncem roku 1935.

(2) Provedením zákona pověřuje se ministr financí v dohodě se zúčastněnými ministry.

 

J. Malypetr v. r.,

předseda.

 JUDR. Jan Říha v. r.,

sněm. tajemník.

 L. Pik v. r.,

zapisovatel.

Sazebník

poplatků v řízení konkursním a vyrovnacím platný v zemích Slovenské a Podkarpatoruské.

Položka

Předmět

Měřítko pro vyměření poplatku

Pevné poplatky

Procentní poplatky

h

1.

 

 

 

 

Podání

a) Pokud neplatí jiná sazba,

1. podání věřitelů, jež obsahují přihlášku pohledávky ke konkursu nebo ve vyrovnacím řízení nebo obmezení, doplnění či jinou změnu takové přihlášky, má-li pohledávka přihlašovaná nebo již přihlášená hodnotu do 100 Kč včetně

přes 100 Kč do 1000 Kč včetně

přes 1000 Kč.......

2. podání úpadce a správce konkursní podstaty v konkursním řízení, pak podání dlužníka a vyrovnacího správce ve vyrovnacím řízení.....

3. jiná podání........

b.) Návrhy věřitele na prohlášení konkursu.........

 

 

 

c) Podání, jimiž dlužník oznamuje soudu, že zastavil platy, návrhy dlužníků na prohlášení konkursu nebo na zahájení vyrovnacího řízení......

d) Opravné prostředky

1. jiné, než které jsou uvedeny pod č. 2

2. k nejvyššímu soudu …...

 

 

 

 

 

 


z každého archu


z každého archu


z každého archu

 



 

z každého archu

z prvního archu

 

 

 

 

 

 

 

 


z prvního archu

z prvního archu

 

 

 

 

 

 


0,60


2,-


4.-


bez poplatku




2,-

pateronásobek poplatku uvedeného pod písm. a) č. 1, nejméně však 10 Kč

 

bez poplatku

 

 

 

 

10,-

20,-

 

 

Poznámka:

K položce 1.

1, Druhý a každý další arch poplatných podání označených v písm. b) a d) je podroben poplatku po 2. Kč.

2. Z podání učiněných ve dvoj nebo několikanásobném vyhotovení(duplikáty, triplikáty atd.) podrobeno jest druhé a každé další vyhotovení poplatku podle písm. a). Opisy podání, jsou-li podány u soudu, jsou podrobeny témuž poplatku jako další vyhotovení.

3. Poplatku prosty jsou:

a) podání, jichž účelem jest povolení práva chudých, ustanovení bezplatného zástupce chudých nebo jeho zproštění od zastupování, žádosti o záznam poplatku, dále rekursy nebo stížnosti proti opatřením učiněným na tato podání

b) písemné žádosti k soudu, jichž obsah by mohl býti sepsán soudní kanceláří protokolárně, nebo jichž obsah se lodí k tomu, aby byl ústně sdělen se soudní kanceláří, neobsahují-li žádného návrhu, u němž přísluší rozhodovati soudu

žádosti za opravu soudních usnesení (§ 422, odstavec druhý, zák. čl. I/1911), d) podací rubriky.

Sazebník

poplatků v řízení konkursním a vyrovnacím platný v zemích Slovenské a Podkarpatoruské.

Položka

Předmět

Měřítko pro vyměření poplatku

Pevné poplatky

Procentní poplatky

h

2.

 

 

3.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


4.


5.



6.

Protokoly:

a) zastupují-li podání ….. ..

b) jinak...........

Přílohy podání a protokolů podrobených poplatku, nemají-li se pokládati podle svého obsahu za součást podání nebo protokolu a nejsou-li proto podrobeny poplatku z podání nebo protokolu,

a) jiné, než které, jsou uvedeny pod písm.
b) a c)..........

b) knihy, brožury, polohopisné plány a jiné předměty, jež nejsou spisy...

c) přílohy podání uvedených v položce 1, písm. a), č. 1, nepřesahuje-li pohledávka, jež se přihlašuje, nebo jež byla přihlášena, 100 Kč.....

Duplikáty (triplikáty atd.) soudních vyhotovení

Opisy(soudní), jež se vydávají straně na její žádost.

Úřední potvrzení soudu:

a) udělují-li se správci konkursní podstaty nebo vyrovnacímu správci., bez poplatku

b) jinak...........

 

jako tato podání

bez poplatku

 

 

 

 

 

z každého archu

 

z každého kusu

 

 

z každého archu (kusu)

 

z každého archu

 

z každého archu

 

 

bez poplatku

 

z každého archu

 

 

 

 

 

 

 

 

1,-

 

1,-

 

 

0,40

 

4

 

4

 

 

 

 

4,-

 

 

Poznámka:

K položkám 1 a 2.

1. Prohlášení správce podstaty, úpadce nebo věřitele, daná za konkursního řízení do protokolu, nebo učiněná podáním, nejsou podrobena poplatku, pokud se jimi uznává jsoucnost nebo výše pohledávek ke konkursu přihlášených.

2. Jinak platí o soudních prohlášeních, jimiž někdo dozná dluh, druhému vyhradí právo, neb potvrdí převod práva se sebe na jinou osobu nebo splnění povinnosti, kterou osoba jiná vůči němu na se vzala, tato ustanovení: Prohlášení taková buďtež soudcem sdělena finančnímu úřadu, jakmile se takové prohlášení podá, a buďtež, uzavře-li se právní jednání teprve před soudem, považována za právní listiny. Vztahují-li se však prohlášení taková na právní jednání již dříve uzavřená, je úřad oprávněn žádati průkaz, že z těchto byly zapraveny poplatky, které byly v platnosti v době jich uzavření. Nepodá-li se tento průkaz, buď prohlášení podrobeno poplatku z právních listin, předpokládajíc, že právní jednání je poplatno pouze při zřízení právní listiny. Podléhá-li však právní jednání poplatku i bez zřízení právní listiny, buď vybrán neodvisle od zákonitého trestu poplatek z právního jednáni. Prohlášení samo podléhá naproti tomu kolku z podání a protokolů.

K položce 3.

Od přílohového kolku jsou osvobozeny:

a) veškeré tuzemské a cizozemské veřejné úvěrní papíry, jejich kupony a talony, papíry, jež zastupují peníze a jiné veřejné ceniny

b) vysvědčení chudoby:

c) listiny a spisy prosté poplatku pro určité upotřebení, použije-li se jich pro toto upotřebeni jako příloh.

K položce 4.

1. Vyhotovení soudních rozhodnutí určená pro strany jsou zpravidla od poplatku osvobozena. Avšak vyhotovení takových rozhodnutí, jež se vydávají stranám toliko na jejich zvláštní žádost, jsou podrobena duplikátnímu poplatku.

2. Výpisy ze soudních rozhodnutí buďte co do zapravení poplatku na roveň kladeny duplikátům.

 

Sazebník

poplatků v řízení konkursním a vyrovnacím platný v zemích Slovenské a Podkarpatské.

Položka

Předmět

Měřítko pro vyměření poplatku

Pevné poplatky

Procentní poplatky

h

7.

Paušální poplatek z konkursního a vyrovnacího řízení:

a) z konkursního řízení

1. skončí li se konkurs rozdělením (§ 140 konkursního řádu) nebo nuceným vyrovnáním (§ 153 konkursního řádu)

 

 

 

2. skončí-li se konkurs proto, že jest tu jen jeden konkursní věřitel, nebo se Souhlasem věřitelů (§§ 166, odst. 1., a 167 konkursního řádu).....

b) z vyrovnacího řízení, je-li vyrovnáni soudem potvrzeno (§ 57 vyrovnacího řádu)

 

 

 

 

 

z úhrnu částek použitých nebo volných k zapravení útrat konkursního řízení (§ 49, č. 1, věta první, konkursního řádu) a konkursních pohledávek (§§ 53-56 konkursního řádu).

 

 

z prodejní hodnoty konkursní podstaty


z úhrnu částek použitých nebo volných k uspokojení věřitelů (§ 26 a § 54, odst. 2., vyrovnacího řádu).

 

 

 

 

 

 

 

 

2%

 

 

 

2%

 

 

1%

Poznámka:

K položce 7.

1. Nucená vyrovnání [písm, a), č. 1] a soudně potvrzená vyrovnání [písm, b)] nejsou podrobena kromě paušálního poplatku žádnému dalšímu poplatku. Vyhotoví-li se kromě soudního protokolu o nuceném vyrovnání neb o vyrovnání soudem potvrzeném listina, bud’ z této listiny vedle paušálního poplatku zapraven pevný kolkový poplatek 5 Kč za každý arch.

2. Převádí-li se nuceným vyrovnáním nebo vy rovnáním soudem potvrzeným vlastnictví věci nemovité, bud’ vedle paušálního poplatku zapraven též poplatek z převodu nemovitostí, stanovený v zák. čl. XI/1918 ve znění vl. nařízeni č. 403/1920 Sb. z. a n.

3. Soudní smíry (nucená vyrovnáni, vyrovnání a jinaké smíry), jimiž se uznává před soudem za konkursního nebo vyrovnacího řízení na základě předchozího právního jednání dluh, právo nebo splnění závazku, buďte bez újmy ustanovení poznámky 1 k položkám 1 a 2 posuzovány podle ustanovení poznámky 2 k položkám 1 a 2.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP