Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1932.
III. volební období.
6. zasedání.
Tisk 742.
Zpráva
rozpočtového výboru
o usnesení poslanecké sněmovny (tisk 736) k vládnímu návrhu zákona o přirážkách k dani z obratu a dani přepychové o změně zákona o těchto daních a prodloužení jeho účinnosti.
Prodloužení zákona ze dne 19. prosince 1930, čís. 188/30 Sb. zák. a nař., o další 3 roky do konce r. 1935 a zvýšení této daně o 50%, bylo projednáno rozpočtovým výborem ve schůzi dne 27. dubna 1932.
Rozpočtový výbor uvažoval o řadě vážných námitek proti zvýšení a prodloužení daně této vznesených, nicméně naprostý nedostatek finančních prostředků ku překonání dnešní vážné doby, zabezpečení rovnováhy státního rozpočtu a provádění žádoucích investicí vyžaduje nutně nové úhrady, kterou nutno zvýšením této daně zjednati, aby nedošlo k horším důsledkům, kterých by si nepřáli ani ti, kdož proti této dani protestují.
Rozpočtový výbor projevil kategoricky přání, aby tíživost této daně byla mírněna paušalováním u textilií a to již od 1. července 1932 jakož i paušalováním této daně u pokud možno největšího počtu druhu zboží.
Aby tato daň nepůsobila zhoubněji než dosud na opatření životních potřeb, byly ponechány zemědělské produkty, rozšířené o plodiny olejnaté, semena a chmel při dosavadním zdanění 1%ním bez zavedení přirážek. Rozpočtový výbor projevil přání v přijaté resoluci, aby vládním nařízením do 1% zdanění bylo přeřazeno dřevo hrubě opracované osekáním, ořezáním, štípáním, loupáním a škrabáním, které slouží jako surovina určená k dalšímu zpracování ve stavebnictví a průmyslu.
Rozpočtový výbor důrazně vybízí ministerstvo financí, aby dalo berním správám příkaz, aby daň byla předpisována ze skutečných obratů a ne dle čísel fiktivních, neboť jinak by osvobození malých živnostníků, jichž obrat nepřesahuje 150.000 Kč ročně, nemělo ceny, když by fiktivní odhady ukládacích úřadů měly sloužiti za základ zdaňování. Zejména budiž vzat zřetel na živnostníky, kteří pracují z materiálu zákazníkem dodaného, jako jsou: kováři, koláři, truhláři, krejčí, pokrývači a j., zvláště na venkově, kde při jejich obratu nelze počítati s cenou výrobků vcelku odevzdaného, nýbrž pouze s odměnou za výkon práce, kterou živnostník z dodaného materiálu vykonal.
Rozpočtový výbor je si vědom nepopulárnosti a tíhy této daně a proto co nejdůrazněji vybízí vládu, aby s penězi z této daně a s prostředky státními bylo co nejúsporněji hospodařeno. Zejména je nutno, aby zjednodušením a úsporností ve státní správě bylo docíleno co možno nejvyšších úspor, aby zjednána byla rozpočtová rovnováha, aby po roce 1933 nebylo již nutno zákon o dani z obratu prodlužovati.
Rozpočtový výbor podle usnesení svého ze dne 27. dubna 1932 doporučuje, aby slavný senát schválil osnovu zákona tak, jak ji přijala poslanecká sněmovna ve znění sen. tisku č. 736.
Dále doporučuje výbor sl. senátu ke schválení dvě resoluce níže uvedené.
V Praze, dne 27. dubna 1932.
Dr Karas v. r.,
předseda.
J. J. Krejčí v. r.,
zpravodaj.
Resoluce:
1. Vládě se ukládá, aby volnějším výkladem § 10 zákona o dani z obratu prohlásila za zvýhodněný zemědělský výrobek také dřevo připravené hrubě, t. j. tesáním, řezáním, krájením, loupáním, škrabáním či štípáním pro další řemeslné a průmyslové zpracování, neb upotřebení v živnostech stavebních, tak aby i toto dřevo bylo účastno výhody nižší 1% sazby daňové.
2. Ministru financí se ukládá, aby v dohodě s ministrem obchodu zavedl u textilií paušalování daně z obratu co nejdříve. Současně buďtež vykonány s urychlením všechny přípravy, aby paušalování daně z obratu bylo zavedeno pokud možno u největšího počtu druhů zboží.