Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1932.

III. volební období.

6. zasedání.

Tisk 753.

Zpráva

I. zahraničního výboru

II. národohospodářského výboru

o vládním návrhu (tisk 722), kterým se předkládá Národnímu shromáždění ke schválení dodatková dohoda k obchodní úmluvě mezi republikou Československou a Francií ze dne 2. července 1928, sjednaná dne 23. března 1932 v Paříži a uvedená v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 6. dubna 1932, čís. 45 Sb. z. a n.

Schvalovací usnesení:

Národní shromáždění republiky Československé souhlasí s dodatkovou dohodou k obchodní úmluvě mezi republikou Československou a Francií ze dne 2. července 1928, sjednanou dne 23. března 1932 v Paříži a uvedenou v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 6. dubna 1932, čís. 45 Sb. z. a n.

I.

Dodatková tato dohoda řadí se již k oběma podobným, jež byly v poslední době v zahraničním výboru senátu projednány a v plenu schváleny. Francie se jimi brání proti přespřílišnému dovozu cizích výroků, které jsou dováženy v mnohých oborech v množstvích, přesahujících několikanásobně dovoz dřívějších let. Francouzská vláda užívá k tomu účelu hlavně dvou prostředků: úpravy cel a kontingentování dovozu. Pokud jde o kontingentování, podařilo se naší republice sjednati s Francií přímé kontingentní dohody mezi příslušnými interesenty v obou zemích, kteréžto dohody se týkají zejména skla, smaltu, klobouků, ohýbaného nábytku a kartáčů. Pokud jde o novou úpravu celní, požádala Francie naši republiku, aby ji propustila z vazby několika celních položek. Dáváme tím souhlas, aby si Francie napříště upravila po svém cla na ječmen, slad, konfekci a hračky. Mimo to se zřeklo Československo celního kontingentu na dříví, zajištěného dodatkovým protokolem ze dne 23. září 1931, obdobně projevila Francie souhlas s vyvázáním několika celních položek československého celního sazebníku na řadu výrobků, jež uvádí důvodová zpráva. Zároveň jsou uvedeny druhy zboží (vřídelní soli a p.), pro něž se dostalo naší republice celních výhod.

Zahraniční výbor navrhuje, aby uvedená dodatková dohoda k obchodní úmluvě s Francií byla slavným senátem schválena.

V Praze, dne 3. května 1932.

Václav Donát v. r.,
předseda.

F. V. Krejčí v. r.,
zpravodaj.

II.

Těžké poměry hospodářské i finanční způsobené světovou krisí hospodářskou, nutí veškeré státy k všemožným opatřením, jimiž by se zmírnily tyto neutěšené poměry a chráněna byla také domácí výroba před cizí ničivou konkurencí a velkým dovozem.

Proto i vláda francouzská rozhodla se vzhledem k rostoucí pasivitě své obchodní bilance, která končila roku loňského ztrátou přes 11 miliard fr., na některých opatřeních, jimiž chce odstraniti tento veliký schodek a regulovati poměry na francouzském trhu. Francie uznala za nejlepší a nejúčinnější prostředky ochranné proti přílišnému dovozu cizích výrobků jednak celní úpravu a pak kontingentování dovozu. Oboje tato opatření jsou však, většinou odvislá od souhlasu třetích států, neboť brání při této nové úpravě cel Francii velmi často závazky, plynoucí z obchodních smluv s některými cizími státy, mezi nimi i s republikou naší.

Z toho důvodu obrátila se Francie na republiku Československou, aby ji propustila z vazby některých celních položek, které vážně ohrožují její obchodní bilanci. Jde hlavně o ječmen, slad, konfekci a hračky.

Vláda naše, uznávajíc těžkou situaci zahraničního obchodu francouzského, svolila k této dekonsolidaci s podmínkou, že novou úpravu cel na uvedené produkty bude vláda francouzská v dohodě s námi sjednávati. Oproti tomu projevila Francie souhlas s vyvázáním několika celních položek, o které naše vláda zažádala a kde dostali jsme také i další různé výhody pro některé průmyslové výrobky, jako: řezbářské zboží, různé náčiní, nožířské zboží a optické přístroje.

Vedle toho zřeklo se Československo celního kontingentu u dříví, jenž byl zajištěný dodatkovým protokolem ze dne 23. září 1931. Po nyní provedené úpravě nových cel připustí však Francie opět volný dovoz tohoto zboží.

Dále dostalo se nám některých výhod pro poniklované podnosy, kotouče a prstence pro generátory, pivovarskou smůlu, různé vřídelní sole, pivo československého původu a jiné.

V několika případech pro Československo zvláště důležitých podařilo se s Francií sjednati přímé kontingentní dohody mezi příslušnými interesenty obou zemí, dříve než přikročila Francie k zamýšlené autonomní kontingentaci. Jsou to hlavně dohody, vztahující se na sklo, smalt, klobouky, ohýbaný nábytek a kartáče.

Vzhledem k tomu, že všechny dekonsolidace jsou oboustranně vázány podmínkou, že nemohou býti nová cla bez vzájemného souhlasu zavedena a že za dnešní kritické situace nelze předpokládati, že by dohoda tato zhoršila snad naši obchodní úmluvu s Francií z roku 1928, doporučuje výbor národohospodářský slavnému senátu schválení této dohody tak, jak uvedena je v senátním tisku čís. 722 i s příslušným schvalovacím usnesením.

V Praze, dne 10. května 1932.

K. Sáblík v. r.,
předseda.

Josef Stržil v. r.,
zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP